cevap: boyun fıtığı

servikal vertebralarda belirgin dejeneratif değişiklikler mevcuttur.
servikal aks ters dönmüştür.
C2-3 annulus bulging+spinal kanalda anteriordan daralmatekal saka minimal bası
C4-5 sağ paramedianda ekstrüde olmuş geniş tabanlı posterior HNPspinal kanalda anteriordan ve sağ paramediandan daralma+spinal korda bası+sağda nöral foramende daralma
C5-6 geniş tabanlı posterior hnp+spinal kanalda anteriordan daralma+spinal korda belirgin bası
çok kötü baş ağrısı, bacaklarımda ağrı, özellikle sağda sertlik sanki kütük gibi hissediyorum bazende sanki düşecekmişim gibi hissediyorum yürürken. Omuzlarım zaten ağrıdan kopuyor, sersemlik var baş dönmesi ve bulantıda oluyor, yol yüreyemez hale geldim uzun yol asla yürüyemiyorum bıçak saplanıyor belime adım atamıyorum bazen sağda bazen solda özellikle sağda oluyor ağrı.
bel mr da ise: L5-S1 de geniş tabanlı HNP, spinal kanalda anteriordan daralma, nöral foramende daralma, hafif dejeneratif

cevap:

Ciddi boyun fıtığı problemleriniz mevcut.Ayrıca bel fıtığınızda var. Doktorunuz (beyin cerrahisi uzmanı) büyük bir ihtimalle maleiyat önerecektir. Eğer gündelik yaşantınızı bu derece zorlaştıran durumlara neden oluyorsa bir an önce ameliyat olmanızı öneririm. Fizik tedavi kliniklerine de başvurabilrisiniz. Rahatlatıcı egzersizler ve fizik tedavi uygulanabilir. Kısmen sizi rahatlatacaktır. Fizik tedavi özellikle bel fıtığınızı tedavi edebilir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

2 yorum

  1. hocam konuya devam edecem çünkü ağrılar artık geceleri uyutmuyor sol elimin baş parmak işaret ve orta parmak uyuştu karıncalanma ve sızlama var.sırt ağrılarımla beraber kollarımda bileklerim hatta parmak kemiklerim bile sızlıyor ağrıyor .sağ ayak ağrım çok.uzun yol yürüyemiyorum adım atamaz hala geliyorum ve sabahları kalkınca belim ve kollarım çok sert odun gibi oluyor hareket ederken acıyorlar.ama bir süre sonra geçiyor.yol yürürsem ve ayakta kalırsam kalçaı sanki ikiye ayırıyorlar bıçak saplanır tarzda ağrı oluyor adım atamıyorum.ağlıyorum ağrlardan.ütü bile yapamaz hale geldim.ama öyle belirgin kuvvet kaybım yok.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.