Hacamat

Hacamat Uygulaması Nasıl Yapılır?

HACAMAT uygulaması; deri altında birikmiş, vücutta hastalıklara neden olan toksik kanın vakumlanarak dışarı alınması işlemidir.

Hacamat tedavisi bir nevi cerrahi müdahaledir. Kime ve nasıl yapılacağı tüm tedavi metodlarında olduğu gibi doktor tarafından belirlenmelidir. Uygulamanın mutlaka doktor tarafından veya doktor kontrolünde yetkilendirilmiş bir sağlık personeli tarafından yapılması gereklidir.

Hacamat genelde sırt bölgesinden uygulama yapılsa da yaptıran kişinin hastalığına, şikayetine göre baş bölgesi ve vücudun diğer akupunktur noktalarına da uygulanabilir. Ancak uygulama yapılacak bölge ve kupa sayısı doktor tarafından belirlenmelidir.

İlgili Makaleler

Kupa Tedavisi & Hacamat Öncesi

Oruç tutmaya, diyet uygulamaya ya da ilaçların (kan sulandırıcı ilaç hariç) kesilmesine gerek yoktur.

Hacamat Uygulaması

Öncelikle hekim sizi bir ön değerlendirmeye alır. Bu değerlendirmede mevcutta bir hastalığınızın olup olmadığına, kullanmakta olduğunuz ilaçlara, daha önce görmüş olduğunuz tedavileri değerlendirerek Hacamat için uygunluğunuza bakar. Ayrıca hangi bölgeye, kaç adet kupa uygulanması ve bu kupalardan hangisine ek olarak yaş kupa yani hacamat uygulanmasının gerekeceğini belirler.

Ön değerlendirmeden sonra, cildin dezenfeksiyonu yapılır. Dezenfektan seçimi mevcut hastalık durumunuza göre değişkenlik içerir. Örneğin otoimmun tiroid sorunu, Hashimoto veya Graves gibi bir hastalığınız varsa batikon, tentürdiyot vb iyot içeriği yoğun bir dezenfektan kullanılmaması doğru olur.

hacamat

Dezenfeksiyon işleminden sonra kupa uygulanmasına geçilir. Bu aşamada ilgili hekimin seçeceği yönteme bağlı olarak cam kupaların ısıtılması sonrası veya vakum tabancası ile silikon kupaları noktalara yerleştirir. Hangi basınç altında ve ne kadar süre bekletileceği yine hekimin bilgisi ve tecrübesi dahilindedir.

Hacamat İşlemi

Kupa ile vakumlama aşaması bittikten sonra vakumlanan bölgenin rengine göre hekim hangi alanlardan cilde ince kesikler yapılması gerektiğine karar verir veya bu aşamayı hiç yapmadan işlemi kuru kupa safhasında da kesebilir. Bazen de kuru kupa uygulaması, akupunkturla eşzamanlı uygulanabilir. Hacamat yani yaş kupa uygulaması sırasında cilde 0.5-1mm derinliğinde ve birbirine belli mesafede ve sayıda, cildin dermatom hattı dediğimiz hatlarına paralel ince kesikler atılır. Bu kesiklerin gereksiz derin olması veya dermatom hattına paralel olmaması, iyileşmeyi geciktirip, cilt üzerinde kalıcı yara izleri bırakmaya sebep olup, tedavinin de etkinliğini düşürecektir. Çünkü hacamatta tam da 0.5-1 mm arasındaki derinlikte yer alan özel bir damar dolaşım sistemindeki kanı boşaltmak amaçtır. 

Yaş kupa uygulaması (Hacamat), gelen kanın niteliğine göre aynı seans içinde aynı bölgeye birkaç kez tekrarlanabilir. Ardından işlem sonlandırılır ve uygulama yapılan yerlerin üzeri steril gazlı bezle kapatılır.

Hacamat uygulaması sırasında canım yanar mı?

Bu sorunun yanıtı, kişinin ağrıya hassasiyetine göre değişkendir. Ancak cilde kupa ile vakumlama, bu bölgeyi uyuşturup acı-ağrı duyusunu azaltır hatta ortadan kaldırır. Dolayısıyla çok büyük ihtimalle, herhangi bir ağrı-acı hissetmeyeceksiniz.

Kupa Tedavisi & Hacamat Sonrası

Hacamat uygulanan kişi, o gün aktif olarak çalışılmamalı, vücut mümkün olduğunca dinlendirilmelidir. Günlük su tüketimi en az 2 litre üzerinde olmalıdır. Uygulama bölgesi bir gün boyunca kapalı kalmalı, duş/banyo yapılmamalı. Pansumanlar günlük olarak yapılmalıdır. Kanama durmazsa doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Dr. Fatih Hakan ÇAM

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Konuyla İlgili Sorularınız

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Dr Fatih Hakan ÇAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et

Reklam Engelleyici Algılandı

Siteyi kullanabilmeniz için engelleyiciyi kaldırmalısınız.