Sağlıklı Yaşam

Gripten Korunmak İçin Öneriler

Son günlerde havalar iyice soğudu ve grip salgın halinde yayılmaya başladı. Dolayısıyla bağışıklık sistemi güçlü olmayan bireyler kolayca grip ve soğuk algınlığına yakalanabilir. Hayati tehlikeye bile yol açabilen gripten korunmak için, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve bazı hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekiyor. Bu yazımda gripten korunmak ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler paylaşacağım.

Soğuk Hava ve Grip

Grip haftalarca sürebilen, tekrarlayan hatta bir kaç ilacın beraber kullanıldığında ancak iyileştirilebilen bir hastalıktır. Havaların da gitgide soğuması bağışıklık sistemi üzerine olumsuz etki oluşturarak grip hastalığının daha sık görülmesine ve daha uzun sürmesine yol açmaktadır. Gribin erken dönemde önemsenmesi ve ileri evrelere taşınmadan vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gerekir. Tedaviye erken başlamak, zayıflayan bağışıklık sistemimize griple savaşmak için ek kuvvet göndermek gibidir.

Kalabalık ortamlardan uzak durun

Grip viral kaynaklı olduğu için bulaşması kolay bir hastalıktır. İnsanların toplu olarak yaşadığı/bulunduğu yerler (toplu taşım araçları, bekleme salonları, okullar, kreşler, ofis ortamları gibi) hastalığın yayılması için risk oluşturmaktadır.
Grip olan kişiler veya gripten korunmak için mutlaka istirahat etmelidir. Bu süreçte mümkün olduğunca kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır. Kişi hem kendisini korumak hem de başkalarına da bulaştırmamak için dikkatli olmalıdır. Böylelikle gribin de bir bulaşma zinciri şeklinde yayılması engellenebilir.
Gribin en sık bulaşma yolu; tokalaşma ve öpüşme gibi yakın temastır. Tokalaşırken bir kez daha düşünmekte fayda var.
Grip, bahsettiğim üzere bir virüs hastalığı olduğundan antibiyotik tedavisine yanıt vermez ve bu dönemde istirahat, bol sıvı alımı ve belirtilere yönelik ilaç kullanımı önemlidir.

İlgili Makaleler

Sağlıklı Yaşam Tarzı

Bir kişinin sık hastalanması bağışıklık sisteminin zayıfladığını gösterir. Bunun için bağışıklık sistemini güçlendirmesi gerekir. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en etkili yolu, sağlıklı yaşam tarzını benimsemektir.

Birinci adım, sağlıklı beslenmedir. Mevsiminde tüketilen C vitamininden zengin meyveler oldukça faydalıdır. Diğer yandan tek tip besin grubunu öne çıkaran diyetler uygulamak bağışıklık sistemini zayıflatır. Bunun için besin çeşitliliğine önem vermek gerekir. Dengeli ve sağlıklı beslenmek için tek tip değil, mevsimine uygun çeşit çeşit sebze ve meyvelerin tadına varmalıyız.
Sağlıklı beslenme dışında; kaliteli uyku, düzenli egzersiz, stresten ve kimyasallardan uzak kalmak, iklime göre giyinmek de bağışıklığı kuvvetlendirmek için dikkat edilmesi gereken diğer kurallardır.

El temizliği

Bağışıklık sistemini doğru bir beslenme planı ile güçlendirirken, kişisel hijyene de dikkat edilmelidir. Hastalığı taşıyan bir kişinin öksürmesi, hapşırması hatta nefes alıp vermesiyle, içerisinde virüs bulunan damlacıklar havaya yayılır.
Hasta kişinin temas ettiği kapı kolları, bilgisayar klavyesi, telefon gibi ortak kullanılabilen eşyalar da bulaşmaya neden olabilir. Bunun için genel olarak bazı hijyen kurallarına da dikkat etmek gerekir.
Gün içerisinde elleri bütün yüzeyleri ve parmak araları da dahil olacak şekilde su-sabun ile iyice köpürterek 15-20 saniye yıkamak gerekir. El antiseptikleri de kullanılabilir. Ayrıca kullanılan alandaki yüzeyler temizlik malzemeleriyle temizlenmeli ve kapalı ortamlar sık sık havalandırılmalıdır.
Gripten korunmak için bir başka önerim ise günlük sıvı ihtiyacının da duruma göre 1.5-2 litre su ile mutlaka karşılanmasıdır.

Gripten Korunmak

Alacağımız basit önlemler sayesinde bizi günlerce mağdur edecek hastalıklardan korunmak mümkün. Yapmamız gereken sadece biraz daha dikkat etmek ve kendimizi korumak. Günlük yaşantımızı daha kaliteli kılacak ve sevdiklerimizle mutlu şekilde yaşamamızı sağlayacak bu önerilerin işinize yaraması dileğiyle güzel bir kış mevsimi diliyorum.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Konuyla İlgili Sorularınız

Başa dön tuşu

Dr Fatih Hakan ÇAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et

Reklam Engelleyici Algılandı

Siteyi kullanabilmeniz için engelleyiciyi kaldırmalısınız.