Ozonterapi

Ozon Tedavisi Etkisi Mekanizması

Ozon tedavisi etkisi sadece lokal etkili değil aynı zamanda sistemik olarak tüm vücuda da etki eder. Ozonterapi Uygulaması hastanın şikayetlerine göre çeşitli şekillerde yapılabilir. Ozon, genelde major uygulanır. Daha az sıklıkla minör uygulama da yapılabilir. Her iki şekildeki uygulamalarda da aşağıda bahsi geçen etkiler ozonun temas ettiği dokularda gerçekleşir. Tedavi için süreç başlar.

Kan hücrelerine etkisi

Ozon, beyaz kan hücrelerinin (savunma hücreleri olup, enfeksiyonlara karsı korurlar) oluşumunu artırır, fonksiyonlarını düzenler. Bakteri, virüs ve mantarları öldürür. Kırmızı kan hücrelerinin elastikiyetini artırır, kanın kıvamını azaltır, akışkanlığını sağlar. Damar duvarlarındaki plakların yumuşamasını ve küçük kan damarlarındaki tıkaçların çözülmesini sağlayarak dolasımı düzenler.

Bağışıklık sistemin etkisi

Ozon tedavisi etkisi ilaç olarak düşünülmemelidir. Sihirli sopa\’da değildir. Vücudun, yeniden sağlığına kavuşmasında bir araçtır. Sonuçta işi yapacak olan bağışıklık sistemidir. Ozonterapi, bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını sağlamak için uygulanır. Bağışıklık sistemi orta beyin, Limbik Sistem ve Timus bezi tarafından kontrol edilir. Limbik sistem aynı zamanda duygularımızı kontrol eder. Eğer duygularımız bozulursa Limbik Sistem baskılanır veya devreden çıkar. Ozon Terapi sırasında ortaya çıkan sakinleştirici, rahatlatıcı ve ağrı kesici etki bu merkezlerin daha düzenli çalışmasına yardımcı olarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

İlgili Makaleler

Kanser hücrelerine etkisi

ozon uygulama etkisi

Kanser hücreleri oksijensiz ortamı sever. Çok sayıda oksidan madde üretirler. Ozonterapide çevre dokuda oksijenizasyon ve Anti-Oksidan kapasite artar. Kanser çevresinde bir savunma duvarı oluşturulur. Ayrıca kanser hücrelerinin dış duvarındaki yağ tabakasını oksitleyerek hücrenin parçalanmasını kolaylaştırır. Savunma mekanizmamızdaki beyaz hücrelerden \”fagositler\”, ürettikleri hidorjen peroksit ve hidroksil ile duvar bütünlüğü bozulmuş kanser hücrelerini daha kolay yok ederler. Böylece kanser hücrelerinin metabolizması baskılanır. Hızla çoğalan kanser hücrelerinin çoğalması ve yayılması engellenir.

Bakteri,virüs,mantar ve protozoa üzerine etki

Bakterilerin hücre duvarındaki fosfolipid ve lipoproteinden olusan yapı taslarını oksitleyerek bütünlüğünü bozar. Mantarların hücre gelişimini değişik evrelerde durdurur. Virüslerde peroksidasyon etkisi ile kapsül harabiyeti yaparak, virüs-hücre temasını boza. Çoğalma döngüsünü durdurur.

Hücreleri çevreleyen koruyucu enzimlerin zayıf olması durumunda hücreler kolaylıkla virüsler tarafından ele geçirilir.Böylece hücreler daha kolay okside olurlar ve ölürler.

Ozonterapi ile hücrelerde \”güçlü anti-oksidan madde\” üretimi artması sonucunda virüs ve bakterilere karsı direnç direncimiz artmış olur.

Dolaşımı Düzenler

Dolasım bozukluğu hastalıklarında, kan hücrelerinin kılcal damarlarda akısı bozulur. Hücrelere giden oksijen azalır. Ozonterapi ile kırmızı kan hücrelerinin elastikiyeti artar, kan akısı hızlanır. Kırmızı hücrelerin oksijen tasıma ve dokulara oksijeni geçirme yeteneğinde belirgin artış görülür. Atar damarlarda kısmi oksijen basıncı artar, viskozite azalır. Ozon Terapi sırasında atar damarlar içerisinde oluşmuş tıkayıcı plaklarda oksidasyon gelişmesi sonucunda tıkanmayı engelleyici etki oluşur.

Oksijen metabolizmasını uyarır

Ozonterapi kırmızı hücrelerin glikoliz (seker döngüsü) hızını artırır. 2-3-DFG enziminde çok belirgin yükselme görülür ve oksijenin dokulara bırakılmasında belirgin artıs olur. Bol oksijen alan hücrelerimiz, vücudumuza giren veya bizim yasarken ürettiğimiz çok toksik olan \”serbest radikalleri\” yok edecek olan, en güçlü Anti-Oksidan enzimleri, (SOD,Katalaz,GPX, vb.) üreterek dokularımızda etkili detox sağlar.

Ozon Terapi hücrelerin enerji ihtiyacını sağlayan \”Kreps Döngüsü\” adlı kimyasal reaksiyon zincirini aktifler. ATP denilen hücre enerji miktarını artırır. Böylece hücreler fonksiyonlarını tam olarak yerine getirirler.

Peroksit oluşumunu sağlar

Ozon Terapi sırasında hücrelerin duvarını oluşturan yağ tabakasındaki yapıda, doymamış asitler ile reaksiyon oluşturur ve hidrojen peroksitler meydana gelir. Hücre içerisinde üretilen hidrojen peroksit ile uyumlu etki oluşur ve çeşitli lipid peroksitler üretilir. Lipid peroksitler pek çok kimyasal reaksiyonun tetiklenmesine yol açar ve hücreyi \”stres faktörlerine\” karsı hazırlar.

Ağrı da ozonun etkisi

Mikrosirkülasyonun düzelerek ödemin çözülmesi, doğal Anti-Oksidan mekanizmanın güçlenerek Detoks oluşması ve vücudumuzdaki doğal ağrı kesicilerin açığa çıkması sonucunda ağrıda belirgin azalma görülür.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Konuyla İlgili Sorularınız

Başa dön tuşu

Dr Fatih Hakan ÇAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et

Reklam Engelleyici Algılandı

Siteyi kullanabilmeniz için engelleyiciyi kaldırmalısınız.