cevap: başparmakda kaşıntı

Benim sağ ayak baş parmağımda derinin altında yaklaşık 15 yıldır çok şiddetli bir kaşıntı var. Deri de renk değişikliği koku döküntü yara yada herhangi bir anomali yok. Ayakkabı değiştirmeden tutun  bir çok steroid tablet jel iğne ve anestezik madde kullanmama rağmen maalesef bu sıkıntıma bir tedavi bulunamadı. İnanın artık parmağımı kestirmeği bile düşünür hale geldim. Ayak başparmağımdaki kaşıntı, ayakkabılarımı çıkartıp uzandığımda misliyle artıyor. Gün içerisinde  nadiren  kaşıntı olmuyor.

cevap:

Kaşıntı için mantar kremleri de denemiş olduğunuzu umuyorum. Aslına bakılırsa meslek icabı ayaklarınız sürekli ayakkabı içerisinden olacağından uzun süreli mantar tedavisini denemelisiniz. Bu hem krem/sprey şekliyle ve aynı zamanda oral antifungal kullanımı birlikte omalı ve en az 3 ay sürmeli.  Lütfen bu tedavi esnasında steroidli pomad veya oral ilaç kullanmayın. (Ayak floranız daha önceki süreçte ilaç kullanımına bağlı bozulmuş da olabilir.)

Bu tedaviyi de daha önce uyguladıysanız ve sonuç alamadıysanız bunun sinirsel bir patoloji olduğu düşünülebilir. Dolayısıyla cilt hastalıkları uzmanına, plastik cerrahi uzmanına, beyin ve sinir cerrahisi uzmanına veya nöroloji polikliniklerine başvurabilirsiniz.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.