Bel ağrısı için öneriler

Fıtık öylesine yaygın ve zorlayıcı bir hastalıkki; toplumun üçte biri, dereceleri farklıda olsa bu hastalıktan yana büyük sorunlar yaşıyor. Üstelik fıtık olduğunu bilmeden yaşayan kişilerin sayısıda oldukça fazla. Bu hastalık, kadın erkek demiyor ve her iki cinsi de eşit düzeyde etkiliyor. Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cahide Topkasal, “Omurlar arasında amortisör görevi gören disk yastıkçıklarının bozulmasıyla, bu yastıkçıklar arka yönde omurilik kanalına doğru taşıyor. Fıtık, bu yastıkçıkların sinir köklerine ve omuriliğe yaslanması sonucu vücudun farklı yerlerinde ağrı, uyuşma ve kısmi felç durumu oluşması haline deniyor” diyor. Bel fıtığının genelde genetik nedenlerden kaynaklandığını belirten Doç. Dr. Topsakal, sözlerini şöyle sürdürüyor:

BAŞLICA NEDENİ TRAVMA

“Genetik açıdan yatkınlığı olan herkeste fıtık oluşacak diye bir kural yok. Uyuyanı uyandıran asıl unsurlar; çevresel faktörler. Bunlar arasında en önemlisi ise travma. Trafik kazası gibi tek ve büyük bir travma, fıtığın hemen ortaya çıkma nedenleri arasında yer alıyor. Kilo almanın ve ağır kaldırmanında birer travma olduğunun unutulmaması gerekiyor. Belin uzun süre aynı pozisyonda kalması bel için, boyun önde çalışmak ise boyun için travma anlamına geliyor. Bel fıtığı hastalığına davetiye çıkarmamak için kişinin içinde bulunduğu pozisyonu sık sık değiştirerek, belini kandırması gerekiyor.” Bir takım sporların bel fıtığını tetiklediğini belirten Doç. Dr. Cahide Topsakal; mekik çekmenin, ağırlık kaldırmanın, kayak ve snowboard yapmanın bu tür bir etkisi olduğunu dile getiriyor. Bel fıtığına iyi gelen sporlar arasında en yararlı olanın yüzme olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Topsakal, “Yüzme sadece bel fıtığına değil, boyun fıtığına da iyi gelen bir spordur” diyor.

İÇ KORSE ETKİSİ

Toplumda yaygın olan kanının aksine, at binmenin beli zora sokmadığının altını çizen Doç. Dr. Cahide Topsakal, “Sanılanın tam tersine, at binmek bel ve karın kaslarını güçlendirdiği için kişide iç korse etkisi yaratıyor. Buda, mevcut fıtığın arkaya daha fazla taşmasını engelliyor. Yani at binmek, fıtığı yerinde tutar. Bel ağrısı çeken çok sayıda kişinin biniciliğe başlamalarıyla birlikte bel ağrıları geçiyor” diye konuşuyor.

ÇOCUĞUNUZ AĞIR ÇANTA TAŞIMAMALI

Bel fıtığına en çok 35 yaş civarında rastlandığını belirten Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cahide Topsakal, çocuklar da bu hastalığın oluşumunu önlemek için alınması gereken önlemleri şöyle sıralıyor:

 • Gereksiz kilo alımını engelleyin.
 • Çocuğunuzu başta yüzme olmak üzere spor yapmaya teşvik edin.
 • Oyun oynarken yüksek yerlerden atlamasına engel olmaya çalışın.
 • Ders çalışırken çocuğunuzdaki oturuş bozukluklarına çok dikkat edin.

Çocukta skolyoz gibi omurga bozukluklarının olması durumunda, bunu dikkate alın ve mutlaka düzeltilmesi gerektiğini unutmayın. Çünkü skolyoz, omur aralarındaki disklerin zamanla bozulmasına yol açmaktadır.

UZUN EŞEK OYNAMAK RİSKLİ

Çocuğunuzun ağır çanta taşımasının bel fıtığı oluşumunu tetikleyen önemli bir risk faktörü olduğunu unutmayın. Ağır çanta taşımak, omurganın bi o-mekaniğini bozduğu için beraberinde fıtık gelişme ihtimalinin en yüksek olduğu eylemler arasında yer almaktadır.

 • Çocuğunuzun arkadaşlarıyla başta uzun eşek olmak üzere tehlikeli oyunlar oynamasına engel olun.
 • Arabadayken, ani bir fren halinde ileri gidip gelmenin ve ya bir kasise girmenin bile bel fıtığına yol açabileceğini unutmayın.
 • Çocuğunuzun emniyet kemerinin mutlaka takılı olmasını sağlayın. Ayrıca, çocuğunuzu için de çocuk koltuğu bulunmayan araçlara bindirmemeye de özen gösterin.

Elektrik süpürgesi ve bilgisayar kullanımında aşırıya kaçmayın

Doç. Dr. Cahide Topkasal, bel fıtığı olma ihtimali yüksek olan kişileri şu şekilde sıralıyor:

 • Trafik kazası veya düşme gibi büyük bir travma geçiren kişiler.
 • Hayatı boyunca omurgasını hoyrat kullananlar. Özelliklede elektrik süpürgesi kullanma ya da halı silkeleme gibi işleri çok sık yapanlar.
 • Ailesinde bel fıtığı geçirmiş kişiler bulunanlar.
 • Geçmişinde bir dönem bel fıtığı ya da bacak ağrısı çekmiş kişiler.
 • Başta mimarlar, bilgisayar karşısında çalışanlar, şoförler ve nalbantlar olmak üzere sürekli öne doğru eğik şekilde iş yapanlar. Uzun süre masa başında oturanlar.
 • Uzun süre ayakta kalanlar ya da uzun süre oturanlar.
 • Fazla kilolarıyla başları dertte olanlar.
 • Ağır yük kaldıran ya da ağır kaldırarak spor yapan kişiler.

HT MAGAZİN – Ceyda ERENOĞLU

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.