cevap: alında şişlik

doktor oneri

alnımın sol tarafında şişlik var ama dokunuldugunda kemik çıkıntısı alnım şiş gibi duruyor. Bunun için ne yapmam gerekiyor.

cevap:

Alındaki şişlik hissi pek karşılaşılan bir durum değildir. Bu durumun net bir tanısı için en azından bir rontgen çekilmesi gerekir. Bunun için doktorunuza başvurmalısınız. Size gerekli yönlendirmeyi yapacaktır.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

29 yorum

 1. Cevabınız için teşekkürler, alın şişliğimden önce başlayan bir problemim var, sağ kulağımda basınç hissi oluyor , basınç olduğu zaman nefesimi orada hissediyorum, konuştuğum zaman sağ kulağımdan konuşuyor gibiyim ve özellikle grip nezle olduğum zamanlarda basınç çok artıyor ve nabzımı da sağ kulağımda duymaya başlıyorum,işte o zaman baş dönmelerim oluyor kulağım için de bir çok kez doktora gittim mr çekildim ama bir problem görülmedi, işitme testlerimde bir problem çıkmadı sadece basınç olduğu görüldü, meniere başlangıcı olabilir diye idrar sökütürücü ve baş dönmesine yönelik ilaçlar verildi, İdrar söktürücüyü kullandığım zamanlarda kulak basıncım olmaya devam etti baş dönmem hiç olmadı ama baş dönmesi için verilen ilacı daha kullanmadım.Alnımdaki şişlikler ve kulağımdaki problemin birbirleriyle alakalı olduğunu düşünüyorum.Moralimin bozumasına neden oluyor her iki problem de. Şişliklerimin ve kulak problemim kötüye doğru gidiyor ama nedeni bilinmediğinden bir tedavi de uygulanmıyor bu da beni ilerisi için korkutuyor.İlginiz için teşekkür ederim.

 2. Merhaba doktor bey, yardımcı olursanız çok sevinirim, yaklaşık üç aydır alnımın iki tarafında, kaşlarımının ortasından alnıma doğru giden şişlikler var, saçlı bölgeme doğru şişlik artıyor,çok büyük şişlikler olduğu söylenemez ama giderek daha belli oluyorlar ve bu beni korkutuyor daha da büyüyecek düşüncesi. Kbb doktoruna, beyin cerrahı, nöroloji doktoruna gittim mr ve tomografi çekildi ama bişey çıkmadı.Büyüme hormonu testi yapıldı o da normal çıktı, şişlikler ağrı da yapıyorlar. Alnımda çok fazla seyirme oluyor ve seyirmelerden sonra şişliğin belirginliği artıyor ciltle alakalı olabilir diye cildiyeye de gittim ama pek fazla ilgilenmedi kemiğin büyüyordur kemiktir belki deyip gönderdi ama filmler ve hormon testi kemiğin olmadığını göstermişti, internette ararştırmalarım sonucunda acaba bağ dokusu hastalığı morfea olabilir mi dye şüpheleniyorum, ya da bu şişlik neden olabilir çünkü hiç bir doktor şundan şişiyor diyemedi sadece şişliğin kendi bölümleri ile alakalı olamadığını söyleyip başka bir bölüme yönlendirdiler. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • sorunuzu gayet iyi anladim. bu durum sizin gundelik yasantinizi ne kadar etkiliyor? sizi ilerisi icin ne olmasi korkutuyor? Doktorlarimiz icin bir sorunu cozmek icin sorunun sizi gundelik hayatta etkiliyor veya etkileyecek olmasi gerekir. Bahsettiginiz rahatsizlik tip literaturunde bir seyi ifade etmiyor. Siz olurda ilerde sekil bozuklugundan yakiniyorsaniz bir plastik cerrahisine basvurmaniz uygun olur. Ancak bu sikintinin sizi daha fazla rahatsiz etmemesini umarim.

 3. merhaba.alnımın sağ ve sol taraflarında şişlikler var.ancak sağ taraftaki şişlik sanki oraya bir baskı varmış hissi oluşturuyor çok çok çok az acı hissi veriyor.bu durumdan rahatsız oluyorum ve normal görünmesini istiyorum.şekil bozukluğu beni psikolojikmen rahatsız ediyor.özgüvenimi azaltıyor.yardımcı olursanız memlun olurum.

