Sağlıklı Yaşam

Boyun ve Bel Ağrılarında Tedavi

Boyun ve bel ağrıları gündelik yaşamımızda sık karşılaştığımız ağrıların başında gelmektedir. Sadece bedenen çalışan kesim değil, masabaşında görev yapanlar da bu ağrılardan muzdariptir.

Omurgamız S şeklinde bir yapıya sahip olduğu için yaptığımız her işte boyun ve bel kaslarına yüklenme daha fazla olmaktadır. Bu yüklenmeye bağlı gerilen kaslar üzerinde devam eden etkilenme uzadıkça ağrı oluşmaktadır. Kasların uzun süreli gerilmesi, kasılması ve esneme durumları ağrıyı tetikleyerek zamanla çekilmez hale getirmektedir.

Ağrılar sadece kas gerilmesinden değil aynı zamanda omurların zedelenmesi, diskin sinire bası yapması gibi durumlardanda kaynaklanmasıdır. Bu ağrılar kas gerilmesine bağlı oluşan ağrılardan farklı olarak değerlendirilmeli ve tedavisi de ona göre yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Dolayısıyla bel ve boyun ağrılarının tedavisi için ağrının nedeni tam olarak araştırılarak tedavi yöntemi belirlenmelidir.

bel ağrısı

Boyun ve Bel Ağrılarında Tedavi

Ağrı Kesiciler

Vücut genelinde oluşan tüm ağrılar için ağrı kesiciler önerilmektedir. Ağrı kesicilerin özelliği sadece ağrıyı kesmek ve varsa oluşan bir inflamatuar durumu ortadan kaldırmaktır. Bel be boyun ağrıları için kullanılan tek doz ağrı kesiciler ağrıyı tamamen ortadan kaldırabildiği gibi ilerlemiş bir deformitenin olduğu olgularda bu ağrı kesicilerin belirli bir süre daha veya sürekli kullanılması gerekebilir.

Kas Gevşeticiler

Ağrı kasların gerilmesine bağlı olduğu düşünülüyorsa ağrı kesiciye ilaveten kas gevşeticiler de tedavi amaçlı verilebilirler. Kas gevşeten ilaçlar direk kas üzerine veya onu uyaran sinir ağı üzerine etki edenler olmak üzere ayrılırlar. Hangi durumda hangi tür kas gevçeticilerin verileceğine yapılan muayene sonucu hekim karar verecektir.

Vitamin ve Mineraller

B, B12, C ve D vitaminleri ile Kalsiyum, Magnezyum, takviyeleri de boyun ve bel ağrıları için faydalı olacaktır. Bu vitamin ve mineraller eğer zedelenmeye bağlı bir durum oluştuysa dokunun onarımını hızlandırmayı sağlayacaktır. Aynı zamanda kasın çalışması için gereken enerjiyi de takviye edeceğinden rehabilitasyon için faydalı olacaktır.

Akupunktur

Kökeni binlerce yıl öncesine dayanan bu tedavi yöntemi sayesinde belki de ilaca gerek kalmadan tüm ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Ağrı ister kas ister omurdan kaynaklanıyor olsun, bir veya bir kaç seans şeklinde uygulama sizi oldukça rahatlatacaktır.

Kupa – Hacamat

Yine bir tedvi yöntemi olarak akupunktur kadar eski bir tarihi olan kupa çekme işlemi özellikle kronik olan boyun ve bel ağrılarının tedavisinde dramatik bir rahatlama sağlayacaktır.

Manuel Terapi

Fiziki tedavi yöntemlerinden olan el yardımı ile gevşetme tekniği de hem akut hem de kronik boyun ve bel ağrıları için paha biçilmez bir tedavi şeklidir.

Boyun ve Bel Ağrıları Tedavisinde En Önemli Nokta

Boyun veya Bel ağrıları, kişiyi bir bütün olarak ele alınıp değerlendirildikten sonra daha başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Burada önemli olan nokta hastayı yakından takip ederek en fazla fayda gördüğü tedaviyi uygulayarak tam bir iyilik halinin sağlanmasıdır.

İleri derece boyun veya bel fıtığı ağrıları bile ciddi ve düzenli bir takiple tamamen ortadan kalkabilir, ameliyat mümkün olduğununca ileri bir zamana ötelenebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Konuyla İlgili Sorularınız

Başa dön tuşu

Dr Fatih Hakan ÇAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et

Reklam Engelleyici Algılandı

Siteyi kullanabilmeniz için engelleyiciyi kaldırmalısınız.