cevap: boyun fıtığı hakkında

2 yıldır boyun agrısı cekmekte ve gecen sene (mart 2009) muayenesınde doktor tarafında fizik tedavi onerıldı ve 3 hafta fizik tedavi uygulandı..gecen zamanda agrıları nuksekti..

son MR sonucu şöyle:
 • Servikal lordoz düzleşmişir.
 • Endplate – disk dejenerasyonları izlenmektedir.
 • C3-4 , C6-7 disklerinde milimetrik posterosantral disk protrüzyonları izlenmektedir.
 • C4-5 diskinde spinal kord ile temas halinde posterosanrtal disk herniasyonu izlenmektedir.
 • C5-6 diskinde spinal kord ile temas halinde sol paramedial geniş tabanlı disk herniasyonu izlenmektedir.
 • Servikal vertebra korpus yükseklikleri normal izlenmektedir.
 • Servikal spinal kort normal izlenmektedir.
 • Paravertebral yumuşak dokular normal izlenmektedir.
cevap:
boyun omurlarınızda fıtıklaşma mevcut. Gönderdiğiniz mr sonucu hangi tarihli bilmiyorum ama yakın zamanda çekilen bir mr ise fizik tedavi yeterli olacaktır. Tabii mr tek başına değerlendirilmez! doktorunuzun yapacağı muayene de önemlidir.  Bir fizik tedavi uzmanına başvurunuz.
saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

4 yorum

  • Servikal bölge omur şekli tam düz değildir. Daha rahat hareket edebilmek için belli bir eğimde olması gerekir. Lordozun düzleşmesi hareket kısıtlığı anlamına gelir. Lordozun artış göstermesi kamburluğu işaret eder.
   Lordoz konfigürasyonunun doğal raporlanması sırt bölgesi omurlarının norma düzende yerleşmiş olduğunu gösterir. Sıkıntı yok…

 1. SAĞ KOLUMU KULLANAMAMAYA BAŞLADIM VE FİZİK TEDAVİ UZMANINA BAŞVURDUM BOYUN VE OMUZ MR I SONUÇLARIMI DEĞERLENDİRİN LÜTFEN…servikal lordoz düzleşmiştir.servşkal vertebralarda açıklığı sola bakan skolyoz izlenmektedir.c3-c4 minimal diffüz bulging ve servikal lordoz düzleşmeye sekonder anterior subaraknoid mesafesinde daralmıştır.c4-c5 düzeyinde skolyoz ve lordoz düzleşmesine sekonder anterior subaraknoid mesafesi obliteredir.spinal korda temas izlenmektedir.c5-c6 sağ posterior parasantral yerleşimli geniş tabanlı minimal disk protrüzyonu ve lordoz düzleşmesine sekonder anterior subaraknoid mesafesi obliteredir.spinal korda temas izlenmektedir.bilateral nöral foramenlerde minimal daralma izlenmektedir.omuz emarımda ise biceps tendonu kapsülü çevresinde minimal efüzyon izlenmiş.İLGİNİZE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

  • c3-c4, c4-c5 ve c5-c6 seviyelerinde ciddi fıtıklaşma sözkonusu. dolayısıyla kolunuzu kullanamıyor olmanız buna bağlı. Fizik tedavi bir nebze faydalı olsada bu işin en temiz çözüm yolu beyin ve sinir hastalıkları uzmanına müracaat etmenizdir. (yani amleiyat şart gibvi görünüyor. Öncelikle fizik tedavi uygulayarak fayda görüp görmeyeceğinizi anlamak isteyeceklerdir ya da ne kadar düzelme sağlayacağını öğrenmek isteyebilirler…)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.