 4. Merhabalar
  Benim sağ kaşım ile burnumun üst tarafının tam çakıştığı noktanın biraz üzerinde çok ufak tıpkı bir sivilce alanının büyüklüğünde bir şişlik oluştu. Sert şekilde bastırdığımda ağrı yapıyor ama ağrısı pek kalmadan bir süre sonra diniyor. Yaklaşık 1-2 haftadır Ne büyüyor ne küçülüyor bu şekilde kalmaya devam ediyor. Daha önce buna benzer bir vakasa yaşadığımda doktora randevu almıştım ama tam gideceğim günün gecesi o bölge sivilce halini almıştı. Şimdi yine benzeri bir durum var.
  Benim merak ettiğim durum Sivilce deri yüzeyinde kendini belli etmeyerek dışarı çıkamayıp deri altında kalabilir mi? Yoksa bu farklı bir şey mi? Herhangi bir müdahale yapılmazsa kendilinden geçer mi? Deri altında olan bir yağ bezesi olabilir mi Alnıma dokunduğumda o kısmı farkettiğimde elim sürekli oraya gidiyor ve giderek bu duruma sinir olmaya başladım.

  • çeşitli akne tipleri vardır. Sizdeki kistik yapıda bir akneye benziyor. Tedavisi vardır.

   SİVİLCE ÇEŞİTLERİ

   AKNE FULMİNANS

   Genellikle yetişme çağındaki erkeklerde görülür. Sırt ve göğüs bölgesinde ve yüzde birdenbire başlayan abse şeklinde sivilceler, eklem ağrısı, eklemde şişlik ve ateşlenme ile seyreder. Sivilceler kalçalar, kollar, boyun ve yüzde görülebilir. Genellikle iz bırakır.

   Tedavisinde isotretinoin, kortikosteroid ve antibiotikler kullanılır.

   AKNE KONGLOBATA

   15-40 yaş arasındaki kadınlarda yüz, sırt ve göğüs bölgesinde abse şeklinde, cerahatli sivilceler vardır. Hastaların çoğunda yüzde kızarma şikayeti mevcuttur. Eklem ağrısı ve ateş gibi sistemik bulgular tabloya eşlik etmez. Bu tür sivilceler iz bırakmaya meyillidir. Akne rozase’nin şiddetli bir şekli olduğu düşünülmektedir.

   Tedavisinde isotretionin, kortikosteroid ve antibiotikler kullanılır.

   BODY BUILDING (VÜCUT GELİŞTİRME) SİVİLCESİ

   Kas kitlesini arttırmak amacı ile androjen hormonu kullanan sporcularda görülür. Şiddetli sivilceler, hatta “akne fulminans” bile görülebilir.

   MEKANİK SİVİLCELENME

   Genellikle giysilerin sürtünmesi nedeniyle gözeneklerin tahrişinden kaynaklanır. Örneğin spor yaparken sırt ve omuzda, sürekli saç bandı takanların alnında mekanik sivilceler oluşabilir.

   Ayrıca müzisyenlerde, örneğin keman çalanlarda kemanın çene ve boyuna sürtünmesi sonucunda bu bölgede sivilceler olabilir. Aşırı sabunla yıkanma, cildi ovalama ve soyma yapılan ciltlerde mekanik sivilceler gelişebilir.

   KOZMETİK SİVİLCE

   Yağlı cilde uygun olmayan yağlı krem, fondoten ve pudra gibi ürünlerin kullanımından sonra görülür. Alın, yanak ve çenede çok sayıda siyah noktacık ortaya çıkar. Zamanla iltihaplı sivilceler ve izler de oluşabilir.

   DETERJAN SİVİLCESİ

   Hastalık derecesinde aşırı sabun ile yıkanmak, sivilceye yol açabilir. Pek çok temizleme ürünü ve şampuanların doymamış yağ asitleri içerdikleri ve bu ürünlerin komedona yol açtıkları gösterilmiştir. Cildi aşırı yıkayarak, sivilce oluşumunu azaltmak mümkün değildir. Deterjanlar, cildin yüzey yağını temizler, ancak yağ kanallarındaki yağları etkilemez.

   Deterjan sivilcesi, cildini günde dört kereden fazla yıkayanlarda görülebilir.

   POMAD SİVİLCESİ

   Saçları kıvırcık olanların, saçları düzleştirme amacı ile yağlı saç ürünlerini kullanmaları sonucu oluşur. Alın bölgesinde çok sayıda siyah noktacık görülür. Zamanla yanaklara da sıçrayabilir.

