cevap: alerji

Benim 3 yaşında bir oğlum var. Biz tayin sebebiyle Mardinin kızıltepe ilçesinde 8 aydır bulunmaktayız. Bulunduğumuz süre içinde yaz mevsimi hariç  sürekli öksürük ve sonrasında orta kulak iltahabı başlangıcıyla doktora gittik. Burada nem sıfır ve hava kirli. Bu olay ayda 2 kereye dönüşünce biz de kandan bir alerji testi yaptırdık. Sonuçları ekteki dosyada. Kediye(evde kedimiz var) Köpeğe ,ev tozuna ,ata ve havuca,çimene alerjisi çıktı. Köpeğin seviyesi 2 diğerlerinin 1 çıktı Doktorumuza sordum. Kedi çok önemli değil yalnız köpekle gözlemleyin dedi. Herhangi bir şikayeti olmuyor yanlarında. birde istanbula döndüğümüz zaman da hiç şikayeti olmuyor. Ben evi her gün silip süpürüyorum. Kediyi nemli  bezle siliyorum. Odasında peluş oyuncak yok halısı anti alerjik denilen halılardan. Kedi odasına girmiyor. Benim daha yapabileceğim bir şey var mı? Birde bu deri testi daha net sonuçlar veriyormuş,öyle dediler. Birde bu yatak kılıfları var satılan. Acaba alsam fayda sağlar mı?

cevap:

sürekli öksürük eğer alerji kaynaklıysa astım ataklarıyla seyreder. Yani hasta öksüre öksüre nefes alamayacak hale gelir. Benim anlattıklarınızdan anladığım, belirli periyodlarla dönem dönem çocuğunuzda öksürük şikayeti olduğu ve takiben kulaklarında iltihaplanma tespit edildiği…

Anladığım doğruysa çocuğunuzun sıkıntısının alerji kaynaklı olduğunu düşünmüyorum…

Dönem dönem öksürük hikayesi soğuk algınlığına bağlı geniz akıntısı kaynaklı olabilir. Kulak iltihabı sürekli öksürük nedenli olabilir. Dolayısıyla bu iki durum birbiriyle bağlantılıdır.

Hiç o kadar tedirgin olmanıza gerek yok. Çocuğunuzu çok kalın giydirmeyin. İnce ve kat kat giydirin. Terlediğinde mutlaka üstünü değiştirin. Üstüne fazla gitmeyin. Öksürük şikayeti başladığında bol sıvı ve meyve tüketmesine özen gösterin. En azından su içsin. Rüzgarlı havalarda kulaklarını ve boynunu atkıyla sarın.

Sorun alerji kaynaklı olmadığı için antialerjik ürünlerin pek faydalı olacağını düşünmüyorum. Eğer alerji kaynaklı olduğuna eminseniz, ki bu durumda genelde ilkbahar yaz aylarında şikayetlerinin artması gerekiyor ve hapşırık, gözlerde yaşarma asıl problem olması gerekir, kediyi de evde tutmamak gerekir. Antialerjik ilaçlar faydalı olacaktır. 🙂

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.