Sağlıklı Yaşam

Cistus Antivirüs Pastil

CISTUS ANTIVIRUS pastil polifenollerden zengin Cistus extresi ve arap zamkından oluşturulmuş bir destek üründür. Ağızda emilerek kullanılan ilaç, gribe yol açan virüslerin vücuda üst solunum yolundan girmesine engel olduğu iddiasındadır. 

Cistus Nasıl Koruyor?

Cistus (Türkçesi: Laden) Akdeniz bölgesinde yetişen ve Türkiye\’nin de doğal yayılış alanı içinde bulunduğu bir bitkidir. Türkiye\’de yaygın bulunan türü Cistus creticus (Tüylü Laden)\’dur.

Kalus U ve arkadaşları tarafından yapılan çalışmalar, laden çaylarının içeriğindeki yüksek miktardaki polifenol polimerlerinin antioksidant, antibakteriyel, antiviral olarak enfeksiyona karşı koruduğunu ve sağlığımıza oldukça faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmada kullanılan laden cinsi Cistus incanus (CYSTUS052)\’dur. Bu ilaç \”tüylü laden\” ihtiva eder.

Aslında tüylü laden (Cistus Creticus), çok eskiden beri grip ve soğuk algınlığından korunmak için çay yapılarak içilmekteydi. Ancak günümüzde kullanılabilirliğini arttırmak için formüle edilmiş halde eczanelerde pastil haliyle satılmaktadır.

Pastil arap zamkı sayesinde etken madde olan tüylü laden ağız ve boğaz yüzeylerine sıvanmasına ve burada dışarıdan solumayla vücuda girmeye çalışan virüs, bakteri gibi mikroorganizmaların sızmasına engel olmasını sağlamaktadır.

Kuru öksürük ve boğazda kaşıntı gibi durumlarda kullanıldığında kaşıntıyı giderecek ve öksürüğü azaltacak/kesecektir.

Hasta olmadan önce gribe karşı direnci arttırmak için de kullanılabilir. İçeriğindeki polifenoller sayesinde vücut direncini arttırdığı ve soğuk algınlığı ve grip benzeri üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini düşürdüğü ortaya konmuştur.

Özellikle:

  • toplu taşım araçlarını sık kullananlar;
  • kreş, okul gibi yerlerde çalışanlar veya burada eğitim görenler ve
  • seyahate çıkanlar için önerilen bu ürün

aslında \”tüylü laden\” temin edilebildiği takdirde çay olarak hazırlanıp içilebilir de!

Çay formunda içilmesi boğazları yumuşatarak hem boğazlardaki kaşıntıyı hem de kuru öksürüğü önleyecektir.

Dikkat!

Bu ürün hiçbir şekilde doktorunuzun önerdiği ilaçlar yerine geçmez. Doktorunuzun sizin için tavsiye ettiği ilaçları öncelikle kullanmalısınız. Ek olarak bu ürünü kullanmak isterseniz, doktorunuza bilgi vermelisiniz ve ilaçlarınızdan 1-2 saat sonra kullanmalısınız.

İçeriği bitkisel kaynaklı olduğu için bilinen bir yan etkisi  veya kullanılmaması gereken bir durum tespit edilememiştir. Günde 3-5 kez kullanılabilir.

Laden ve arap zamkı dışında yardımcı maddeler olarak maltilol, sorbitol, su, askorbik asit, sitrik asit, tat, stevia extresi, bitkisel yağ, nane yağı içermekte; koruyucu maddeler, renklendiriciler, şeker, gluten, laktoz içermemektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Dr Fatih Hakan ÇAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et

Reklam Engelleyici Algılandı

Siteyi kullanabilmeniz için engelleyiciyi kaldırmalısınız.