cevap. ağrılı vajinal şişlik

bundan bir ay önce vajinamın sol dudağında şişlik oluştu ve öyle ağrı yapıyor ki ayağıma indi ağrılar. dr.a gittim tahriş dedi. bir de hamile olduğum için ilaç kullanamıyorum.

cevap:

vajina bölgesinde tek taraflı şişlik oluşturarak ağrı veren lezyonlar genelde bartholin kisti denilen o taraftaki vajinal sıvı salgılayan bezenin iltihabından kaynaklanır. Tedavisi cerrahidir. Abse bir enjektörle hamileliğinize zarar vermeden drene edilir.

Ancak doktorunuz muayene sonucu bunun tahrişten kaynaklandığını tespit ettiyse hamile dahi olsanız verdiği tahriş önleyici kremleri gönül rahatlığı ile kullnabilirsiniz.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

16 yorum

    • vagina dokusu üzerindeki herhangi bir şişliğin adet düzensizliği yarattığı hakkında daha önceden bilgi sahibi değilim. Şişlik muhtemelen bartholin bezinin dışa açılan kanalının tıkanıklığından kaynaklanmış olabilir. Adet düzensizliği ve bu şişliğin tedavisi için doktorunuza başvurmalısnız.

  1. merhaba; 2 gün önce falan vajinamın sol dudağının en alt kısmında hafif bir acı başladı. Elimle kontrol ettiğimde daha önce bir sertlik geldi. Bugünse iyice ağrı yapmaya başladı ve serlik daha da büyümüş küçük bir ceviz gibi.Oturup kalkarken acı veriyor. Doktora gitmeye de utanıyorum. Beklesem geçer mi veya tehlikeli bir şey olma ihtimali var mı?

  2. bnmde vajinamın sol dudağında bi şişlik var çoktandır 2 farklı doktora gittim ikisi de farklı teşhis koydu. biri kıl kökü iltihabı dedi antibiyotik kullandım ama geçmedi. diğeri ise istersen çıkartırız ama zararlı birşey değil kendin bilirsin dedi. şişlik içten bi şişlik, yumuşak ve ağrısız . ameliyattan çok korkuyorum acaba başka ilaç tedavisi falan yok mu?? vede bu şişliğin nedeni başka ne olabilir??

    • kil donmesi olabilir. Biri cerrahi tedavi onerisinde bulunmus. Eger uzun suredir varsa ve cok rahatsiz ediyorsa alinabilir. Antibiyotikli pomad kullanabilirsiniz. Ancak bu tedavi sadece o sislik kil donmesine bagliysa fayda saglar. Salgi kanalinda bir tikaniklik varsa cerrahi ile acilmasi gerekebilir.

  3. Geçen yıl bartolin kisti bendede oluştu hızla büyüyen ve cok agrılı bir şişlikti cinsel hayatı mafettiği gibi sosyal yaşamımıda cok etkilemişti dr tarafından operasyonla küçük bi kesi atılıp tedavi oldum fakat bu yıl yine tekrarladı doktorum bu sefer kesi yerine vajinanın sağ tarafında bartolin kistinin oluşmasını sağlayan ilişki sırasında kayganlık görevini yapan organı tamamen amalıyatla aldı bu organın eksıklıği benim hayatımda kötü sonuçlar doğururmu ?

  4. bundan bir iki gun önce vajinamın sağ dudağında şişlik oluştu ilkten fıdık buyuklugundeydi ama ertesi gunbira dha buyudu ceviz buyuklugunde oldu ve çok feci bi şekilde ağrı yapıyor oturup kalkmakta çok zorlanıyorum ayagımada agrıları vuruyor dr.a henuz gitmedim.ne yapmalıyım bana yardımcı olurmusunuz… bu arada ben birde şeker hastasıyım herhangi bi ilaç da kullanamıyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.