cevap: akciğer kanseri

Benim ağabeyim yaklaşık 20 gün önce halsizlik, bacak ağrısı ve zayıflama şikayetleri ile doktora gitti. Akciğer röntgeni çekildi ve doktor röntgene bakarak 4 cm büyüklüğünde bir kitle olduğunu ve kendi düşüncesine göre de kötü huylu olduğunu söyledi. Şu an kemik taraması, beyin mr’ı ve diğer tetkikler devam etmektedir. Diğer ağabeyimide yaklaşık 1,5 yıl önce akciğer kanserinden kaybettiğimizden aynı şeyin bu ağabeyimdede çıkması korkusu içindeyiz. Benim merak ettiğim röntgene bakarak kitle olduğu, bununda kötü huylu olduğu anlaşılabilir mi?

cevap:

rontgene bakılarak herhangi bir kitlenin iyi yada kötü huylu bir tümör olduğu veya sadece tümör olup olmadığı şeklinde tanılar konulamaz. Ancak hasta tek başına rontgenveya diğer başka tetkiklerle değerlendirilemez.

Doktor öncelikle hastayı dinlemeli ve dinlediği hikayeye göre tetkikler isteyerek teşhise varabilmektedir. Dolayısıyla doktorunuz sizden ezbere rontgen isteğinden bulunmamış, hikayeniz ve hastanın şikayetleri doğrultusunda tetkikleri istemiştir.

Rontgen sonucu saptanan kitlenin tümor olduğu hatta kötü yada iyi huylu olduğu gibi bir tanıda bulunmak biraz erken verilmiş bir karardır. Her ne olursa olsun ileri tetkiklerin yapılması gerekir ki öyle de yapılmış.

Bir tümörün iyi ya da kötü huylu olup olmadığı patoloji tarafından mikroskopik inceleme sonucu tespit edilir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

4 yorum

  1. babam iş yerinden her yıl yapılan rutin kontollerinden birine grdi ve akciğerinde bişey gördüklerini söylediler. babam da çok öksürükte vardı tıp a sewk ettiler yapılan aincelemeler sonucu babam hem akciğer zarını yırtmış öksürmekten su toplamış hemde akciğerinde sol lopta kitle var dediler aspes dediler hatta.. toplanan suyu alıp istanbula gönderdiler temiz çıktı. şimdi ciğerden alınan parçanın sonucunu bekliyoruz. aspes kesin öldürücü müdür yada sizce durumu nedir. zor durumdayız.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.