Sağlıklı Yaşam

Kilo Kontrolünde Akupunktur

Obezite, vücutta yağ dokusunun normalden fazla olmasıdır. Kilo verme ancak kişinin beslenme alışkanlıklarının ve yaşam tarzının değiştirilmesi ile mümkün olur. Akupunktur diyet yapmayı kolaylaştırmakta olup, kilo vermedeki etkilerini şöyle sıralayabiliriz.

İştahı düzenler, acıkmayı azaltır ve beyindeki serotonin düzeyini artırır. Bu sayede kişi kendini iştahsız ve tok hisseder.

zayıflama

Mide asit salgısını kontrol altına alır. Mide ve bağırsaklara giden sinir uçları uyarıldığı için mide asidini azaltır, mide kazınması olmaz.

İlgili Makaleler

Halsizliği önler. Genellikle yapılan düşük kalorili diyetlerde halsizlik olur ancak akupunktur enerji vererek bunu engeller.

Stresi azaltır. Akupunktur tedavisi sırasında serotonin ve endorfin düzeyi artar, diyet yapan kişiler sakinleşir, huzursuzluk olmaz dolayısıyla diyete daha kolay uyum sağlarlar.

Metabolizmayı düzenler kilo vermenizi kolaylaştırır.

Kilo fazlası olan kişiler (özellikle 20-30 kg fazlası olanlar) uzun süre diyet yapmak zorundadırlar. Ancak başlanan diyetler genellikle bir iki haftada biter.

Akupunktur tedavisi ile birlikte yapılan diyetleri kişiler uzun süre yapabilirler ayrıca ideal kilolarına ulaştıktan sonra 6 ay boyunca ayda bir kere koruma tedavisine devam edebilirler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Konuyla İlgili Sorularınız

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Dr Fatih Hakan ÇAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et

Reklam Engelleyici Algılandı

Siteyi kullanabilmeniz için engelleyiciyi kaldırmalısınız.