Burun Estetiği Riskleri

doktor oneri

Burun estetiği riskleri, son yıllarda giderek azalmıştır. Ancak yine de burun estetiği riskleri en başta estetik ameliyatı yapacak olan cerrahın tecrübesi ile ilgilidir. Tecrübe arttıkça riskler azalmaktadır. Bu nedenle uygulanacak ameliyatın ne olduğunu riskleri, alternatif tedavileri estetik plastik cerrah doktorunuzla ayrıntılı olarak konuşunuz.

 1. Kanama: ameliyat sırasında veya ameliyat sonrası kanama oluşabilir, burun içine tampon konması veya yeni bir ameliyat gerekebilir. Göz etrafında kan toplanması, burun orta kemiği üzerinde kan toplanması veya iltihap oluşabilir. Kaybedilen kan miktarına bağlı olarak kan nakli gerekebilir. Ameliyat sonrası 10 gün içinde aspirin kullanmayınız, kanama riskini arttırabilir. Tansiyonun yükselmesi, kanamaya sebep olabilir, burun derisi altında kan toplanması iyileşmeyi geciktirebilir.
 2. İltihap: Antibiyotik tedavisi gerektirebilecek veya kanamaya neden olabilecek iltihaplanma olabilir ancak çok nadir görülebilir.
 3. Ameliyat izi: Genellikle belirgin bir iz kalmadığı halde, anormal izler çok nadiren oluşabilir. Bu izlerin azaltılması için ek cerrahi girişim gerekebilir.
 4. Derin dokularda hasar: Derin dokular, sinirler, gözyaşı kanalları, kan damarları veya kaslar zarar görebilir. Olasılık uygulanan metoda göre değişebilir. Bu hasar geçici veya kalıcı olabilir.
 5. Duyu kaybı: Burunda kalıcı veya geçici his kaybı olabilir. Bu durum önceden bilinemez. Koku ve tat duyusunda azalma veya kayıp oluşabilir. Dudak ve üst dişlerde hissizlik oluşabilir.
 6. Asimetri: İnsan yüzü normalde asimetriktir. Burun ameliyatı sonucunda sağ ve sol taraf arasında farklılık olabilir.
 7. Kronik ağrı: Ameliyat sonrasında uzun süreli ağrı oluşması çok nadirdir.
 8. Deri rahatsızlıkları: Ameliyat sonrası devrede burun ameliyatından bağımsız olarak deri rahatsızlıkları ortaya çıkabilir.
 9. Allerjik reaksiyonlar: Çok nadiren dikiş ipliklerine karşı, kullanılan pansuman malzemesi ve ilaçlara karşı lokal allerjik reaksiyonlar oluşabilir. Sistemik reaksiyonlar ise kullanılan ilaçlara bağlı olarak gelişebilen daha ciddi durumlardır.
 10. İyileşmenin gecikmesi: Yaraların geç iyileşmesi mümkündür. Bazı yüz bölgelerindeki şişlikler ve morlukların iyileşmesi gecikebilir. Bazı deri dokusu kayıpları olabilir. Bu durumda daha fazla pansuman ve ek cerrahi girişim gerekebilir.
 11. Septum delinmesi: Burun orta kemiğinde delinme oluşabilir, burun içinde kabuklanma ve kanamaya neden olabilir. Oluşan deliği kapamak için yeni bir ameliyat gerekebilir. Bu olay sadece septoplasti ameliyatında olabilir. Beyin omurilik sıvısı akıntısı olabilir.
 12. Havayolu değişimleri: Burun estetik ameliyatı sonrası burun hava yolu yetersiz olabilir.
 13. Uzun vadeli etkiler: Ameliyat sonrası uzun vadede derinin yaşlanmasına bağlı olarak, güneş veya diğer faktörlere bağlı burun görünüşü değişebilir, uyku bozuklukları ve horlamada artış oluşabilir.
 14. Anestezi: Hem lokal hem de genel anestezi bazı riskler taşır. Anesteziye bağlı olarak komplikasyonlar, doku hasarı, hatta ölüm olabilir. Akciğerlerin küçük bazı kısımları kapanabilir, bu da enfeksiyon riskini arttırabilir. Bu durum, antibiyotik tedavisi ve fizyoterapi gerektirebilir. Bacak damarlarında pıhtılaşma (derin ven trombozu), ağrı ve şişme ile birlikte, nadiren bu pıhtının bir kısmı parçalanıp akciğerlere giderek ölüme neden olabilir. Kalbe fazla yük gelmesinden dolayı kalp krizi ve kalp durması olabilir. Sigara içen kişilerde, kalp ve şeker hastalığı olanlarda enfeksiyon, akciğer ve kalp komplikasyonları ve tromboz riski artmıştır.
 15. Tatmin etmeyen sonuç: Burun ameliyatı sonucunda tatmin etmeyici bir görünüm oluşabilir. Fonksiyon kaybı, his kaybı, eğrilik oluşabilir. Beklentileriniz tamamıyla karşılanmayabilir.

Prof. Dr. Kutlu Sevin
Estetik Plastik Cerrahi
Ankara Üniversitesi
Ankara Tıp Fakültesi
www.estetiks.comsaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.