cevap: dışkıda kan

24 yasındayım üç gun önce dışkımda kanla beraber sümük benzerı bişi geldı çok karın ağrısı cekıyordum doktora gıttım bağırsak enfeksıyonu dedıler gaita testı yapıldı kan lokosit ve mukus çıktı antıbıyotık kullanıyorum dışkımda kan kesıldı fakat karın ağrım gecmıyor nette arastırma yaptım bağırsak kanserı ilgılı bulgulara benzıyor korkuyorum öyle birsey olabılırmı göbeğim alt kısmında acı ve hassasiyet var

cevap:

Dışkıda kan gelmesi üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Barsak kanserlerinin en önemli bulgularındandır. ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta bu kanamanın kaynağının gerçekte neresi olduğudur. Biz dışkıda kanamaya genelde rektal (anüs çevresi) sorunlardan dolayı rastlamaktayız. dolayısıyla öncelikle bu kanın barsaklardan mı yoksa bir hemoroid, anal fissür gibi rektal kaynaklı olup olmadığını değerlendirmeliyiz. Bunun tespiti için “gaitada gizli kan” (GGK) bakılır. Sonuç (+) pozitif ise kanamanın barsak kaynaklı olduğundan şüphelenilerek ileri tetkikler istenir. (kolonoskopi gibi)

Ancak görünen o ki, sizdeki sıkıntı rektal probleme bağlı. İshallle beraber zorlamaya bağlı bir anal fissür ya da hemoroid olabilir. Bunun tedavisini ayrıca yapmak gerekir. bunun için bir genel cerrahi uzmanına danışmalısınız.

Karın ağrınızın sebebi beraberinde ishale bağlı olabilir. Doktorunuzun size önerdiği ilaçları kullanmanız durumunda şikayetleriniz bir kaç güne kalmaz gerileyerek tamamen iyileşecektir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

10 yorum

 1. Iyi gunler.ben 24 yasindayim. diski sirasinda once pecetede kan gordum, daha sonra tuvaletin tamamen kirmizi kan oldugunu farkettim. Az miktarda degil baya var. Agri vs yok hic bir yerimde. daha once nadir nokta kadar ufak leke oluyordu pecetede ama.bu sefer inanilmaz fazla.oldu. panik oldum ne yapmaliyim?

 2. merhaba ben 32 yaşındayım.böbrek ve yan taraflarındaki ağrılarımdan dolayı doktora gittim kan,idrar tahlillerim(kolestrol,şeker,hgb,üre ve diğer) tertemiz çıktı fakat gaita testi pozitif çıktı.babam 6yıldır kolon sa kanseri o yüzden kontrol amaçlı gaita testi istedim doktordan ve bu durumlan karşılaştık.doktor %99 anüs veya iç hemoroid,%1 polip tarzı bir şey de olabilir dedi ama babadan dolayı bence kolonoskopi olmalısınız ben olsam olurum dedi düşünün dedi. hocam sizce bu neden kaynaklanabilir?makat bölgemde yanma oluyor bazende orada bir meme varmış gibi hissediyorum ama hemoroid olup olmadığımı da bilmiyorum nasıl anlayabilirim acı biberde yiyorum ve o gün gaita testi numunesinde biraz zorladım onunda etkisi olabilir mi?hocam ne yapmam gerekiyor çok teşekkür ederim.

 3. 23 Yaşındayım bugun tuvaletimi yaparken tuvalete kan damladığını gördüm dün de çok fazla acı biber yemiştim.konuyuda araştırınca ve daha önceki de bilgilerimle kalın bagırsak kanserinden şüphelendim.makat bölgemde şişilkler var zaten daha öncede bu hemoroid var gibi şişlikler olşuyordu bazen ayakta bile orda acı hissedioyrum.ama acı yiyince karın agrımda oluyor bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim

