cevap: A grubu Beta Hemolitik Streptokok

doktor oneri

Yaklasik bir haftadir bogazimdan sikayetciyim, ilk 3 gun yuksek atesten yattim ve hastanede bakilan bogaz kulturu sonucunda A grubu Beta hemolitik streptokok bakterisinin bogazimda faranjite yol actigini soylediler ve antibiyotik basladilar. Yalniz ben 25 yasindayim ve internette arastirmam sonucunda bu hastaligin bilinen beta hastaligi oldugunu ve neredeyse tamaminin cocuklarda goruldugunu ogrendim. Acaba benim bu yasimda bu hastaligi geciriyor olmamin bir ekstra tehlikesi var midir? Ayrica yetiskinlerde de gorulmesi beklenen bir sey midir?

cevap:

A grubu beta hemolitik streptokoklar özellikle boğaz dokusuna yerleşerek enfeksiyon oluşturan, iltihaplanma, boğazlarda şişme, ateş, halsizlik ve öksüreğe neden olan bakteri türüdür.  Diğer adıyla “streptokokkus pyogenes” olarak da isimlendirilir. genel olarak çocuklarda sık enfeksiyon yaptığı belirtilse de erişkinler arasında da bulaşıcı enfeksiyonlara neden olur. Bulaştırma şekli damlacık yoluyla öksürme tıksırma sonrası yayılır.

Bu mikrobun yetişkinlerde ayrıca görülmesi süpriz bir durum değildir. Önerlen antibiyotikleri sonuna kadar kullanmanızı ve tedavi sonrası doktorunuza yeniden danışarak tam olarak iyileşmiş olup olmadığınızı yeniden kontrol ettirmenizi öneririm.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.