Burun Tıkanıklığı

doktor oneri

Burun tıkanıklığı sebepleri arasında en başta burun havayolunun şekil bozukluğu ya da kemik eğriliğine bağlı daralması ya da tıkanması gelir.  Burun tıkanıklığı ayrıca burun içini örten mukozanın ödemi ya da burun içindeki konka denilen et kıvrımlarının büyümesine bağlı da gelişebilir. Burundan rahat nefes alma hissi karmaşık bir durumdur. Normal nefes almada burun içine giren hava direkt olarak akciğerlere gitmez. Burun içine giren hava burun içindeki mukoza ve konka kıvrımlarına çarparak bir ya da iki daire çizer, bu sırada hava ısıtılır, nemlendirilir ve yabancı cisim ve tozlardan filtre edilir. Böylece uygun özelliklere sahip olarak akciğerlere gönderilir.

Burun tıkanıklığı sebepleri arasında en fazla yeri septum deviasyonu denilen burun boşluğunu ortadan ikiye ayıran duvarın eğriliği gelir. Septum deviasyonu ergenlik sırasında kıkırdak dokunun aşırı büyümesi sonucunda kemik çerçeveye sığamaz ve C ya da S ya da başka bir şekilde kıvrılır. Kıvrım derecesine göre burun havayolunda tıkanıklığa neden olur. Bunun dışında geçirilen darbeler çarpmalara ya da burun kırığına bağlı olarak septum deviasyonu oluşabilir. Burun tıkanıklığı bunun dışında konka hipertrofisi ya da konka büyümesi denilen durumda da oluşabilir. Genellikle septum deviasyonunda burun boşluğunun bir tarafı çok daralmıştır, diğer taraf ise genişlemiştir. Sık görülen bir durumda, genişleyen tarafta konka büyümesi ile tıkanma durumudur. Bunların dışında sık geçirilen sinüzit atakları (sinüs iltihabı) sonucunda burun mukozası ödemli şiş hale gelebilir. Hatta kötü kokulu koyu burun akıntısı oluşabilir.

Burun tıkanıklığı yapan diğer bir sebep allerjik rinit durumudur. Birtakım toz ya da polenlere karşı oluşan allerjik reaksiyon sonucunda bu maddelerle karşılaşıldığında burun akıntısı, birtakım allerjik belirtiler ve burun tıkanıklığı oluşabilir.

Diğer bir burun tıkanıklığı sebebi burun polipleridir. Nazal polipler, burun içinde kitle oluşturan iyi huylu tümörlerdir. Allerjik durumlar, geçirilen enfeksiyonlar, polip nedeni olabilir. Polipler ameliyatla temizlenebilir.

Yukarda anlattığım durumlardan konka büyümesi ve septum deviasyonu cerrahi girişimle yani ameliyatla düzeltilebilir. Tam karar verilemeyen durumlarda burun tomografisi istenebilir. BUrun tıkanıklığı ameliyatı genel anestezi ya da lokal anestezi altında yapılabilir. Genel anestezi durumunda hasta tamamen uyur hiçbirşey duymaz. Ameliyatta eğri olan septum kemik ve kıkırdak dokuları temizlenir. Burun havayolu açık hale getirilir. Konka büyümesi varsa endikasyonuna göre konka cerrahi olarak küçültülür ya da koterize edilir.

Burun tıkanıklığı ameliyatı ile birlikte burun estetiği ya da burun ameliyatı birlikte yapılabilir. Bu iki girişimin estetik cerrah tarafından yapılması daha avantajlıdır çünkü her iki ameliyatta girişim yapılan yerler içiçedir. Özellikle septum sırtında eğer burun estetiği yapılacak ise belli bir kalınlıkta kıkırdak bırakılması gerekir. Önce septum kıkırdağı alınıp sonra burun kemeri alınırsa bu durumda burun sırtında yetersiz kıkırdak kalabilir ve burun sırtı çökebilir. Başka bir deyişle burun tıkanıklığı ameliyatına başlanıp, gereken yerde tekrar burun estetiği işlemine dönülür ve burun kemeri çıkarıldıktan sonra septum kıkırdak ve kemik kısımları gereken miktarda kıkırdak bırakılarak çıkarılır. Burun tıkanıklığı ameliyatından sonra burun içine tampon konur. Tamponlar 3-4 gün sonra çıkarılır. Tampon, burun deliklerinin dokular yapışana kadar açık kalmasını sağlar. Bu nedenle tamponsuz bir burun tıkanıklığı ameliyatı önerilmez. Ayrıca burun tamponu burun içindeki kanamanın daha çabuk durmasını sağlar. Ameliyat sonrasında göz kapaklarında şişlik ve morluk olabilir. Bunlar 10-15 günde geçecektir.

Prof. Dr. Kutlu Sevin
Estetik Plastik Cerrahi
Ankara Üniversitesi
Ankara Tıp Fakültesi

www.estetiks.comsaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.