Burun Estetiği

doktor oneri

Burun estetiği ameliyatı son yıllarda hem erkeklerde hem de kadınlarda sayıca giderek artmıştır.  Bu artışın nedeni sanırım internet ulaşımının artması ve kişilerin internetten gereken bilgilere ulaşarak burun estetiği konusunda daha sağlıklı bilinçlenmesi ve aklındaki soruların yanıtlarını almasıdır.  Burun estetiği ameliyatının safhaları, riskleri, ameliyat sonrası devre, internette ayrıntılı olarak anlatıldığı için hastaların kafasında artık soru işaretleri çok azalmıştır.

Burun estetiği aslında Estetik Plastik Cerrahi nin en zor konuları arasındadır. Ameliyatın başarısı büyük oranda estetik cerrahın tecrübesine, el maharetine bağlıdır. Uygulanan teknikler çok farklı olmayıp temelde bir kaç ana yöntem vardır. En kabaca burun estetiği açık ve kapalı teknik olarak ikiye ayrılır. Açık teknikte burun deliklerini ikiye ayıran kolumella denilen kısmın tabanında bir kesi yapılır ve burada ince bir iz kalır. Açık burun estetiği ameliyatı daha çok burun  ucunda kıkırdak ya da yumuşak dokuda problem durumunda tercih edilebilir. Ayrıca dudak yarığı hastalarında burun şekil bozukluğunun düzeltilmesinde açık rinoplasti daha avantajlıdır. Yine sekonder burun revizyonlarında hata düzeltme ameliyatlarında özellikle önemli deformasyonlarda açık rinoplasti uygulanabilir. Açık burun estetiği yönteminde burun ucu derisi kaldırılıp burun ucu kıkırdaklarının üzeri tamamen açılır. Kıkırdakların fazlalıkları çıkarılıp istenen yerlerine şekil verilip destek kıkırdak parçaları dikilebilir. Ancak kapalı rinoplastiye göre açık burun estetiği ameliyatında ödem daha uzun sürer. Daha uzun süre burun ucu şiş ve sert kalır. Hastalarımızın sıklıkla sorduğu bir soru ameliyat sonra görülen burun düşmesi olayıdır. Burun düşmesi doğru yapılan ameliyatlarda görülmemesi gerekir.

Kapalı rinoplasti ise daha klasik olup, burun dışında iz bırakmaz. Burun ucundaki ödem ve şişlik daha azdır ve daha çabuk geçer. Kapalı burun estetiği ameliyatında kesiler burun içinden yapılır ve yine ekartörler yardımıyla burun içi burun köküne kadar görülebilir. Ancak burun ucu kıkırdaklarının üzeri tamamen açılmaz ve burun ucu derisi ile kıkırdakların bütünlüğü bozulmaz.

Ameliyat sonrası uygulamalar açık ve kapalı burun estetiği yöntemlerinde aynıdır. Burun içi tamponları 3-4 gün sonra çıkarılır. Burun alçısı ise 9-10 günde çıkarılır. Göz altlarındaki morluk ve şişlikler 10-12 günde geçer. Burun derisindeki ödem ve şişlikler ise % 90 bir ayda kalanı 6-12 ay içinde düzelir. Burun estetiği ameliyatı sonrasında burnun son şeklini alması 6-12 ay sürebilir.

Ayrıca burun estetiği sorular sayfasına bakabilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyatı neden zordur

Burun estetiği ameliyatının zorluğu daha hastanın seçilmesinde başlamaktadır. Öncelikle estetik cerrah gerektiğinde hastaya hayır diyebilmelidir. Yani her estetik isteyen hastanın isteği gerçekçi ya da gerekli olmayabilir. Hastanın istekleri ile burun yapısı ve şekli arasında doğrudan uyum olmalıdır. Eğer istediği şekil verilemeyecek ise uygun bir dille bunun gerçekleşemeyeceği hastaya anlatılmalıdır. Başka bir deyişle estetik cerrah yapamayacağı bir cerrahi girişim için hastaya ümit vermemelidir. Bir deneyelim belki olur şeklinde bir yaklaşım çok yanlıştır.

Hastanın burun deformitesi ile ilgili olarak gerçekçi değerlendirmeleri ve istekleri varsa o hasta ameliyat için uygundur. Ayrıca hasta mükemmeli beklememelidir. Ancak mutlaka ameliyat ile burun yapısı daha güzel bir görünüme kavuşacaktır.

Hastaya yapılacak burun estetiği ameliyatı planlanırken burun şekil bozukluğu çok iyi değerlendirilmeli ve ameliyatta teknik olarak neler yapılacağı ameliyat öncesinde planlanmalıdır. Bu planlar ameliyata bırakılırsa mutlaka birtakım eksikler olabilecektir.

Burun estetiği ameliyatında burun tıkanıklığı ya da burun eti varsa bunlar da düzeltilebilir. Hastaya burun estetiği de yapılacak ise nefes tıkanıklığı olan hastanın aynı ameliyatta iki ameliyatı aynı cerrah tarafından olması daha iyi sonuç verir. Çünkü özellikle septum girişiminde septoplasti sınırları ile burun estetiği burun kemiğinin alınması işlemi içiçedir. Ya da çok yakın sınırlardadır. Bu nedenle septumdan alınacak kemik ve kıkırdak miktarının burun sırtı kemiğinin alınma derecesine göre ayarlanması gerekir. Bunun tersi ise çok sakıncalıdır. Yani eğer KBB uzmanına burun eti ya da tıkanıklığı veya septum deviasyonu ameliyatı olacaksanız “aynı ameliyatta estetiğinizi de yapalım” derlerse sakın kabul etmeyiniz. Çünkü burun estetiği “hadi bir burun kemerinizi de alalım” tarzında basit bir ameliyat değildir. Ayrıca burun estetiği direkt olarak estetik plastik cerrahi nin konusudur. Ameliyatınızı bu konuda uzman kişlere yaptırmanızı öneririm.

Burun estetiği ameliyatında burun kemiklerini kırmıyoruz. Ancak çok kontrollü olarak hasas minik keskilerle kesiyoruz ve törpülüyoruz. Kemiklerin kesilmesinde birtakım başka fantastik uygulamalara kanmayınız. Kesi işlemi ne kadar süre olarak uzatılır ya da bu safhada gereksiz işlemlerle ameliyat uzatılırsa başarı oranı o kadar azalır. Beş altı saat süren bir burun estetiği ameliyatına göre bir saat süren bir ameliyat sonucunda hastanın iyileşmesi o oranda daha hızlı olacak ve komplikasyon oranı yine o oranda çok daha az olacaktır.

Prof. Dr. Kutlu Sevin
Estetik Plastik Cerrahi
Ankara Üniversitesi
Ankara Tıp Fakültesi
www.estetiks.comsaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

2 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.