 4. merhaba. ben 23 yaşında bir erkeğim. 6-7 yıldır 3-4 günde 1 tuvalete gidiyorum. ve kabız gibiydi her zaman dışkım. ama bundan 1.5-2 hafta önce dışkımda kan olduğunu farkettim. ve idrarımda da kan vardı. 2 gün sonra böbreğim ve karnıma vuran bi ağrı oldu. üroloji doktoruna gittim ve böbreğimde taş olduğunu öğrendim. bol su içmemi söyledi. fakat dışkımla ilgili genel cerrahiye yönlendirdi beni. sigortam olmadığı için gitmedim. ama kan gördüğümden beri hergün dışkım için tuvalete gittim. bi daha kan görmedim. kabızlık da yok artık. ama dün gece karnımda ağrı ve guruldamalar oldu. 1-2 saat uyuyamadım bu yüzden. tabi biraz da düşüncenin etkisiyle. çünkü bu durumu araştırmıştım. acaba bağırsak kanseri mi oldu diye korkuyorum. beni bilgilendirir misiniz? bu arada sanırım kilo da önemli. boyum 1.70 kilom 54. lütfen bilgi verir misiniz?

  • Rektal kanamanın pek çok sebebi vardır. En sık olarak anal fissürler, hemoroidler, rektum ve kalın barsağın polip ve kanserleri, divertikülozis, anjiodisplazi (damar yapısı anormalliği), ülseratif kolit, Chron hastalığı, enfeksiyöz kolitler, iskemik kolit ve Meckel divertikülü nedeni ile rektal kanama oluşur.

   Anal Fissur:

   Anal fissur anüs kanalının iç kısmında oluşan çatlak veya yırtılmalara verilen isimdir, ağrılı olan bu durum çok sık görülür. Anal fissur kabızlık sonucu veya anüs sfinkterinin aşırı sıkı olması sonucu oluşabilir. Çatlak derinleştikçe defekasyon esnasında giderek artan ağrı oluşur. Anal fissur kanamaları az miktardadır, genellikle temizlik esnasında birkaç damla kan veya tuvalet kağıdına bulaşma şeklinde kendini gösterir, açık kırmızı renkli taze kan şeklindedir. Anal fissur semptomları bazen hemoroid hastalığı ile karıştırılır.Daha detaylı bilgi için ilgili anal fissür başlıklı yazımız incelenebilir.

   Hemoroidler:

   Hemoroidler anüs bölgesindeki damarların şişip aşağıya doğru sarkması ile oluşur, ufak şişlikler şeklinde ele gelirler. Hemoroid kanamaları da aşırı değildir ancak, aylar, günler boyu devam eden kanmalar sonucu bu hastalarda kansızlık oluştururlar. Hemoroid kanamaları ağrılı ya da ağrısız oluşabilir. Daha detaylı bilgi için hemoroid başlıklı yazımız incelenebilir.

   Divertikülozis:

   Divertikülozis kalın barsak duvarında ufak baloncuklar şeklinde şişmelerin olmasına verilen isimdir. Divertiküller genellikle 50-60 yaşlarda oluşurlar, nedeni tam bilinmemektedir ancak genellikle batı tipi diyet denilen meyve ve sebzenin az yendiği, fast-food gibi gıdalarla beslenen kişilerde oluşur, yapısal olarak barsak duvarının zayıflığı da sebeplerden birisidir. Divertikül bir yapısal bozukluk halidir, yani kendiliğinden düzelmez, gerektiğinde ancak divertiküllü barsak kısmının kesilip çıkartılması ile tedavi edilebir.
   Divertikülozisli kişilerde genellikle belirgin bir yakınma yoktur. Ancak divertikül içinde iltahaplanma, apse veya delinme olduğunda ciddi bir sorun olarak kendisini gösterir. Divertikülit denilen bu iltahaplanma durumunda karın ağrısı, ateş, karında hassasiyet oluşur. Nadiren divertikülit esnasında enfeksiyonun divertikül içindeki damarda hasar oluşturmasına bağlı rektal kanama da olabilir. Divertikülit olmaksızın oluşan divertiküler kanamalar ağrısızdır ve anal fissur , hemoroid veya barsak kanseri kanamalarından daha fazla ve şiddetlidir.
   Rektal kanama geçiren hastalarda özellikle ileri yaş gruplarında en sık hastaneye yatma ve kan transfüzyonu gerektiren durum divertiküler kanamalardır.
   Kalın barsağın son kısımlarındaki divertiküllerden olan kanamalarda; kanama daha parlak, açık renkte ve pıhtılıdır, barsağın başlangıç kısımlarındaki kanamalar da eğer kanama çok şiddetli ise bu şekilde olabilir ancak genellikle daha koyu kırmızı ve bazen de siyah renkte kan gelir. Divertikülozis kanaması genellikle kendiliğinden durur, ancak tekrarlama eğilimindedir. Peşpeşe birkaç kanama atağı da oluşabilir. Kanama durup taburcu edildikten sonraki 5 yıl içinde hastaların %25’inde tekrar kanama olduğu saptanmıştır.

