Belirlenemeyen bağ dokusu hastalığı

Belirlenemeyen bağ dokusu hastalığı (BBDH) bulgu ve semptomları değişken ve belirli bir hastalık kriterlerini doldurmayan bağ dokusu hastalığına denir. BBDH’nın yaklaşık %30 kadarı belirgin bağ dokusu hastalığına dönüşmekte, %70’i ayrışmamış kalmakta veya tümüyle gerilemektedir. En sık görülen bulguları artralji, artrit ve Raynoud’s fenomenidir.

BBDH’nın günümüzde kesin tanımlaması yapılamamıştır. Bu durum çoğunlukla benign gidiş gösterse de diğer bağ dokusu hastalıklarına dönüş görülmektedir. Bu nedenle klinik ve laboratuar özellikleri yönünden yakından izlenmelidir.

Belirlenemeyen bağ dokusu hastalığı (BBDH) bulgu ve semptomları değişken ve belirli bir hastalık kriterlerini doldurmayan bağ dokusu hastalığıdır. Görülme sıklığının tüm bağ dokusu hastalıkları arasında %20-52 arasında Sistemik lupus eritematozus (SLE), Sjögren sendromu, romatoid artrit, sistemik skleroz (SSc) ve diğer bağışıklık sistemi hastalıklarının erken dönemlerinden ayırt etmek güçtür.

BBDH belirgin bir bağ dokusu hastalığına dönüşebilir, ayrışmamış olarak kalabilir veya tümüyle gerileyebilir.

Serolojik bulgular oldukça değişkenlik gösterir. ANA pozitifliği, Anti Ro/SSA, anti-RNP ve anti-dsDNA antikorları daha sık bulunduğu bildirilmiştir.

Diğer bağ dokusu hastalıklarına göre daha ılımlı gidiş gösterir. Böbrek ve santral sinir sistemi vb gibi major organ tutulumu yoktur. En sık görülen bulguları %66 artralji, %38 Raynaud’s fenomeni ve %38 oranında görülen artrittir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.