Sağlıklı Yaşam

Kepek mi? Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

Kepek şampuanlarını boşverin! Evde hazırlayıp kullanabileceğiniz bu yöntemlerle kepeklerinizden kurtulabilirsiniz:

Kepek saçlı derinin kuruması veya seboreik dermatit dediğimiz derinin istenmeyen bir reaksiyon spnucu döküntü oluşturmasından kaynaklanabilir. Bunun dışında kepek, egzema, psöriazis ve daha yaygın olarak \”maleziyasiz\” diye bilinen mantar kaynaklı enfeksiyon nedeniyle de oluşabilir.

 

Doktorunuza başvurduğunuzda size ilaç olarak önerdiği şampuan işte bu mantar oluşumunu önlemeye yönelik ilaç olan \”ketakonazol\” içermektedir. Bu ilaç mantarları ve bakterileri hedef alarak onlarla savaşır ve kepek oluşumunu önlemeye çalışır. Bu şampuanlarda ketakonazol (veya türevleri) dışında diğer kepek önlediğini iddia eden ticari (market ve eczanelerde satılan) marka şampuanlarda eser miktarda bulunan çinko (zinc pyrithione), katran, selenyum (selenium sulfide) ve salisilik asit (salicylic acid) içerebilir. Kepeği ortadan kaldırmaya yardımcı olan bu maddelerden selenyum aynı zamanda kafa derisindeki hücrelerin büyümesini yavaşlatırken, salisilik asit (aspirinin etken maddesidir) pullanmış derinin yıkamayla akıp gitmesine yardımcı olur. Tüm bu kimyasalları bir yana koyarak, saçınızı daha doğal yöntemlerle sağlıklı hale getirmek için bu yazımı okumaya devam edin.

Amerikan Dermatoloji Akamedisi dergisinide yayınlanan çalışmaya göre kepeği azaltmak için şampuana eklenen çay ağacı yağı tedaviye olumlu yanıt vermiştir. Siz de kullandığınız şampuanınıza %5 oranına denk gelecek şekilde çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz.

Kabartma tozunu saçınıza boca etmeye ne dersiniz? Kabartma tozu bileşiminde aslında karbonat (sodyum bikarbonat) vardır. Saçlı derinizde aşırı aktife olarak kepeğe neden olan mantarları azaltmak için ıslak saçınıza kabartma tozunu dökün ve iyice saçınıza yedirin. Şampuan kullanmadan durulayın. Mantarlar neye uğradığına şaşıracaklar. Bu uygulama ilk denendiğinde deride hafif kuruma hissi verebilir ancak bu şekilde kullanılmaya devam ettiğinde vücut adaptasyon sağlayarak doğal nemlenmesini sağlayacaktır. Saç bakım losyonlarını ve kepek gidericilere ihtiyacınız kalmayacak.

Elma sirkesi, kafa derisi pH\’ı üzerine etki ederek asit düzeyini değiştirir.Bu sayede cilt üzerindeki maya ve mantarların üreme ve çoğalmalarını yavaşlatır. Suyla 1/1 oranında elma sirkesi katılarak seyreltilen çözelti, ucunda sprey püskürtme mekanizması olan şişeye doldurularak kullanılabilir. Bu karışım saçlı deriye bolca sıkıldıktan sonra havluya sarıp en az 15 dakika (en fazla 1 saat) beklemek gerekir. Sonra saçlarınızı yıkayınız. Bunu haftada en az iki defa uygulamak gerekir.

Hindistan cevizi yağı da denenmiş ve kepek tedavisinde faydalı olduğu kabul edilmiş faydalı bir üründür. Banyodan hemen önce bir kaç çorba kaşığı hindistan cevizi yağını saçlarınıza yedirip yaklaşık 1 saat bekledikten sonra normal şampuanla saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Hatta şampuanınızı hindistan cevizi aromalı olanlardan tercih edebilirsiniz.

Limon yine bir pH düzenleyici olarak saçlı derinin asiditesini düzenleyerek kepek oluşumunu önlemeye yönelik kullanılabilir. 2 çorba kaşığı sıkılmış limon suyuyla saçlı derinize masaj uygulayın. Ardından bir fincan suya bir çay kaşığı limon suyu ekleyip karıştırın ve yine sprey başlıklı bir şişeye bu karışımı aktararak saçlarınıza sıkın. Kepeklenmeniz kaybolana kadar her gün bu uygulamayı tekrar edin.

Saçlarınızı şampuan kullanmadan önce normal kullandığımız yemeklik tuzla saçlı deriye masaj yaparak yedirilmeye çalışılması kepeğin ve pullanmanın yok olmasını sağlayacaktır. Tuzun aşındırıcı özelliği uygulayacağınız masaj yöntemiyle saçlı derideki pulların banyoda yerinden akıp gitmesini sağlayacaktır. Her banyodan önce saçlarınıza tuz ekerek masaj yapın ve sonra duşunuzu alın.

Aloe vera, saçlı derideki kaşıntı hissini alacağı için kepek tedavisinde cildi ve sizi oldukça rahatlatacak bir ürün. Kepekle beraber saçınızda kaşıntı oluyorsa aloe vera da kullanmanızı tavsiye ederim.

Sarımsak mikrop öldürücü olarak mantar veya bakteri kaynaklı kepek oluşumlarını durdurabilir. Bir miktar sarımsağı ezdikten sonra (kokusunu bastırması için bal ile karıştırmanızı tavsiye ederim.) saçınıza masaj yaparak yedirin. Bir müddet bekledikten sonra artık normal şampuanınızla yıkayabilirsiniz.

Saçların bir koca karı ilacı olarak kabul edilmiş zeytin yağı ile yağlandıktan sonra bir gece öyle kalması kepek sorununu çözmektedir. Saçlarınızı gece yatmadan önce zeytin yağı ile yağladıktan sonra bonenizi takıp yatın, ertesi sabah güzelce durulayın. Daha hızlı bir çözüm için şampuanınızı zeytin yağı özlü seçebilirsiniz.

Saçlarınız önemlidir. Sizi güzel gösteren saçlarınızdır. Saç bakımı her ne kadar kimyasal ajanlarla yapılsa da bu kimyasalların saçın görünümünü güzelliştirse de aslında yapısına ne kadar zarar vereceğini de unutmayın. En zararsız bakım, doğal olan bakımdır.

Size bu yazımda Reader\’s Digest dergisinde yayımlanan bir makalenin derlemesini yaparak doğal olarak kepek sorununu nasıl alt edeceğinizi anlatmaya çalıştım. Eğer doğal ve olması gereken diğer tedavi yöntemlerini takip etmek isterseniz beni sosyal ağlar ve websitemden takip edebilir, sorunlarınızla ilgili iletişime geçebilirisiniz. Ben aile doktorunuz Dr. Fatih Hakan ÇAM, esenlikler dilerim…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Dr Fatih Hakan ÇAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et

Reklam Engelleyici Algılandı

Siteyi kullanabilmeniz için engelleyiciyi kaldırmalısınız.