1 – 2 yaş arası gelişim ve oyun önerileri

İlk yaşını dolduran bebekler artık ‘Anne bak neler yapabiliyorum!’ evresine girmiştir. Bu döneme bebeğiniz tamamen size bağımlı olarak başlar ama başarılı bir şekilde bağımsız olarak bitirir. Ama ‘güvenilir’ bir kişi olarak hala size ihtiyaç duymanın yanı sıra sizden hergün yaptığı yeni keşifler için de övgüler bekler. Bebeğiniz bu dönemde yeni fiziksel ve sosyal beceriler kazanır. Ayrıca bebeğinizin kelime dağarcığı da bu yaşlarda hızla gelişir.

Çocuklar geliştikçe kendilerini büyük bir çocuk gibi görmekten hoşlanırlar ama gene de sizin göstereceğiniz ilgiye ve sağladığınız rahata ihtiyaç duyarlar. On sekiz aylık olduklarında size gelip sevgi, şefkat ve güven aldıktan sonra dış dünyaya keşfe koşarlar. Bu yaşlarda akıllarında sürekli ‘Hareket etmeliyim!’ vardır. Kazandıkları bağımsızlık ve keşfettikleri yeni deneyimler sonucunda birey olma hissini duymaya başlarlar, o nedenle bu yaşlarda ‘hayır’ demeyi çok severler.

Yaşını doldurduktan sonra bebeğiniz ilk adımlarını atmaya başladığında onu yürüme konusunda cesaretlendirmek için bazı oyuncaklardan yararlanabilirsiniz. Onu ayakta durmaya teşvik edecek veya acemi adımlarla peşinden yürümek isteyeceği hareketli oyuncaklar onun için teşvik edici olacaktır.

Bu dönemde bebeğinizin el kontrolü de iyice gelişir. Başparmağını ve işaret parmağını kullanarak küçük nesneleri tutabilir. Farklı el ve parmak hareketleri yapmasını sağlayacak oyuncaklar onun için faydalı olacaktır.

Ayrıca fiziksel yeteneklerini geliştirebilecek ve kendine olan güvenini artıracak büyük oyuncaklarla oynaması da yararlıdır. İtebileceği, çekebileceği, sürebileceği ve üzerine binebileceği oyuncaklar gibi…

12 – 18 ay döneminde bebeğiniz:

  • Yürümeye ve konuşmaya, daha sonra şarkı söylemeye ve dans etmeye başlar.
  • Birkaç ay önce kazara yaptığı şeyleri artık bilinçli bir şekilde yapar, mesela gürültü çıkarmak için eşyalara vurur.
  • Diğer insanlarla iletişime girmekten hoşlanır.
  • O anda görüş alanında olmasa bile insanların ve eşyaların var olmaya devam ettiğini öğrenir.

18 – 24 ay döneminde bebeğiniz:

  • Merdivenleri inip çıkmaya, şekilleri boşluklara yerleştirmeye ve nesneleri üst üste dizip sıralamaya başlar.
  • Diğer insanların farklı duyguları ve düşünceleri olduğunu anlamaya başlar, bu da diğer çocuklarla birlikte uyumlu bir şekilde oynamasına yardımcı olur.
  • Bütün cümleler kurar ve karmaşık hikayeleri anlar.
  • Hayal ürünü oyunların ilk adımlarını atar, örneğin bir küpü şişe gibi düşünüp içiyor taklidi yapmak onun hayal gücü ile oynadığı bir oyundur.

Oyun Önerileri

El Becerilerini Geliştirin: Bu dönemde bebeğinizin el becerilerini ve el-göz koordinasyonunu geliştirecek oyunlar oynayın: düğ-melere bassın, kitap sayfalarını çevirsin, ses çıkartan parçalarla oynasın.

Farklı Nesneleri Tanıtın: Bebeğinize oynaması için küpler, kutular alın. Onun kumla, suyla oynamasını sağlayın, böylece farklı keşiflerde bulunabilir.

Yeni Kelimeler Öğretin: Bebeğinize yeni kavramları ve kelimeleri öğretebilirsiniz:
Yukarı/aşağı, hızlı/yavaş, içeri/dışarı gibi…

Yaratıcılığını Geliştirme: Bebeğinizin ilk yaratıcılık denemeleri için ona parmak boyaları ve renkli kalemler alabilirsiniz.

Sesli Kitap Okuyun: Bebeğinize doğduğu andan itibaren masallar anlatabilirsiniz ama özellikle bu dönemde ona mutlaka yüksek sesle kitap okumalı ya da resimleri kitaplara bakarak hikayeler anlatmalısınız.

Koleksiyon Yaptırın: Doğadan bulduğunuz ya da evdeki eşyalardan derlediğiniz şeyleri çocuğunuza vererek ondan bunları biriktirmesini, sınıflandırmasını ve saymasını isteyebilirsiniz.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.