   Kolon polipleri ve kanserleri:

   Kolon ve rektum tümörleri barsak iç yüzünde büyüyen kitlelerdir. İyi huylu kitlelere polip denir. Kötü huylu kitleler ise barsak kanserleridir ve bu kanserlerin pek çoğu poliplerden gelişirler. Yani önce polipler oluşur, bir müddet sonra bu poliplerin bazıları kötüye dönüşerek kanserleri meydana getirirler. Polip ve kanserlerde olan kanamalar genellikle az şiddetlidir, kan kaybı azdır, zaman zaman kanama yaparlar ve genellikle kan basıncında düşme , şok gibi aşırı kanama bulguları oluşturmazlar.
   Barsak polip ve kanserleri kırmızı, taze kan, gaitaya bulaşmış pıhtılı kan veya bazen de melena şeklinde kanama yapabilirler. Barsağın son kısımlarına yakın tümörler zaman zaman taze kan şeklinde kanama yapabilirler, buna karşılık barsağın başlangıç kısımlarındaki tümörler gizli kanamalar yaparak bir müddet sonra aşırı kansızlık oluşturabilirler. Daha detaylı bilgi için barsak polipleri ve kanserleri konusu incelenebilir.

   Polipektomi sonrası kanamalar:

   Kolonoskopi esnasında görülen polipler bu işlem esnasında çıkartılabilirler, buna polipektomi denir. Polipektomiden sonra polipektomi yerinde günler veya haftalar sonra kanama oluşabilir. Buna “gecikmiş polipektomi sonrası kanama” denir. 2-3 mm. çaptaki küçük polipler biopsi forsepsi denilen küçük uçlu aletlerle çıkartılabilirler, bu işlem sonrası kanama çok azdır ve gecikmiş kanamaya yol açmaz. Ancak 5-10 cm.’den büyük polipler snare denilen bir aletle ve dip kısımları elektrokoter ile yakılarak çıkartılırlar. Snare, kement şeklinde bir metal alettir, polipin etrafından geçirilir ve dibi sıkılarak elektrik ile yakılıp polip yerinden kesilmiş olur. Bu esnada polibin dip kısmındaki damarlar da yakıldığı için kanama oluşmaz , ancak bu bölgede oluşan yarada iyileşme esnasında günler hatta 2-3 hafta sonra kanama oluşabilir. Polipektomi sonrası kanamalar bazen fazlaca olabilir.

