Burun Ameliyatı ile ilgili Sorular

doktor oneri
1. Burun ameliyatından sonra gözlük kullanabilir miyim?

Gözlük burun kemiklerine baskı yapar ve kemikleri yerinden oynatabilir. Bu nedenle ameliyatı sonrası 2 ay gözlük kullanmamak gerekir.

2. Burun ameliyatından sonra güneş zararlı mıdır?

Burun ameliyatı ndan sonra burun ve çevresindeki derinin güneş ışınlarına hassasiyeti artar, lekeler oluşabilir. Bu nedenle ameliyat sonrası 3 ay kadar güneşten koruyucu 30 ya da 45 faktör (SPF) kremler kullanmak gerekir.

3. Burun ucu düşmesi nedir?

Burun düşmesi en çok sorulan sorulardan biridir. Düzgün ve doğru burun estetiği yapılmış bir burun ucu düşmez. Burun ucu kıkırdak çatısının teknik hata ile korunması gereken yerlerinden kesilmesi sonucunda oluşabilir. Burun estetiği ameliyatından yıllar sonra burun ucunun yavaşça aşağı düşmesi ise, derialtı dokularının incelmesi, elastik liflerin azalması, derinin yaşlanması sonucu oluşan fizyolojik bir durumdur. Burun estetik ameliyatı yapılmamışsa bile normalde yaşlanma ile oluşabilen bir durumdur.

4. Burun estetiğinden sonra yüzebilir miyim?

Ameliyattan 2 ay sonra yüzebilirsiniz. Ancak suya atlama veya dalma için 3 ay beklenmelidir.

5. Burun ameliyatından ne kadar zaman sonra şekli belli olur?

Ameliyattan 10 gün sonra alçı çıkarıldığında burun şekli kabaca belli olur ancak henüz şiş ve hafif ödemli durumdadır. Bir ayda % 09 şekli belli olur. Tam şeklini alması, 1-3 mm daha incelmesi ile 6 – 12 ay sürebilir.

6. Burun içine konan tamponlar ne zaman çıkarılır, ağrı olur mu?

Tamponlar ameliyattan üç gün sonra çıkarılır. Özel bir maddeden oluşturduğumuz tamponlar, yağlı bir tül ile sarılı olduğundan ağrısız olarak kolayca çıkarılır. Tampon içinde ayrıca kanamayı durdurucu özel bir sünger mevcuttur.

7. Burun ameliyatından kaç gün sonra işime dönebilirim?

Alçı çıkarıldıktan sonra yani 10 gün sonra şinize dönebilirsiniz.

Prof. Dr. Kutlu Sevin
Estetik Plastik Cerrahi
Ankara Üniversitesi
Ankara Tıp Fakültesi
www.estetiks.comsaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

2 yorum

  1. Merhabalar!
    44 gün önce burun ameliyatı oldum.yaklaşık 2 haftaya öncesine kadar istediğim şekle girmişti.Fakat şimdi burnum istediğim bir formda değil.Ve çok sık şişip iniyor.Yurtdışında okuyorum.Buradaki doktorlar burnuma sıcak buhar yapmamı ve sıcak tutmamı söylediler.Sizin tavsiyeniz nedir?Ne yapmam gerekir?Uyurkan bile dik yatıyorum çok dkkat ediyorum gerçekten.Lütfen bana yardımcı olabilirmisiniz.Teşekkürler şimdiden.

    • Burun dokusu operasyon sonrasını hassasiyetini bir kaç hafta daha devam ettirebilir. Bu durumda burnunuzda tahrişe neden olabiliecek gündelik faaliyetlerden sakının. Doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde sıcak uygulamalarını yerine getirin.
      Şikayetlerinizin tüm bu önlemlere rağmen devam etmesi durumunda ameliyatı gerçekleştiren doktorunuza durtumunuz hakkında bilgi vermelisiniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.