cevap: boyunda şişlik

08.06.2010  itibariyle karaman devlet hastanesine boynumda 2 gündür oluşan şişlik nedeniyle genel cerrahi bölümüne sıra aldım ve muayene oldum dr bana … bölümünün olmadığını norölojiye gitmemi söyledi ancak vakit olmadığı için gidemedim boynumun sağ arka kısmında fındık büyüklüğünde sert cisimli ancak basınca çok fena ağrıya yol açan ağrının da başın üst kısımlarına kadar vurduğunu da söyleyebilirim sizce bu nedir?

cevap:

Tabii bu noktada şişliğin büyüklüğü, hareket edip etmediği ve renk değişikliği (kızarıklık) olup olmadığı muayene edilmeli…

Boyun bölgesindeki şişlikler genelde lenf düğümlerinin iltihaplanması sonucu büyümeleri neticesinde gelişirler. İstisnalar dışında bu şişlikler tıp dilinde “Lenfadenopati” denilen bir çeşit koruyucu mekanizmalar sonucu oluşan bir durumdur.

Aslında doğru kliniğe başvurmuşsunuz. Çünkü boyunda şişlik, genel olarak tüm boynu ve vücudu ilgilendirdiğinden ilk önce bir Genel Cerrahi uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.  Sanırım meslektaşımız sizi başınıza yayılan ağrı nedeniyle nörolojiye yönlendirmiş.

Eğer boynunuzdaki şişlik daha uzun süre devam edecek olursa bir Kulak Burun Boğaz polikliniğine başvurmanızı öneririm.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

9 yorum

 1. Kulak iltihabı var.bademciklerim şiş.boynumda o küçük şişlik tekrar çıktı.ve lenf bezlerimden yağ gibi bir sıvı akıyor.kanımda yüksek oranda iltihap çıkmıştı.maddi durumumuz pek yok.annemde de tüberküloz testi yapıyorlar.lütfen beni bilgilendirin.zaten yakında üniversite sınavına girecem ve doktora tek başıma gidip muayene olacam teşekkür ederim çok.

  • Belli basli bir enfeksiyondan mi kaynaklaniyor onu arastirmak lazim. Daha cok kronik bir bogaz dokusu enfeksiyonu gibi duruyor ancak tabii kontrol etmek gerek. Doktorunuz rahatsizliklariniz hakkinda gerekli muayeneyi yaptiktan sonra daha fazla bilgilendirecektir.

 2. hastalık sırasında hiç içmedim bir hafta sonra tekrar başladım.Antibiyotik verdiler ve lenf bezleri ile boynumun sağ tarafında fındıktan biraz küçük bi şişlik gitti.fakat nefes darlığı ve kalp çarpıntısı var 🙁 sorun şu ki geçmişken.bir iki gün önce boynumun sol tarafında o küçük şişlik tekrar çıktı yağ bezesi diye düşünüyorum.kolestrol yüksek çıkmıştı sanırım fakat yağlı şeyler yemiyorum ve zayıfım da.sürekli spor yapan biriyim nasıl oldu bilmiyorum
  https://saglikdanisma.net/web/wp-comments-post.php

 3. Meraba 18 yaşıma girdim yaklaşık üç 4 hafta önce başımın sol tarafındaki lenf bezinin şiştigini farkettim.daha sonra boynum tutuldu ceviremiyordum sanırım daha önce de birikmiş üzüntü ve sinirle birlikte arabada hastahaneye giderken birden ellerim ayaklarım kasıldı ve bütün vücudum uyuşmaya başladı.ellerimi ve ayaklarımi oynatamadım doktor sakinlestircı yaptı.üçüncü gün de nefes daralması nedeniyle gittik oksijen verdiler.sigara çok kullanıyodum bıraktım bir hafta