   Anjiodisplaziler:

   Barsağın mukoza dediğimiz en iç tabakası altında damarlar vardır, bu damarlar bazen genişlemiş ve aralarında anormal birleşmeler yapmış bir yapı oluştururlar, bunlara anjiodisplazi denir.
   Anjiodisplaziler kolonoskopi esnasında örümcek ağı şeklinde görülüp, kolayca tanınabilirler, kalın barsağın her yerinde oluşabilirler ancak genellikle ilk yarısında yer alırlar. Anjiodisplazilerin nedeni bilinmemektedir, ileri yaşlı insanlarda daha çok görülmektedirler. Anjiodisplaziler ağrısız kanamalar yaparlar, bu kanamalar açık kırmızı, koyu kırmızı veya siyah melena tarzında kendini gösterebilirler. Anjiodisplaziler aynı zamanda demir eksikliği anemisi dediğimiz kansızlığa yol açacak gizli kanamalar da yapabilirler.

   Kolit ve Proktitler:

   Kalın barsak iltahabına kolit denir. Proktit ise kalın barsağın son kısmı olan rektumun iltihabi halidir. Kolit ve proktitleri oluşturan bir çok sebep vardır, bunlar arasında bakteri ve virüs enfeksiyonları, parazitler, ülseratif kolit veya proktitler, Chron hastalığı, iskemik kolit ve radrasyona bağlı kolitler sayılabilir. Ülseratif kolit ve Chron koliti bağışıklık sistemi bozukluğuna bağlı kronik iltihabi hastalıklardır. Bu hastalıklarda karın ağrısı, ishal ve bazen de kanlı ishaller oluşur, nadiren de orta düzeyde veya şiddetli rektal kanamalar oluşabilir. Kanama barsaktaki ülserlerden oluşur. Aynı şekilde bakterial ve bazen de viral iltahaplarda da karın ağrısı, ishal ve bazen de kanlı ishaller oluşabilir. İskemik kolit ise barsağı besleyen damarlardaki ani tıkanma ile oluşur, kan akımının ani durması sonucu etkilenen bölgede ülserasyon olur ve ani oluşan karın ağrısı, kramplar ve ardından da rektal kanma meydana gelir.

   Karın içi organlar için yapılan radyoterapi sonrası akut radyasyon koliti oluşabilir ancak rektal kanamaya yol açacak barsak iç duvarı ve damar değişiklikleri tedaviden yıllar sonra oluşabilir. Mesela prostat kanseri için radyasyon tedavisi yapılmış hastalarda yıllar sonra oluşan radyasyon proktiti buna bir örnektir. Radyasyon proktiti sonrası oluşan kanama genellikle hafiftir ancak kansızlık yapacak kadar uzun sürebilir.

   Meckel Divertikülü

   Meckell divertikülü toplumdaki insanların % 2’sinde vardır. İnce barsakların son kısmına yakın bölgede doğuştan var olan ince, ufak bir keselenme şeklindedir. Bazı Meckel divertikülleri içinde mide dokusu benzeri bir yapı vardır ve bu doku mide gibi asit salgılar. Bu asit divertikül içerisinde veya divertikül yanındaki ince barsak mukozasında ülsere yol açabilir. Bu ülserler de kanayabilir. Çocuklar ve gençlerdeki sindirim sistemi kanamalarının en sık nedeni Meckel divertikülü kanamalarıdır. Bunlar ağrısız kanamalardır ve açık ya da koyu kırmızı veya zift gibi olabilir.

   Rektal Kanamanın Nadir Sebepleri

   Mide veya duodenum( onikiparmak barsağı ) kanamaları genellikle melena dediğimiz zift gibi rektal kanama yaparlar , nadiren aşırı ve hızlı kanama olduğunda açık renk, taze rektal kan gelebilir. Diğer bir nadir rektal kanama nedeni ise sindirim sistemi damarlarının yırtılmasıdır, bu durum aort anevrizması denilen ana atardamardaki aşırı genişleme bölgesinin veya bunu tamir etmek için konmuş olan bir arteryel greftin barsaklara yapışıp burada oluşan bir ülserden içeriye doğru kanamasıdır. Daha nadir olarak da izole rektum ülserleri veya ince barsak tümörlerinden de rektal kanama oluşabilir.

   Op. Dr. Bülent Koç
   Genel Cerrahi Uzmanı

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.