Ozonterapi

Ozon Uygulama Çeşitleri

Ozon uygulama için seçilen tedavi yöntemi hastaya ve hastalığına göre hekimin belirlediği ve hastanın da kabul etmesi şartıyla planlanır.

Ozon uygulama şekilleri

koldan ozon uygulama
Resim Dr Aydın Aslan sitesinden alınmıştır.
 1. Ozon Majör Otohemoterapi
  En çok bilinen ve en çok uygulanan yöntemdir. Hastanın koluna serum takılacak gibi iğne ile girilir. İçinde negatif basınç olan şişeye 100 ml kan alınır. Hastaya ve hastalığa göre değişebilen, doktorunun belirlediği dozdaki ozon gazı şişede kan ile karıştırılarak hastaya tekrar geri verilir. İşlemlerin klinik ortamında, steril şartlarda, ozon gazının yapısını bozmayan ekipmanlarla yapılması önemlidir. Tedavi seansları 20 dakika kadar sürer. Seansların sıklığı ve sayısını hekim hastanın ve hastalığın durumuna göre belirler.
 2. Ozon Minör Otohemoterapi
  Hastadan alınan 3-5 ml kan belirlenen dozda ozon gazı ile karıştırılarak kas içine geri verilir. \”Ozon aşısı\” da denilen bu yöntem bağışıklık sisteminin güçlenmesini istediğimiz durumlarda uygulanır. Astım gibi alerjik durumlarda da tercih edilir.
 3. Ozon Torbalama (bagging)
  Ayaklar, bacaklar ve kollar gibi vücut yüzeyinde bulunan yara, ülser, yanık, geçmeyen diyabet yaraları nemlendirildikten sonra yara hava almayacak şekilde ozona dayanıklı plastik torbalar ile kapatılır. Torba içi ozon gazı ile doldurularak bekletilmesi şeklinde uygulanır. Bu metot pek çok cilt hastalıklarında uygulanmaktadır. Yüksek dozda ozon gazı torbaya verilir. Yaklaşık 20-25 dakika sürer
 4. Ozonun Kas ve Eklem İçi, bel omurunda disk içi Enjeksiyonu
  Ozon gazı ilgili kas dokusu içine ,eklem içine ya da fıtık olan disk içine direk enjeksiyonu şeklinde uygulanır.
 5. Rektal ozon, bağırsaklar içine ozon gazı verilme işlemidir. Hastaya verilen gazı hasta hissetmez. Crhon, ülseratif kolit gibi bağırsak hastalıklarında kullanılır.
 6. Ozonlu Yağ Tedavisi: Ozon, özel bir yağ ile karıştırılarak cilde sürülebilir. Bu yöntemin doku iyileşmesini desteklediği ve inflamasyonu azalttığı iddia edilir.
 7. Ozonlu Su Tedavisi: Ozon, suya karıştırılarak lokal tedavilerde kullanılabilir. Cilt problemleri gibi yaraların tedavisinde de kullanılabilir.

Ozon Uygulama Etkisi

Ozon enfeksiyonlarla savaşmada, dolaşımı artırmada, oksijen metabolizmasını iyileştirmede ve antioksidan etkiler sunma potansiyeli vardır.

Ozonterapi için önce mutlaka Sağlık Bakanlığı tarafından Ozon Uygulamaya yetkilendirilmiş Ozon Uygulama Sertifikasına sahip bir hekimle görüşmek önemlidir. Ayrıca, tedavi yöntemlerinin etkinliği konusunda son güncel bilgilere sahip olmak da önemlidir. Çünkü tıp alanındaki bilgiler zaman içinde değişebilir.

İlgili Makaleler

Kliniğimizde güvenle ve konforlu şekilde ozon tedavisi uygulanmaktadır. Sorularınızı bana bu sayfadan iletebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Geri bildirim: Medikal Ozon Tedavisi

Konuyla İlgili Sorularınız

Başa dön tuşu

Dr Fatih Hakan ÇAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et

Reklam Engelleyici Algılandı

Siteyi kullanabilmeniz için engelleyiciyi kaldırmalısınız.