cevap: bel fıtığı

doktor oneri

bel fıtığı teşhisi konulan mr sonucumu yollamadan önce bi kaç şey belirtmeliyim.

benim ağrılarım hiç ayağıma vurmuyo sadece kuyruk sokumuna yakın bel de ağrım oluyo. o da öldüren ağlatan ağrılar değil.

ağrılar oturduğumda, tv izlerken yatağa uzanışımda, bazende ayaklarımı karnıma çekerek uyuduğum sırada ağrı sanki ordaki damarın elle tutulup çekilmesi gibi bi ağrı. 10 15 gün ilaç istirahat ve egzersiz yaptım ama pek bi geçtiği sölenemez.ve bi kaç aydır bu şekilde ağrılarım halen devam ediyor.

mr sonucum :

  • – L5-S1 diskinde dejeneratif nitelikli T2 sinyal intensitesi azalması,
  • – L5-S1 santral-sağ paramedian yerleşimli disk herniasyonu, dural kese ve sağ S1 radiksi basısı,
  • – Osteodestrüktif yada yer kaplayıcı nitelikli lezyon yoktur.

cevap:

mr sonucunuz bahsettiğiniz bölgeye ağrı oluşturan bir bel fıtığını gösteriyor. Yani ağrılarınızın kaynağı bel fıtığı. Başka farklı bir neden düşünmeyin.

Bel fıtığı medikal veya cerrahi olarak tedavi edilmektedir. Doktorunuz sanırım yaptığı muayene neticesinde sizde cerrahi gereklilik görmemiştir. Bel fıtıkları için hemen cerrahi de yapılmaz.

Doktorunuz verdiği ilaçlar fıtığınızı geçirmek için değil, ağrılarınızı hafifletmek ve bu sırada yapacağınız egzersizlerde daha iyi netice almanızı sağlamak içindir.

Doktorunuzun verdiği egzersizlere devam edin. Daha farklı ilaç tedavisi için doktorunuza danışın. Gündelik yaşamınzıı yeniden düzenleyin. Bel ve kalça gücü gerektiren faaliyetlerden uzak durun. Ağır eşya kaldırmayın. Mekik gibi sporlardan uzak durun. En yararlı spor yüzme ve hafif tempo yormayacak kadar koşudur.

İyileşme ancak cerrahi mümkündür, medikal ve konservatif yöntemler bel fıtıklarını bir müddet rahatlatır dikkat edilmediği sürece tekrarlar.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.