cevap: antidepresanların cinsel yaşa etkisi

doktor oneri

bir yıl boyunca arkadaş tavsiyesi ile depreks kullandım. depreks kullanmaya başladıktan sonra cinsel isteksizlik ve sertleşme sorunları yaşamaya başladım. Depreksi bırakalı 8 ay geçti. Fakat bende sertleşme sorunu devam ediyor. cinsel isteksizlikte var. Yaşım 42. Bu durum beni endişelendiriyor. Depreksin etkisi kalıcı mı. Eski sağlıklı günlerime kovuşmam için ne yapmam lazım.

cevap:

aslına bakılırsa Depreks, Prozac gibi SSRI (selektif seratonin reuptake inhibitorleri) arkadaş tavsiyesi ile (hele doktor kontrolünde olmadan 1 yıl boyunca) kullanmaya başlamak pek uygun bir yaklaşım olmamış. Belki tedaviniz yan etkisi daha az farklı bir ilaçla yapılabilirdi. SSRI’ların (depreks) yan etkilerinden sadece biri de cinsel istekte azalma, impotans, ve ereksiyon bozukluğudur.

İlaç kesilmesiyle beraber vücut tolerans geliştirdiği bir takım fonksiyonlarını yeniden kazanacaktır. Bunun için de kişiye özel belli bir sürenin geçmesi gerekir. Ancak bundan önce tedavinizin tam olarak tamamlanıp tamamlanmadığı, yeniden ilaç kullanıp kullanmamanız gerektiği hakkında fikir edinmek, sertleşme problemiyle ilgili daha profesyonel bir yardım almak için mutlaka bir psikiyatri uzmanına danışmanızı öneririm.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.