cevap: adet düzensizliği

doktor oneri

45 yaşındayım ve adet düzensilikleri yaşıyorum zaman zaman..Dr’uma gidiyorum ancak ben sizlere de danışmak istiyorum..regli dönemlerim 25 günde bir ve düzenli olarak yıllardır bu şekilde sürdü..Ancak bir miyomum var ve son zamanalrda adet dönemimin bitiminden yaklaşık 10 gün sonra bir regi sancısı oluyor ve minik bir lekelenme lşeklinde kanamam oluyor…bu kalınlaşmadan olduğunu söyledi? östrojenim çokmuş..bu ileride risk faktörü olur mu? kanser riski var mı?

cevap:

myom tek başına bir kötü huylu kanser riski değildir. Rahim duvarının iyi huylu bir tümörüdür…

Östrojene uzun süreli yüksek olarak maruz kalmak kanser için risk oluşturur. ancak bu uzun süreli ve yüksek maruziyet yıllar yıllar süren oral kontraseptifler gibi durumlarda söz konusudur.

Lekelenmelerinizin olması ve adet dönemi sancılar kansere bir işaret değildir. Ancak hem yaşınız hem de rahatszılığınız nedeniyle kadın doğum tarafından yapılan takiplerinizi ertelememeli ve atlamamalısınız.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.