Burun Estetiği Sonrası Bakım

doktor oneri

Burun  estetiği sonrası bakım çok önemlidir, bu nedenle aşağıda belirtilenleri doğru uygulamalısınız. Burun estetiği sonrası bakım konusunda estetik doktorunun farklı önerileri olabilir.

Burun estetiği sonrasında göz kapaklarında morluklar ve şişme özellikle ameliyat ertesi gün en fazla olacaktır. Ayrıca burun hafif sızıntı şeklinde kanama olacaktır. Bunlar normaldir. Genellikle burun estetiği ameliyat günü ve gecesi hastanede kalınır. Bu sürede ve evinize döndüğünüzde yatarken burun seviyesi kalp hizasından yukarda olacak şekilde başınızın altına yastık koyunuz. Burun üzerindeki alçı ve bantlara alçı çıkana kadar su değmemelidir. Alçı ve bantlar gevşerse burun şekli bozulabilir. Buruna su değmeden saçınızı kuaför usulü yıkatabilirsiniz. Yine burun ıslanmayacak şekilde vücut ılık su ile yıkanabilir.

Burun tamponu alındıktan sonra ameliyat sonrası 1 ay dolana kadar burun içi krem ve spreyi önerildiği şeklide kullanınız. Bir ay dolana kadar burun içine su çekip temizlemeyiniz, kanama olabilir burun tıkanabilir. Burun dışında olduğu gibi burun içinde de ödem ve şişlik olacaktır. Bu nedenle burun havayolu şişlikler geçtikçe 1 ay içinde daha çok açılacaktır. Doktorunuzun önerdiği burun masajını 1 ay dolana kadar yapmalısınız.

Burun alçısı alındıktan sonra burnunuzu darbeler karşı koruyunuz. En az 2 ay süre buna dikkat etmelisiniz. Yine enaz 2 ay gözlük takılmamalıdır. Gözlük burun kemiklerini kaydırabilir, çökertebilir. Ağır sporlar, dalış, futbol gibi tehlikeli oyunlar, sauna, solaryum 3 ay yasaklanır. Burun dışındaki şişliklerin % 90’ı bir ayda geçecektir. Burun son şeklini alması ise 6-12 ay sürebilir.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.