Sağlıklı Yaşam

Sık Sorulan Sorular: Proloterapi

Tedavi süresi ne kadar?

İlk muayene 60-90 dakika arası. Enjeksiyonların süresi ise 20-30 dakika sürebilir. İlk seanstan sonraki seanslar daha kısa süreli olup kliniğimizden yaklaşık 3-4 saat içinde ayrılabilirsiniz.

Tedavim için kaç seans gerekir?

Ağrı tedavisi için kliniğimize gelen bir hastaya kaç seans proloterapi’nin gerekeceğini önceden söylemek mümkün değildir. Biz muayene – laboratuar tetkikleri ve ağrının, hastalığın şiddetine göre yaklaşık kaç seans olacağını tahmini olarak söyleriz.

Tedavi aralıkları ne kadar?

Genellikle 3-4 hafta arayla fakat hastadan hastaya değişebilmektedir.

İlgili Makaleler

Tedaviden ne kadar sonra çalışabilirim ya da spor yapabilirim?

İlk 48 saat kendimizi zorlamadan basit yürüyüşler ve germe egzersizleri yapabiliriz. Ardından seanslar arttıkça fakat kendimizi aşırılıktan koruyarak spor faaliyetlerimize devam edebiliriz. Sabırlı olmalıyız çünkü ağrı azaldıkça yapamadığımız her şeyi yapmak isteyeceğiz.

Enjeksiyonda kullanılan ilaç nedir?

Proloterapi için kullanılan solüsyonların hiçbirinde KORTİZON bulunmamaktadır. Lokal anestezik ile dekstrozun farklı konsantrasyonlarda karışımı bazen de Sodyum morrhuate (morinakaraciğeri yağı bir suda çözünür formu) eklenerek tedavi yapılmaktadır.

Prolotherapy ile başarı oranı nedir?

%80-90

Proloterapi ile iyileşmemi %100 garanti edebilir misiniz?

Hayır. Örneğin; kalça ya da dizprotezinde bile %100 iyileşeceğiniz, ağrılarınızın tamamının geçeceği garantisi verilmez. Ancak yukarıda belirttiğim gibi hastalarımın büyük bir oranında ağrıyı oluşturan faktör tedavi gördüğü için ağrı derecesi şiddetliden hafif yada tamamen kaybolmuş derecesine kadar iner.

Randevuma gelirken neler getirmeliyim, ilk randevuda tedavi başlayacak mı?

Daha önce yapılan tetkikler (röntgen, MR, BT, kan tetkikleri vs… ) ve daha önce gidilen doktorların epikrizleri varsa getirilir. İlk randevu fiziki muayene, tetkikleri inceleme ve eksik tetkikleri isteme şeklinde geçer. Ardından tedavi seansları planlanır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Konuyla İlgili Sorularınız

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Dr Fatih Hakan ÇAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et

Reklam Engelleyici Algılandı

Siteyi kullanabilmeniz için engelleyiciyi kaldırmalısınız.