cevap: adet gecikmesi

merhaba, 23 yaşında bekar bir bayanım. 2007nin son aylarında tam farkına varabildim 40 günde bir adet olduğumun. kilom yerinde idi. 176cm-66kg. bir de sivilce için hep antibiyotik kullanırdım.hap biter yine başlardı. işte 2007nin sonlarına doğru adet gecikmemin üzerine bir de çenemde tüylenme farkettim,sivilcelerim de olunca jinekologa gittim dia….5 adlı ilacı verdi. ilk iki ay yan etkilerinden dolayı akşama karşı bulantılarım oluyordu bir şey yemiyordum ve yıllardır kabız olan ben o iki ay yesem de yemesem de sakince büyük tuvaletimi hergün yaptım. iki ay sonunda 56ya düşmüştüm. ayrıca o zaman farkettiğim bir şey de dış genital organlarımda sarkma olduğuydu. 2008in mayıs ayından bu yaza kadar 53kiloya düştüm normal yemeye başlamama rağmen. şu an 55e çıkmışım  🙂

fakat o sarkma halâ devam ediyor. nasıl desem sanırım menopozdaki bir bayana benzedim. dış dudaklar denen kısım halâ sarkık. bunlar bir yana ben ne zaman hapı bırakmak istesem yine 40 günde bir adet oluyorum. bunun nedeni ne? benim fizyolojik yapım mı yoksa bir sorun mu var. düzenli ama 40 günde bir. bütün bunlarla ilgili bir cevap verebilirseniz sevinirim. tekrar genital bölgem eski haline döner mi? bir de 66 kilo iken göğüslerim küçüktü. şu an 55kiloyum ama eskisi kadar oldular 2 kilo almakla bu böyleyse,eski kiloma dönersem nasıl olacak :S

cevap:

40 günde bir adet olmanız fizyolojik nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Bunu ancak doktorunuz size net bir şekilde açıklayabilir. Doktorunuzun tavsiye ettiği ilacı uygun şekilde kullanmaya devam etmelisiniz.

Vajina dudaklarının sarkması ile tıp literatüründe bir takım operasyonlarla çareler vardır. Bununla ilgili ayrıntılı bilgi için labioplasti ameliyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Meme dokusunun kilo ile alakası yoktur. Yani fazla kilo almak göğüsleri şişirmez, yada kilo vermeyle meme dokusu kayba uğramaz. İnsanın meme boyutları kilo alsa da verse de hemen hemen aynı boyuttadır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

2 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.