Bel Soğukluğu

Bir kaç gün önce korunmasız olarak bir ilişki yaşadım. Bu gün penisimden yeşilimsi bir sıvı geldi ve yanma oldu. Doktora gittim bel soğukluğu olduğumu söyledi ve AZİTRO ve PİTOXİL diye 2 ayrı ileç verdi. Evliyim ve bu konuda eşime bir şey söylemek istemiyorum. Aynı ilaçları doktora gitmeden eşimde kullansa herhangi bir sorun olur mu?

cevap:

cinsel yolla bulaşan hastalıkların başında “belsoğukluğu / gonore” gelir. Şüpheli cinsel ilişki sonrası en sık karşılaşılan durumdur.

Evli bireylerde durum daha ciddidir. Çünkü şüpheli ilişki sonucu eşlerden birine bulaşan hastalık daha sonra girilen ilişkiler esnasında sağlıklı eşe de bulaştırır. Her iki eş de aynı zamanda tedavi görmezse bulaş eşler arasında tedaviye rağmen sürekli gerçekleşir. Yani bir eş tedavi gördüğünde diğeri enfeksiyonu taşımaya devam edeceği için bir sonraki cinsel ilişki de iyileşen eşine yeniden bulaştıracaktır. İşte bu kısır döngüyü yenmek için her iki eş beraber ve tam olarak tedavi edilmelidir.

Sorun bu noktada başlamaktadır!!!

Aldatılan eş,  haberi olmadan aldatan eşi tarafından şüpheli ilişki sonrası bedenine enfeksiyonu taşınmış olduğunun farkında değildir. Kadın ya da erkek için durup duruken beklenmedik şekilde cinsel organında akıntı (yeşilimsi- sarımsı) tespit etmesi endişe verir. Doktoru/arkadaşı/kitap/internet gibi kaynaklardan çok rahat ulaşabileceği bilgilerle aslında bunun durup dururken başına gelmediği, bir şekilde şüpheli bir ilişki sonucu rahatsızlandığını öğrendiği takdirde sosyal sorunlar da sağlık problemlerine eklenir…

Ne yapmalı?

Eşinize durumu uygun bir dille anlatmak aslında çok mantıklı olsa da pratik değildir.

Doktorunuza durumla ilgili bilgi verip, yardım isteyebilirsiniz. Eşinize kabul edilebilir bir sebep göstererek ikinizin de aynı anda tedavi görmeniz için ikna edecektir.

Untumayın!

Gonore (Bel Soğukluğu) cinsel yolla bulaşır ve çok eşlilik diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi bu hastalığında yayılması için en sık nedendir. Tedbir olarak şüpheli ilişkilerinizde mutlaka prezervatif kullanın. Evliyseniz tedaviyi eşinizle beraber alın. Tam olarak tedavi olmalısınız. Bunun için sadece bir doktorun gözetiminde ve o doktorun önerdiği ilaçları, önediği şekilde ve sürede kullanmalısınız. Gerekirse dozlarınız tekrarlanabilir. Hastalığı taşıdığınız sürece eşiniz dahil hiç kimseyle cinsel ilişkide bulunmamalısınız.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.