3’üne kadar konuşamayan çocuklar artıyor

doktor oneri

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, 3 yaşına kadar tek bir kelime bile konuşamayan çocukların sayısı artıyor.

Araştırmada erkek çocukların konuşmayı öğrenmede kız çocuklardan iki kat daha fazla güçlük çektiği belirlendi.

Bir bebeğin ilk kelimesini söylediği ortalama yaş 10 ile 11. ay arası. Ancak yüzde 4 oranındaki bir azınlığın, 3 yaşına kadar tek bir kelime dahi konuşamadığı belirlendi.

İngiltere’de çocukların iletişimi konusunda faaliyet gösteren “I CAN” vakfına göre, yaşları 2 ile 3 arasındaki çocukların sıfatlar da dahil olmak üzere 300 kadar kelimeyi kullanıp, bu kelimeleri birbirine bağlayor olması gerekiyor.

Çocukların geç konuşması daha sonra okulda başarısızlık ve akıl sağlığı gibi sorunlara da yol açabiliyor.

Sayıları binin üzerindeki anne babayı kapsayan araştırmada bir çocuğun konuşmayı öğrenmesi ile bulunduğu ortam arasında bir ilişki bulunmadığı da ortaya çıktı.

Çalışan anne babaların gündüzleri ana okuluna bırakan çocukları ile evde televizyonun karşısına oturtulan çocuklarının konuşmaya aynı oranda geç başlayabilecekleri belirtildi.

‘I CAN’in başkanı Virginia Bradshaw konuşmayı öğrenmek için yardım ve teşvik gerektiğini söyledi. Bradshaw, “Konuşma zorluğu çeken çocuklara erken müdahele edilmesi önemlidir. Çocuğunuzla sohbet etmek, kelime oyunları oynamak, etraftaki şeyleri adlarını söyleyerek göstermek ve hergün birlikte eğlenmek çocukların iletişimi için gereken en doğru başlangıç şeklidir” dedi.

cnnturk.com/saglik – Metin Güneş / CNN TÜRK / Londrasaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.