Hakkımda

1978, Pendik/İstanbul

İlk ve ortaokulu Kurtköy – Pendik’te okudum. Maltepe Askeri Lisesi‘nden (Güzelbahçe/İZMİR) sonra Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Tıp Fakültesi‘ne (Etlik/ANKARA) girdim.

Askeri Hekimlik Sürecim

Mezun olduktan sonra Tabip Teğmen olarak Aralık/IĞDIR’da sınır taburunda görev yaptım. Ardından askeri doktor olarak Ankara’da hizmet vermeye devam ettim. Birleşmiş Milletler‘in UNIFIL (Sur/LÜBNAN) ve NATO‘nun Uluslararası Güvenlik Destek Gücü – ISAF (Kabil/AFGANİSTAN)’da kritik görevlerde yer aldım.

2012 yılında girdiğim sınavla Milli Savunma Bakanı adına Askeri İş Müfettişi oldum. Hem Bakan hem de SGK adına Türkiye genelindeki askeri işyerlerinde özel ve genel teftiş ve denetlemelerde bulundum. Hekim olarak yaptığım denetimlerde işin yürütümünün 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu‘na uygun olup olmadığını, iş kazası ve/veya meslek hastalıklarının teftiş, denetim ve raporlamalarını yaptım.

işyeri Hekimliği Sürecim

İş yoğunluğum ve sorumluluğun verdiği yük nedeniyle askeriyeden 2015 yılı sonunda kendi isteğim ile ayrıldım. İş Müfettişliğinde edindiğim bilgi ve tecrübemi kullanmak istedim. Bir internet sayfası açarak işyeri hekimliği ile ilgilenen hekimlere güncel bilgiler sunmaya başladım. Ergometri.com, işyeri hekimlerinin hem özlük hakları hem de işyeri hekimliğinde karşılaşacakları sorunlara çözüm sunacak bilgiler barındırmaktadır. (edit: site 2023 yılı sonunda kapatılmış içeriği İşyeri Hekimleri Derneğinin internet sayfalarına aktarılmıştır.)

Ayrıca Eczacıbaşı Vitra, İş Bankası, DHL gibi kurumsal firmalara iş sağlığı hizmeti sunmaya devam ettim. halan kurumsal firmalar için iş sağlığı ve meslek hastalıkları danışmanlığı vermeye devam etmekteyim.

Tamamlayıcı Tıbba İlgim

fatih hakan çam

Zamanında oldukça fazla ilaç yazan bir hekim olarak çoğu kez kendi içimde ilaç tüketiminin gerekli olup olmadığını sorguladım. Kadim tıpta ilaç ve tedavi yöntemleri üzerine araştırmalar yaptım. Bunlar arasından akıl ve mantığıma yatan AKUPUNKTUR‘a ilgi duydum.

Gazi Üniversitesi Tamamlayıcı Tıp Bilimi hocalarından ve Akupunktur’un Türkiye’deki duayenlerinden biri olan Sayın Prof. Dr. Cemil ÇEVİK‘ten 3 ay yoğunlaştırılmış sıkı bir eğitim aldım. Bu tedavi yöntemini öncelikle kendimden başlamak üzere ailem ve yakın çevrem üzerinde tecrübe ederek kendimi geliştirdim.

Ayrıca Sağlık Bakanlığı‘nın düzenlemiş olduğu Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları alanındaki Kupa & Hacamat, Ozon Tedavisi gibi eğitimlere katılarak bu tedavileri uygulamaya yetkilendirilmiş oldum.

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp dibi olmayan bir deniz. İnsan gizeminin muhteşem derinlikleri bana heyecan veriyor. Bu ilginç yolculuk her hastamda bana daha fazla tecrübe katıyor. Bir insanın diğerine benzememesi her birey için farklı yaklaşımlar sergilemem gerektiğini öğretti. Öyle ki ilk görüşmede başlayan etkileşim ile tedavi başlıyor. O etkileşim her seansta katlanarak daha güçlü hale geliyor.

Hedeflerim…

Halen Akupunktur, Ozon Tedavisi, Hacamat & Kupa… gibi bir çok tedavi yöntemini kullanarak şifa dağıtmaya çalışıyorum. Ruhuna, kalbine, yarasına dokunmaya çalıştığım tüm hastalarımı iyileştirmek için elimden gelen her şeyi yapıyorum. Belki bazı hastalarıma tam bir iyileştirme sağlayamamış olabilirim. Ama yıllardır mustarip olduğu sıkıntılarını bir nebze kurtarmış olmak onlar kadar beni de mutlu ediyor. Her geçen gün yitirdiğimiz değerlerimiz yanında bu mutluluğun değeri ölçülemez.

Yaptığım işten ve aldığım sonuçlardan çok memnunum. Umarım hastalarım da tedavilerinden memnun kalırlar. Çünkü sağlıklarına kavuşmaları ve yaşam kalitelerinin artması en büyük hedefimdir. Gelecekte de daha fazla insanın bu iyileştirici etkiden faydalanabilmesi için çalışmaya devam edeceğim.

Dr. Fatih Hakan ÇAM

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Siteyi kullanabilmeniz için engelleyiciyi kaldırmalısınız.