adet düzensizliği ve yüzde kıllanma, cevap

21 yaasındayım üniversite öğrencisiyim benim sorunum sunlar :
Birincisi benim yüzümde ve vucudumun bazı bölgelerinde kıllanma var ve ikincisi adet düzensizliğim var…  öncelıkle yüzümdeki kıllar için  lazere gittim bana az da olsa faydası oldu fakat sorunumu kökten cözmeye yardımcı olmadı bu nedenle hem adet düzensizliği hemde (tam sökülememe ve ya bir kac ay hiç adet görememe) yüzümdeki kıllanma dolayısıyla tam 3 kez bulundugum sehrın en iyi kadın dogumcusuna gıttım tabı pek cok test ultrason da yapıldı rahimde polikistik over diye kistlerim oldugunu ve ayrıca kilo da vermem gerektiği söylendi (boy = 1.71 kilo = 92) tabi verilen ilacları da kullandım ama en son gıttığım kadın dogum uzmanı (profesör) benim endokrinolji bölümünü görmem gerektiğini söledii oraya gıttım testler fln .. bana yine bir ilac verdiler kilo vermenide kolaylastırcak bu senın dıyerek 1,5 ay gibi bi sure kullandıktan sonra tekrar kontrole gelin dediler kullnamaya basladım fakat bana cok agır geldıgı için 2. haftanın sonunda bıraktım (mide bulantısı – bas agrısı)  tabi daha sonra araya sınavlar girdi ve bulundugum sehrin faklı olması vs. tedavım yarım kaldı.
Kısacası fazla uzatmıyım hazır yaz tatılndeyken dogru duzgun  doktora  gıtmek ıstıorum ama artık kesın ve kalıcı cozum bulabılmem ıcın benım hangı BÖLÜME  gitmem gerekiyor su an adet olamıyorum en son mayıs 16 da oldum (yanlıs hatrlamıyorsam) ve  suan 20 temmuz yaklasık 2 aydır adet olmuyorum ve SİZE SORUYORUM: ARTIK bu adet duzensızlıgı ve kıllanmalardan kurtulmak, KESIN BI SONUC ALMAK İÇİN  NEREYE GİTMELİYİM kadın dogumamı tekrar  gidiyim,  cıldıyeye mı endokrınolojıye mı saşırdım kaldım…

cevap:

Durumun tamamen hormon salınım düzensizliğinden kaynaklanıyor.  Şikayetlerin kadın doğum ve endokrinolojiyi beraber ilgilendiriyor. Ancak sana tavsiyem öncelikle “iyi” olmasına gerek yok, sürekli iletişim kurabileceğin, hastalığının tedavisine başlayınca takibini de sağlayacak, soracağın sorulara yanıt alabileceğin bir “Kadın doğum” uzmanına başvurmalısın. Over kisti için gerekli tedavi/müdahaleyi yaptırdıktan sonra “kıllanma” şiakyetin için de ondan destek alabilirsin. Eğer durumu çözemeyeceğini ifade ederse seni zaten bir “endokrinoloji” uzmanına yönlendirecektir. Cildiye kıllanmalar için sana çok fazla yardımcı olamaz. Adet düzenin kontrol altına alındığı zaman (düzenli adet görmeye başladığın zaman) kıllanmalarında düzelecek/azalacaktır.

Tabii bu bir süreçtir. Tedavin ister bir Endokrinolog ister bir Kadın Doğum Uzmanı tarafından başlanmış olsun sizin hasta olarak yapmanız gereken tedaviyi doktorunuzun söylediği şekilde ve sürede uygun olarak kullanmaktır. Eğer ilaçlarla veya süreyle ilgili bir sıkıntınız olduğunda size tedaviyi başlayan doktorla temas halinde olmalısınız. İlacınızı her yenilemeniz gereken zamanda sizi takip eden doktorla görüş alışverişinde bulunun. Tedaviniz üzerindeki ilaç dozu ayarlaması ve süresi doktorunuz tarafından belirlenmelidir.

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

0 yorum

  1. ben en son 7 aralıkta regli oldum suan olamıyorum ve boynumda tüyler cıkmaya basladı birde omzumda bacaqımda uzun kıl cıkıyo napmam qerekli qecen sene 6 ay olmamıstm kadın doquma qıttım ve doqum kontrol hapı kullandım olmustum ama yine kullanmak istemiyorum kilo yapıyo cün kü

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.