 4. Merhabalar boynumun sağ tarfında kulak altından çeneye doğru uzanan antibiyotik kullanırken oluşan ve ilk oluştuğunda 3×2 cm iken 3 ayda 5×4 cm boyutlarına ulaşan ultrasonda lenfoma olduğu ancak MR sonucunda brankial kleft kisti olduğu belirtilen ağrılı, tükürük yutarken ağrı yapan, yemek yeken ağrı yapan, sert, hareketsiz kitle bulunmaktadır. En çok görülen bakteriler üzerine yapılan testler negatif çıkmış olup akciğer röntgeni temiz çıkmıştır. Ancak KBB ısrarla almak yerine enfeksiyon araştırması için enfeksiyon bölmüne sevk yaptı ve halen uğraşıyorum Bu arada kan tahlillerinde lökosit 13,12 Nötrofil sayısı 8,6 LDH 276 Ortalama Eritrosit Hacmi 88,78 Sedimantasyon 22 Crp nefelometrik veya türbidimet 16,1 olarak çıkmıştır. Özel doktorlar kan tahlilleri yapmadan ameliyat yapalım dediler ne yapmamı tavsiye edersiniz özele gidip aldırayım mı yoksa üniversite hastanesinde acılarıma devam edeyim mi?

  • Boyun bölgesindeki lenf nodları dikkatle araştırılması gereken yapılardır. Ünhiversite hastanesi tetkiklerle bu şişliğin neden kaynaklandığını araştırp sizi ameliyattan kurtarmak istese de, özel hastaneler elbette sorun çözümüne yönelik acil tedavi önerisinde bulunacaktır. Bu sizin verebileceğiniz bir karardır. Doktor olarak etik olanı, rahatsızlığa neden olan etkeni tespit etmektir. Ancak bu biraz vakit alabilir. Hastayı yorabilir. Ya da tüm tetkikler sonuc yine operasyon önerilebilir. Şu haliyle eğer daynabiliyorsanız tetkiklerinizi neticelendirin. Gerekirse zaten cerrahi önereceklerdir.

 5. merhaba yaklaşık 6yıl olan boynumda bir şişlik var dr . gıttim önce beni kbb gönderdiler.Orası benden biyopsi istedi yaptırmadım korktum
  Daha sonra beni enfeksiyon hastalıklarına gönderdiler orda verem testi yapıldı.temiz çıktı .Ama şişlik güngeçtikçe büyüyor.Şişlik ağrı ve dayanılmaz sancı yapıyor.Koluma yanma şeklinde ağrılar giriyor.
  Kötü birşey çıkaçak diye çok korkuyorum .Bu ağrılar geceleri uykudan uyandırıyor artık dayanamıyorum LÜTFEN bana yardımcı olun teşekkürler.

  • Boyundaki şişlikler genel olarak lenf nodu iltihaplanmalarından kaynaklanır. Enfeksiyona bağlı şişlikler bir kaç gün-hafta vreya ay sürebilir. Sürekli şişliğin olması, şişliğin ağrısız ve sabit olması iyi şeyler düşündürmez. Ancak net bir teşhis ancak fizik muayene ve tetkikler sonucu söylenebilir. KBB uzmanı tarafından değerlendirilmeniz gerekir. Biyopsi sonucu size net (%100) sonuç verecektir. Ben şahsen tek lenf nodu şişliğinin bir tümör/kanser olma ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyorum.

 6. Merhabalar.4 gün öncesinde boynumda dokunduğumda ağrıyan bayağı büyük bi kitle olduğunu hissettim ve ilçemizde bulunan genel cerraha gittim ve benden ultrason istedi.Ultrason sonucunda BOYUN SAĞ LATERAL KESİMDE TARİF EDİLEN ŞİŞLİK DÜZEYİNDE CİLT ALTINDA BİRBİRİNE KOMŞU 2 ADET 23X7 MM VE 13X4 MM BOYUTLU, DÜZGÜN KONTURLU OVOİD KONFİGÜRASYONLU, SANTRAL HİLUSU BELİRGİN LENF NODU İLE UYUMLU GÖRÜNÜM İZLENMİŞTİR.SUBMENTAL BÖLGEDE BÜYÜĞÜ 6 MM ÖLÇÜLEN BİRKAÇ ADET REAKTİF GÖRÜNÜMLÜ LENF NODU İZLENMİŞTİR.yazıyor, acaba önemli bi şeymidir?Bide kulağımın arkasında dokunduğumda ağrıyan bir kitle olduğunu hissettim bugünlerde, ne yapmamı önerirsiniz, ultrason sonucu ne demek istiyor acaba,ayriyeten doktor 2 adet antibiyotik kullanmamı önerdi, antibiyotikleri(amoklavin(1000 mg, ornitop(500 mg)) kullanıyorum ama şişlikler hala duruyor, ne yapmam konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.