Burun Estetiği, Rinoplasti, Rhinoplasty

Rinoplasti, en çok yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Bu ameliyatla burun daha kısa veya daha uzun hale getirilebilir; burun ucu ve burun kemerinin şekli değiştirilebilir; burun delikleri küçültülebilir; üst dudak ile burun arasındaki açı değiştirilebilir. Doğumsal veya travmalara bağlı sonradan oluşmuş şekil bozuklukları da giderilebilir. Ayrıca, bu ameliyatla birlikte, şayet varsa, nefes alma problemleri de tedavi edillebilir.

Bu ameliyat daha iyi bir dış görünüme sahip olmanızı sağladığından kendinize olan güveninizin de artmasına neden olacaktır.

Rinoplasti için en iyi adaylar; görünümlerinde düzelme bekleyen fakat mükemmeliyetçi olmayan kişilerdir. Fiziksel ve psikolojik olarak sorunu olmayan herkese rinoplasti ameliyatı yapılabilir.

Rinoplasti estetik amaçla yapılabildiği gibi doğuştan veya sonradan olan şekil bozukluklarının ve nefes alma problemlerinin düzeltilmesi için de yapılabilir.

Deneyimli bir plastik cerrah tarafından yapıldığında rinoplastide komplikasyon oranı oldukça düşüktür.

Kesilerin çoğu burun içinde kaldığından rinoplasti ameliyatından sonra iz kalmaz. En deneyimli plastik cerrahların hastalarında bile bazan, ameliyat sonrası ortaya çıkan veya belirginleşen küçük deformitelerin düzeltilmesi için ikinci bir ameliyata gereksinim olabilir.

Rinoplasti ameliyatı lokal veya genel anestezi altında yapılabilir.

Ameliyat bir-iki saat kadar sürer. Ameliyat sırasında, burun kemiği, kıkırdaklar ve gerekirse derisine yapılan müdahalelerle buruna yeni şekli verilir. Ameliyattan sonra burun üzerine atel uygulanır, burun içine de tampon yerleştirilir. Burun içindeki tamponlar iki-üç gün sonra alınır. Atel ise 10 gün kadar sonra çıkartılır.

Ameliyattan sonra yüzünüzde şişlik olabilir. İlk birkaç gün burundan sızıntı tarzında hafif kanama olabilir. Çoğu hastada önemli bir ağrı problemi olmaz. Göz çevresinde şişlik ve morluklar olabilir, bunlar üçüncü gün civarında en belirgin haline gelir. Göz çevresindeki şişlik ve morluklar en geç iki hafta içinde tamamen kaybolur.

Hastalar genellikle ikinci günden itibaren ayağa kalkarlar ve birinci haftadan sonra okullarına veya işlerine dönebilirler. Ameliyattan sonra üç hafta süre ile koşma, yüzme gibi sporlar yapılamaz. Üç ay süre ile gözlük takılamaz. En az iki ay süre ile burun dış darbelerden dikkatle korunmalıdır.

Ameliyattan hemen sonraki dönemde yüzünüzdeki şişlik ve morluklardan dolayı ameliyat sonrası elde edeceğiniz sonucun gerçekleşeceği konusunda şüpheye düşebilirsiniz ve moraliniz bozulabilir. Depresyona meyilli olunan bu günler geçicidir ve hemen tüm hastalarda yaşanan bir süreçtir. Günden güne burnunuzdaki şişlikler inip kendinizi daha güzel hissetmeye başladığınızda moraliniz de düzelecektir. Birkaç hafta içinde hiç ameliyat geçirmemiş gibi görünecek ve hissedeceksiniz.

Yara iyileşmesi uzun bir süreç olduğundan, özellikle burun ucundaki şişliğin tam olarak inmesi için bir kaç ay gerekebilir. Ameliyattan elde eilen nihai sonuca ulaşabilmek altı ay-bir yıl kadar sürer.

Uzun olan iyileşme dönemi sırasında aileniz ve arkadaşlarınızdan beklenmedik reaksiyonlar ve eleştiriler alabilirsiniz. Burnunuzda önemli bir değişiklik olmadığını veya eski halinizin daha iyi olduğunu söyleyebilirler. İnsanların sevdiği kişilerin görünümlerinin değişmesini (iyi yönde bile olsa) kabullenmesi zaman alır. Asıl önemli olan kendi amaçlarınıza ulaşıp ulaşmamanızdır. Amaçlarınıza ulaşmışsanız ameliyat başarılı demektir. Ameliyatı başkalarının değil kendiniz için olduğunuzu unutmamalısınız.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.