Amerikan Hastanesi onkolojide ABD’li M.D. Anderson’la anlaştı

doktor oneri

Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi, kanser tedavisinde ABD’nin bir numaralı hastanesi seçilen Teksaslı M.D. Anderson Kanser Merkezi ile Amerikan Hastanesi – M.D. Anderson Radyasyon Onkoloji Merkezi’ni açtı.

15 milyon dolarlık yatırım yapılan merkez hastanenin içerisinde faaliyet gösterecek.

Merkezin açılışında konuşan Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, hastanenin alanını son dönemde 20 kat artırdıklarını belirterek, “Sağlıkta kalite bizim için çok önemli” dedi.

Koç, radyasyon tedavisinde alt yapı ve bilgi birikimini, M.D. Anderson Kanser Merkezi’nden aldıklarını ifade ederek, Türkiye’de kanser hastaları arttığı için bu merkeze çok büyük ihtiyaç olduğunu söyledi. Koç, M.D. Anderson Kanser Merkezi’nin de ilk kez ABD dışına çıktığını kaydetti.

Yakın bölgelere de hizmet verecek

M.D. Anderson Kanser Merkezi Başkanı John Mendelsohn ise Asya, Avrupa ve Ortadoğu’nun birleşim noktasında yer alan Türkiye’de merkez açmanın kendileri için önemli olduğunu, merkezde Türkiye ve yakın bölgelerindeki kanser hastalarına en iyi hizmetin burada verileceğini dile getirdi.

Açılış öncesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Amerikan Hastanesi Genel Müdürü Evren Keleş, kanser tedavisinde radyoterapi alacak hastaların yurtdışına gitmek istediklerine işaret ederek kurdukları merkezle tedavisinin radyoterapi aşamasını ABD’de yaptırmayı düşünenlere hizmet vermeyi amaçladıklarını dile getirdi.

Yılda 400 hasta 

400 hastalık kapasitesi bulunan merkeze teknoloji ve iletişim altyapısını kurmak için 15 milyon dolarlık bir yatırım yapıldığını da ifade eden Keleş, bu merkezdeki tedavi ücretinin de ABD’deki merkeze göre 4’te 1 daha ucuz olacağını kaydetti. Keleş, Türkiye’nin yakın bölgelerinde de ilgi çekeceğini ifade etti.

M.D. Anderson Kanser Merkezi Başkanı John Mendelsohn da Türkiye’de meme ve akciğer kanserlerinde artış görüldüğüne işaret etti.

15 MİLYON DOLAR YATIRIM YAPILDI

  •   Merkeze 15 milyon dolar yatırım yapıldı
  •   Yılda 400 hasta bakma kapasitesine sahip
  •   Fiyatlar ABD’deki merkeze göre 4’te 1 daha ucuz.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.