6 – 12 ay arası gelişim ve oyun önerileri

Bu yaş dönemine giren çocuklar her gün dış dünyalarındaki yeni şeyleri keşfetmeye ve vücutları ile yeni hareketler yapmaya başlarlar. Eğer konuşabilselerdi söylemek istedikleri şey ‘Bana dünyayı gösterin!’ olurdu çünkü yeni keşifler yapmak bu dönemde onlar için en büyük eğlencedir.

Üç aylık olmasından itibaren bebeğiniz cisimleri kaldırma yönünde ilk denemelerini yapar, altıncı ayda ise tüm avucunu kullanarak cisimleri kavramaya başlar. Bu dönemde duyu organları gelişir. Bu nedenle farklı kumaş ve şekillerdeki oyuncaklarla oynaması, onun dokunma duyusu ve kavrama yeteneği açısından oldukça faydalıdır.

İçi içe geçebilen kaplarla veya farklı boyda ve şekildeki kutularla oynaması bebeğin birçok beceriyi geliştirmesini sağlar. Onları birbirine vurarak, iç içe koyarak, kuleler yaparak renklerine göre ayırarak, altlarına bir şeyler saklayarak bebeğinizin hem el becerileri, hem de hayal gücü gelişir.

Sesli oyuncaklar, bu dönemde çocuğun oldukça ilgisini çeker ve duyma duyusunu geliştirir. Bu sebeple farklı sesler çıkaran ve çocuğun sebep-sonuç ilişkisi kurmasını sağlayacak oyuncaklar onun için çok yararlıdır.

Bebeğinizin uzanma ve ulaşma isteği geliştikçe, bu dürtü onu emeklemeye iter. Elleri ve dizleri üzerinde kendini kaldırarak ileri geri hareket etmeye çalışacaktır. Bu egzersize devam ettikçe eller ve ayaklar birbirine uyumlu olarak hareket etmeye başlayacak ve bebeğinizin emekleme becerisi giderek artacaktır. Bu süreçte onu teşvik edecek, peşinden emekleyebileceği hareketli oyuncaklar onun gelişimine destek olacaktır.

Bu dönemde bebeğiniz:
  • Emekler, dik oturabilir, ayakta durmaya çalışır ve top atabilir ya da yuvarlayabilir.
  • Sebep-sonuç ilişkisi kurmaya başlar ve bu tarz oyunlar hoşuna gider.
  • Diğer bebeklere ve daha büyük yaştaki çocuklara ilgi gösterir.
  • Mantık kurma, hayal etme ve konuşmanın ilk belirtileri başlar.

Oyun Önerileri

Harekete Teşvik Edin: Bebeğinizi salıncakta sallayın ya da onunla biraz daha hareketli oyunlar oynayın, örneğin onu havada tutarak uçak gibi uçurun.

Dünyayı Tanıtın: Bebeğiniz oturmayı öğrendikçe dış dünyayı daha iyi incelemeye başlayacaktır. Ona gördüğü, duyduğu ya da hissettiği şeyleri açıklayın. Bu ona etrafını anlamasında yardımcı olacaktır.

Saklambaç Oynayın: Bebeğinizin sevdiği oyuncakları, oyuncak sepetinin içine ya da battaniyesinin altına saklayın ve ondan bulmasını isteyin. Oyuncağını ararken miniğiniz birçok yeni şey keşfedecek.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.