Burun Ameliyatı

doktor oneri

Burun yüzün merkezinde bulunan, ilk balışta dikkati çeken ve yüz ifadesini etkileyen hem estetik hem de işlevsel önemi olan özel bir organdır. Burun, en başta solunum organıdır. Burun orta direği septum ismini alır ve burun boşluğunu iki bölüme ayırır. Burun içinde konka denilen et kıvrımları, burun içine giren havanın direkt olarak akciğerlere gitmesinden önce bir ya da iki daire çizmesini (türbülans) bu sırada nemlenmesini, ısınmasını ve toz bakteri gibi istenmeyen içeriklerinin temizlenmesini ve filtre edilmesini sağlar.

Burun yapısal olarak kemik, kıkırdak ve yumuşak doku, deri örtüsünden oluşur. Burun üst yarısı kemik yapıda alt yarısı ya da alt üçtebiri kıkırdak yapıdadır. Büyüme ve gelişme sırasında burun orta kısmındaki kıkırdaklar da büyür. Özellikle burun iç yapılarının yüz kemiklerinin gelişiminde önemli rol oynadığı bilinmektedir. Burun gelişimi ortalama 18 yaşına kadar sürdüğü için bu nedenle burun ameliyatları acil girişimler dışında 18 yaşından önce yapılmaz.

Burun ameliyatı en genel şekilde iki gurupta toplanabilir. Bunlar, burun tıkanıklığı ya da burun eti nedeniyle yapılan ameliyatlar ve burun estetiği amacıyla yapılan ameliyatlardır. Bu iki ameliyat ayrı ayrı ya da aynı girişim sırasında birlikte yapılabilir. Burun tıkanıklığı ameliyatını burun içinin tüm yapılarını bilen ve bu konuda tecrübesi olan Estetik Plastik Cerrah yapabilir. Burun yapıları bir bütün olduğu için özellikle iki ameliyat aynı anda yapılacak ise aynı cerrah tarafından yapılması daha iyi sonuç verir. Çünkü iki ameliyatta kesilen ve girişim yapılan dokular iç içedir. Örneğin burun tıkanıklığı için septum kıkırdağı ve kemiği alınırken tavan kısmında en az 1 cm bir köprü bırakılmalıdır. Bu kısım yetersiz bırakılırsa, estetik girişim sırasında burun kemeri alınırken septum tavanında kıkırdak kalmayabilir. Bu durumda burun sırtı çökebilir. Bu çok önemli bir konudur.

Burun eti ya da burun tıkanıklığı ameliyatında septum kıkırdak ve kemik parçalarının havayolunu tıkayan kısımlarıi zarları korunarak çıkarılır. Bu zarlardan iyileşme sırasında tekrar yeni kıkırdak ve kemik oluşacaktır. Bu nedenle zar örtüsünün çok iyi korunması, tahrip edilmemesi gerekir. Burun tıkanıklığının diğer bir sebebi konka hipertrofisidir. Konkalar, burun içinde havanın nemlenmesini ve ısınmasını sağlayan et kıvrımlarıdır. Geçirilen enfeksiyonlar, sinüzit gibi durumlar sonucunda konka büyüyebilir ve havayolunu tıkayabilir. Bu durumda büyümüş olan konka küçültülerek havayolu rahatlatılır. Bunun için endikasyonuna göre konka koterize edilir ya da kısmen reke edilir (kesilerek çıkarılır).

Burun estetiği ise burun şeklinin hastanın yüzüne göre uygun büyüklüğe getirilmesidir. Bu amaçla en ana hatlarıyla burun kemeri çıkarılır, burun yan kemikleri (nazal kemikler) daraltılır ve burun çatısı tekrar kapatılmış olur. Ayrıca gerekiyorsa, burun ucu kaldırılır. Bu işlem abartılı yapıldığında rahatsız edici bir görüntü oluşabilir. Bunun için bizim insanımızda bayanlarda dudak – burun açısı 100 derece, erkeklerde 90 derece olarak ayarlanır. Doğru teknikle yapılan burun estetiği ameliyatından sonra burun düşmesi olmaması gerekir. Burun ameliyatından sonra burun üzerinde ve içinde ödem oluşur. Ödem doku içinde su toplanmasıdır. Bu sıvı toplanması, vücudun ameliyata karşı doğal bir cevabıdır. Hemen tüm ameliyatlardan sonra görülebilir. Bu nedenle ameliyat sonrasında bir süre burun şiş olacaktır. Bu şişlik ilk ay sonunda % 90 oranında geçer. Tam iyileşmesi ise 6-12 ay kadar sürebilir.

Burun estetiği cerrahi yöntem olarak iki ana metodla yapılmaktadır. Açık ve kapalı rinoplasti. Açık rinoplastide burun deliklerinin arasındaki kolumella kısmı tabanından V şeklinde bir kesi yapılmakta ve burada hafif bir iz kalmaktadır. Özellikle burun ucu problemli olanlarda, dudak yarığı burnunda, sekonder revizyon burun ameliyatlarında açık rinoplasti tercih edilebilir. Bunların dışında kapalı rinoplasti yapılması uygundur. Kapalı rinoplasti de burun dışında bir kesi yapılmaz. Tüm kesiler burun içinden yapılır. Açık rinoplastide özellikle burun uç kısmındaki kıkırdakların burun derisi ile teması tamamen ayrlır, kıkırdakların üzeri tamamen açılır. Kıkırdaklar bizzat görülerek gereken eksizyonlar ve şekil verme işlmeleri daha hassas yapılabilir. Ancak burun ucundaki bu aşırı diseksiyon nedeniyle burun estetiği sonrasında oluşan ödem daha fazla olabilir, iyileşmesi daha uzun sürebilir. Kapalı burun estetiği ameliyatında ise burun ucu şişliği daha çabuk iyileşir. Ayrıca açık rinoplasitde burun ucu kıkırdaklarında olabilecek hatalar burun ucu derisi inceldiği için ameliyat sonrasında daha çok görülebilir. Kapalı burun estetiği ameliyatında ise bu risk çok daha azdır.

Burun estetiği lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilir. Lokal anestezi biraz daha sıkıntılıdır. Çünkü hasta çeşitli rahatsız edici sesleri duyabilir. Genel anestezi ise derin bir uyuma sağlar. Buna karşılık lokal anesteziden kısa süre sonra hasta yürüyerek gidebilir. Genel anestezi sonrasında ise uyanma birkaç saat sürebilir, genellikle hasta 1 gece hastanede yatırılır.

Burun estetiği ameliyatından sonra burun içine tampon konur. Burun tamponu 3-4 gün sonra çıkarılır. Burun sırtına ise alçı atel konur. Alçı atel 10 gün sonra çıkarılır. Burun estetiği ameliyatından sonra gözlerde şişlik ve morarma olacaktır. Bunlar normaldir. Bu şişlik ve morluklar ortalama 10-14 günde geçer. Ancak burun sırtındaki şişliklier daha uzun sürede düzelir. Ameliyat sonrasında koruyucu antibiyotik ve ağrı kesici kullanılır.

Prof. Dr. Kutlu Sevin

www.estetiks.comsaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.