aşırı terleme

ben 26 yaşındayım. gun içerisinde koltuk altından fazlasıyla terlıyorum. bulunduğum ortamda klıma var yanı hava sıcaklıgı normal hatta serın denebılır. ancak ben herhangi bir müşterimle yada telefonla konuştuğumda hemen terlemeye başlıyorum. bu sadece koltuk altından gerçekleşiyor. heyecanlandığımda da aynı şekılde koltuk altında aşırı bir terleme gerçekleşiyor. kışın da soğuk soğuk ter dokülüyor koltuk altından. ayaklarımda aynı şekılde yaz kış terler. bu durumdan memnun değilim bana nasıl yardımcı olabilirsiniz? birde bazı sabunlar var ter akımını önleyen, bu terın akmasını önlediğimizde başka sağlık sorunları yaşarmıyım? yönlendirebileceğiniz bir doktor var mı?

cevap:

Aşırı terleme ( hiperhidrozis ) hava / ortam şartlarından bağımsız olarak ter bezlerinin aşırı aktivasyonuna bağlı istenmeyecek kadar fazla terleme durumudur.  Belli belirsiz bir çok nedenden kaynaklanır. Tedavisi için öncelikle terlemeye neden olan sebepler aranır. (hipertiroidi, kullanılan ilaçlar, yemek alışkanlıkları…) Belirli bir sebep bulunabilirse bunu engelleyici önlemler alınır veya tedavi edici ilaçlar kullanılır.

Bir sebep bulunamıyorsa terlemeye neden olan bölgeye yönelik tedaviler mümkündür.

Aşırı terleme hastanelerin “Göğüs Cerrahisi” polikliniklerince takip ve tedavi edilir. Bu bölümlere başvurmanız durumunda sorununuza cevap bulabileceğinizi umuyorum.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.