2 – 5 yaş arası gelişim ve oyun önerileri

Çocuklar bu yaşlarına güçlü bir bağımsızlık duygusu ile başlarlar ve akıllarındaki tek şey ‘Kendim yapmayı tercih ederim!’ cümlesidir. Ancak bu yaş döneminden çıktıklarında iş birliğini ve bağlılığı öğrenmiş olurlar. Paylaşma gibi becerileri ise bu dönemde yavaş yavaş kazanmaya başlarlar.

Ayrıca, 2 yaşına kadar yalnız oyun oynamayı tercih eden çocuklar için ilk arkadaşlık ilişkileri bu çağda başlar. Çocuğunuzu sık sık diğer çocuklarla bir araya getirerek onun sosyalleşmesine yardımcı olabilirsiniz. Oyuncaklarını paylaşma anlayışı henüz gelişmemiş olsa da diğer çocuklarla yan yana oynamak hoşuna gidecektir.

Bebeğiniz biraz daha büyüdükçe (3 yaşını doldurmasıyla birlikte) artık bir birey olduğunun farkına varacaktır. Bu dönemde ebeveynlerinin yaptıklarını taklit ederek davranış kalıplarını öğrenmeye çalışır ve sürekli olarak ‘Haydi rol yapalım!’ derler. Etraflarındaki dünya hakkında daha fazla şey öğrendikçe ‘neden’ kelimesi en sevdikleri soru haline gelir. Bu yaşın sonuna doğru geldiklerinde artık diğer çocuklarla birlikte rahatlıkla oynayabilir, hayal güçlerinin ürünü olan oyunlar üretebilir ya da uzun süre bir oyuna devam edebilirler. En önemli gelişmelerden biri ise diğer insanların düşün-ce ve duygularını anlayabilirler.

2 – 3 yaş döneminde bebeğiniz:

  • Başka bir insan, hayvan ya da karakter olduğuna dair rol yapar.
  • Çok fazla iletişime girmeden oyun arkadaşları ile birlikte vakit geçirmeye başlar ve bundan hoşlanır.
  • Kendi kendine yemek yiyebilir.
  • Oyuna çok daha uzun zaman harcamaya başlar.

3 – 5 yaş döneminde bebeğiniz:

  • Yardım alarak kendi kendine giyinebilir.
  • Oyunların kurallarını ve diğer insanların hislerini anlar.
  • Kendini daha iyi kontrol edebilir, hayal kırıklığı ile daha iyi baş edebilir ve daha sabırlı olur ancak bu konularda mükemmel olmaktan çok uzaktır.

Oyun Önerileri

Karmaşık Oyunlar Oynatın: Bu dönemde çocuğunuzun daha karmaşık oyunlar oynamaya başlamasını sağlayın. Saklambaç başlangıç için ideal bir oyun olabilir.

Müzik Grubu Kurun: Çocuğunuz ve oyun arkadaşları ile birlikte bir müzik grubu kurmaya ne dersiniz? Her biriniz farklı bir enstrüman çalmaya çalışabilirsiniz. Bunlar gerçek enstrümanlar olabileceği gibi kova ve sopalar da olabilir!

Oyuncakları Paylaştırın: Bu dönemde çocuğunuza diğer arkadaşları ya da sizinle birlikte oynayabileceği oyuncaklar almaya çalışın. Ya da paylaşmayı öğrenmesine yardımcı olması için benzer oyuncaklardan birden fazla sayıda bulundurun.

Hayvanları Tanıtın: Çocuğunuza bir tavşanın nasıl zıpladığını, yılanın nasıl sürünerek gittiğini ya da kuşların nasıl kanat çırptığını göstererek hayvanları taklit oyunları oynamasını sağlayabilirsiniz.

Toplu Oyun Oynatın: Bu yaşlarda çocuğunuzla her çeşit ve büyüklükte topla farklı oyunlar oynayabilirsiniz ama ondan mükemmel atışlar ve yakalayışlar beklemeyin.

Hayal Gücünü Geliştirin: Çocuğunuzun bu dönemde hayal gücünü geliştirecek oyunlar oynamasını sağlamalısınız. Oyun hamurları, bebekler, oyuncak figürler, kuklalar bu konuda size yardımcı olacaktır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.