Ozonterapi

Ozon

Ozon üç oksijen atomundan oluşan bir kimyasal bileşiktir (O3). Ozon, atmosferde genel olarak iki atomlu halde bulunan normal atmosferik oksijene (O2) nazaran çok daha yüksek enerji taşıyan bir yapıya sahiptir. Ozon, atmosferin bir kaynağı ve oksijenin yüksek enerjili halidir.

ozon nedir, nasıl oluşur
alperen.com.tr\’den alınmıştır.

Üçüncü atom yüksek bir enerji ile atmosferik atoma bağlanır, böylece yüksek enerji taşıyan bir(O3) molekülü oluşur. İsmi yunanca koklamak manasına gelen ozein’den gelir. Bünyesinde yüksek enerji barındıran O3’ün, O2’ye göre çok güçlü anti-oksidan etkisi vardır.

Etkileyici bir kokusu vardır. Renksizdir. Atmosferde oksijen atomu, oksijen ve ozon olarak bulunur. O2 olarak belirtilen iki adet oksijen atomundan meydana gelen oksijen molekülü yüksek gerilime maruz kaldığı zaman ayrılarak oksijen molekülü ile birleşerek 3 atomun meydana getirdiği (O3) ozon oluşur.

İlgili Makaleler

Ozon oda sıcaklığında tekrar çözülerek oksijene dönüştüğünden depolanması mümkün değildir. Kullanıldığı yerde ve zamanda üretilmesi gerekir. Ozon gazı kararsız bir molekül olması nedeniyle oksidasyon gücü çok yüksektir.

Ozon son derece reaktif bir gazdır, düşük konsantrasyonlarda bile tahriş edici ve toksik etki gösterebilir. Ozon uzun süre teneffüs edildiğinde mukoz membranların tahrişi ve ardından baş ağrısı gibi semptomlar oluşturur.

Ozon Tedavisi

Ozon\’un saglık alanında kullanılmasına Ozon Terapi (Ozon Tedavisi) denir. Ozon tedavisi ile kanserden diyabete, tansiyondan böbrek rahatsızlıklarına kadar pek çok hastalığın tedavisinde başarılı sonuçlara ulaşılmaktadır.

Ozon Tedavisi birçok patolojik durumu iyileştirir veya tamamen düzeltir. Bu olumlu sonuçlar bir seri tıbbi araştırma ve tıbbi yayın ile kanıtlanmış olmakla birlikte kural olarak hastalıkların tedavisinde ozon, diğer tedavilere ek olarak \”Tamamlayıcı Tıp\” kuralları içerisinde uygulanır.

Ozon tedavisi hakkında daha detaylı bilgi için bu yazımıza göz atınız.

İlk kez 1880\’li yıllarda uygulandı. 120 yıldan fazla zamandır uygulanan Ozon Terapi, günümüzde \”ozon uygulama sertifikası\” almış hekimler tarafından uygulanır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Konuyla İlgili Sorularınız

Başa dön tuşu

Dr Fatih Hakan ÇAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et

Reklam Engelleyici Algılandı

Siteyi kullanabilmeniz için engelleyiciyi kaldırmalısınız.