   YAĞ, KATRAN VE ZİFT SİVİLCESİ

   Rafinerilerde, araba tamirhanelerinde ve yol yapımında çalışanlarda, mekanik yağlar, katran ve ziftin neden olduğu kronik komedon oluşumu mevcuttur. Bu meslek gruplarında, kimyasallarla direkt temas sonucunda veya kıyafetlere bulaşması nedeniyle sivilceler ortaya çıkar.

   BEBEKLİK SİVİLCESİ (AKNE NEONATORUM)

   Yeni doğanlarda %20 oranında görülür. Doğarken veya doğumdan hemen ortaya çıkar. Yanaklarda ve alında değişik tipte sivilceler mevcuttur. Annenin böbrek üstü bezlerinden salgılanan hormonlarının, bebeğe geçerek bebeği etkilemesi sonucu oluşur.

   Genellikle 6. ayda kendiliğinden geriler. Tedavi şart değildir. Ancak bu durum, sonraki yaşlarda şiddetli düzeyde sivilce oluşumunun habercisi olabilir.

   ÇOCUKLUK ÇAĞI SİVİLCESİ (AKNE İNFANTUM)

   Bebeklerde 1 yaşından sonra başlar ve 5 yaşına kadar veya daha uzun sürebilir. Erkeklerde daha sık görülür. Yanaklarda değişik tipte ve şiddette sivilce görülebilir. Bebeklik sivilcesinin tersine, tedavisi gereklidir.

   Çünkü iz bırakabilir. Yine bu tür bir durum, sonraki yaşlarda şiddetli sivilce gelişebileceğinin habercisi olabilir.

   YOLMA SİVİLCESİ

   Bazı genç kızlar ve kadınların, yüzdeki ufak bir sivilceyi bile sürekli olarak tırnak veya bir aletle tahriş etmeleri sonucunda oluşur. Sürekli koparma ve yolmaya bağlı olarak, ciltte kabuklanma ve daha sonra açık veya koyu lekeler gelişir.

   Alın, yanak ve çenede sürekli izler mevcuttur. Aslında iz bırakmayacak bir sivilce, sürekli tahriş sonucu iz bırakacak hale gelir. Böyle bir durumda, sivilcelerin tedavisinin yanı sıra psikolojik bir yardım da gereklidir.

   YAZ (GÜNEŞE BAĞLI) SİVİLCESİ

   Bu tür sivilceler, yaz aylarında başlar ve sonbaharda geriler. Daha çok 25-40 yaş arası kadınlarda görülür. Yanaklar, boyun, omuzlar ve üst kolda ortaya çıkar. Kırmızı, sert, 3-4 mm. çapında sivilcelerdir.

   KLOR AKNESİ

   Klor aknesi, genellikle mesleki nedenlerle aromatik hidrokarbonlara maruz kalanlarda gelişir. Bu maddelerle temastan haftalar sonra, yanaklar, kulak arkası, çene, baş ve boyunda, koltuk altı ve testis derisinde, çok sayıda komedon, kistik papül ve nodüller oluşur.

   Kollar ve gövde derisi de tutulabilir. Kistik sivilceler genellikle iz bırakırlar.

   Elektrik malzemeleri, böcek ve mantarlara karşı kullanılan kimyasallar ve ahşap koruyucularında bulunan kimyasallar da, klor aknesine yol açabilirler.

   Tedavisinde, hastaların bu tür kimyasallarla teması kesilmelidir. İlaç olarak da retinoidler ve antibiyotikler kullanılır.

   Erkeklerde akne konglobata kadınlarda yolma sivilcesi ve kozmetik sivilce sık görülür. Yolma sivilcesi sivilceden çok iz problemi yaratır. Hastalar yüzlerinde çıkan en ufak oluşumu bile sıkar ve yolarlar.

   Zamanla yüzde kalıcı izler gelişir. Cilt kırmızı, kahverengi ve beyaz lekelerle doludur. Bu tür problemi olan sivilce hastaları tedaviye de düzenli gelmezler. İki –üç kere gelip sonra tedaviyi bırakırlar.

   Bu tür problem varsa mutlaka psikiyatri ile ortak çalışmakta fayda vardır. Ayrıca hastaların tedaviye düzenli gelmeleri ve tırnaklarını kısa kesmeleri çok önemlidir.

   Dr. C. Güneş Ertürk
   Cilt Hastalıkları – Dermatoloji Uzmanı
   sitesinden alınmıştır.

