0 – 6 ay arası gelişim ve oyun önerileri

Eğer bebekler bu yaşta konuşabilselerdi, söyleyecekleri tek şey ‘Lütfen benim ihtiyaçlarımı gider, bana sevgi ve ilgi göster; böylece kendimi güvende hissedebilirim.’ olurdu. O nedenle bebekler bu döneme öncelikle anneleriyle güvenli bir bağ kurmaya odaklanmış olarak başlarlar. Daha sonra zamanla emeklemeye, uzanmaya ve etraflarındaki dünyayı keşfetmeye başlarlar ve tüm ilgilerini dış dünyaya çevirirler.

Ayrıca bu dönemde zamanının büyük bir bölümünü uyuyarak geçiren yeni doğmuş bebekler için uyku, gelişimi açısından çok önemlidir. Verimli bir uyku için, bebeğinizin uyku alışkanlığı kazanmasını zorlaştıran tüm faktörleri ortadan kaldırmalı, ona rahat ve güvenli bir ortam yaratmalısınız.

Bu dönemde bebeğiniz:
  • Yakınındaki nesnelere, özellikle yüzlere çok dikkatli bakar, el ve ayak parmaklarını keşfeder ve kendini aynada tanır.
  • Duyduğu müziğin ritmine uyarak vücudunu hareket ettirir ve şarkı söylediğinizde ya da onunla konuştuğunuzda cevap olarak bol bol mırıldanır.
  • Duygularını ve isteklerini ağlayarak, mırıltılar çıkartarak veya mimiklerle ve yüz ifadeleriyle anlatmaya çalışır.

Oyun Önerileri

Gözleri İçin Egzersiz Yapın: Yüzünüzü ya da elinize aldığınız bir oyuncağı bir yandan diğer yana doğru yavaşça hareket ettirin, böylece bebeğiniz onu gözleri ile takip etmeye çalışır.

Yüz İfadelerini Yapın: Bebeğinizin yaptığı farklı yüz ifadelerini taklit edebilirsiniz, bu onun için farklı ve eğlenceli olacaktır.

Duyurularını Uyarın: Bebeğinizin kavraması, sallaması, tutması ve hissetmesi için eline farklı nesneler verebilir ya da beş duyusunu (görme, duyma, koklama, işitme ve dokunma) geliştirmesi için farklı nesnelerden faydalanabilirsiniz.

Sevgi Gösterin: Bebeğiniz uyarılmayı, teşvik edilmeyi çok mu seviyor yoksa o kadar ihtiyaç duymuyor gibi mi görünüyor? Üzgün, mutsuz bebekler daha fazla ilgi ve şefkata ya da duygularını annelerinin sevgi dolu kucaklarında ifade etmeye ihtiyaç duyabilir. Ona olan sevginizi her zaman hissettirin.

Ce-e Oynayın: Bebeğinizi çok eğlendiren bu oyun, aynı zaman-da ona sizin bir yerlere gittikten sonra her zaman onun yanına döneceğinizi öğretir, bu da bebeğinizin kendini güvende hissetmesini sağlar.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.