 5. merhabalar benim alnımda sağ kaşımın üstünde şişlik var şimdi diğer taraftada var ama o daha küçük ver alnım bomvey yaptı şişlikler yüzünden.bunun nedeni ne olabilir? bir tane doktor sinüslerin çok büyük ve alnın hava dolu o yüzden oluyor ve daha artabilir dedi sizce böyle bişey mümkün mü?

 6. Slmlar
  Bnm ortalama 1 yil kadar bas agrim vardi sonra usuttum ve sag kasimin burun hizasinda bi kizarma oldu. Doktorlara gittim birsey yok denildi . Cokta ilgilenilmedi, ama aradan 2 hafta gece bas agrim gecmis olsada alnimda bi sisik olusmaya basladi!
  Ayni zamanda git gide buyudu!
  Donra kulagimin ustude sismeye basladi!
  Ne oluyor bilmiyorum,doktorlarda oyle!

  Siz yardmci olurmusunuz

 7. benim alnımda sağ kaşımın hemen üstünde bi şişlik var dokunca sert kemik gibi duruyor ve arada sızlıyor.burnumda sorun vardı tomografi çekilmiştim doktor burnuma bakarken sordum burnumdan dolayı mı diye değildir dedi içim rahat etmedi beyin cerrahiye gittim film çekmedi aynı tomografiye baktı bişey yok önce burun ameliyatını ol belki ondandır dedi
  ama ikiside pek ilgilenmedi şuan içim hiç rahat değil . sizce ne yapmalıyım?burun tomografisinden orda bişey olup olmadığını anlayabilirler mi ?

 8. merhaba.iki gün önce saçlarımı boyattım.boya saçımda 1 2 saat kadar kaldı.aksamına kafamda küçükk içi su dolu yaralar çıktı.2 gün sonraysa alnım şişmeye başladı hafif bir şişlik var,yaralarda kuruyor.acaba neden olablir..ck teskler

 9. merhabalar annemin başında kırmızı sivilce şeklinde birşeyler çıkmaya başladı ama acısı çoktu dokunamıyordu 1 hafta sonra felan kaşının sol üst tarafında bir şişlik oluştu kırmızı ve içinde sivilce şeklince beyaz birşeyler vardı sol gözünü bile şişirdi sağlık ocağına gittik enfeksiyon olduğunu söyledi daha sonra biraz şişlik indi ama kızarıklığı yaklaşık 3-4 aydır geçmedi başındakiler geçti üstelik annem şeker hastası doktora 2.kez götürdüğüm zaman 1 ay oldu geçmedi demiştim doktorda büyük şaşkınlıkla bir aymı ? diye sordu annemin şeker hastası olduğunu öğrenince geç iyileşeceğini söyledi bu gerçkten enfeksiyonmudur ? enfeksiyonsa neden iyice iyileşmedi annem şuan köyde olduğu için cild doktorunada gidemedik ağrısı yada hiçbir acısı yok sadece yara gibi birşey ama bastırdığımız zaman yumuşak içinde sertlik yok sağlık ocakları bu tür cild sorunlarını bilirmi ?endişe ediyorum lütfen yardımcı olun :(((((((( :(((((((

  • cilt üzerinde bir enfeksiyon söz konusu sanırım. Şeker hastalarında sadece ciltte değil vücut üzerinde oluşabilecek herhangi bir bölgedeki yara geç iyileşir. Bu yüzden diyabetliler dikkat etmeli ve vücudunu travma ve laserasyonlara karşı özenle korumalıdır. Bu enfeksiyon odağının geç iyileşmesi iyileşmeyeceği anlamına gelmez, biraz daha dikkatli bakım ve tedaviye uyum iyileşmeyi hızlandıracaktır.

   • çok teşekkür ederim içime biraz da olsa sus serptiniz size son bir sorum daha var ; sağlık ocağındaki doktor annemin anlının sol tarafındaki kırmızı şişliğe enfeksiyon dedi fakat annem pek fazla evden dışarı çıkan insan değildir ayrıca pisliğin veya mikropların bulunduğu bir ortamdada değil enfeksiyonu nasıl kaptı yani kötü bir olasılık olabilirmi yoksa gerçekten enfeksiyondan mı ibarettir ? ayrıca tüm hastalara acil şifalar dilerim

 10. bende beyincikte lezyon tesbit edildi sürekli 2005den beri takipte ama dün sabah uyandığımda anlımda şişlik vardı sağ tarafta üzerine bastırdıgımda içine doğru gitti dokundugumda sert ama acı vermiyor akşama doğru kayboldu bunun sebebi tümörden olabilirmi?acil cevap bekliyorum sıkıntıdayım şimdiden tşkler

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.