Akupunktur

Akupunktur Tarihi

akupunktur

2000 yıl öncesine dayandığı kabul edilen akupunktur dünyada geleneksel Çin Tıbbı (TCM: Traditional Chinese Medicine) içinde bir dal olarak görülse de Akupunktur\’un mantık ve uygulanış şekli bakımından bakıldığında aslında bir Şaman uygulaması olduğu anlaşılır. Belki de bin yıllar öncesinde Uygur Türkleri tarafından keşfedilmiş bu tedavi yöntemi Çinlilerin güdümüne geçmiş ve ilk kayıt altına onlar tarafından alındığı için geleneksel Çin tıbbının dalı olarak kabul edilmiştir.

M.Ö. 1. Binyıl ve Öncesi Akupunktur Tarihi

Akupunkturun kökenleri, M.Ö. 2. binyılın ortalarına kadar uzanmaktadır. Çin\’de, taş dönemi insanlarının derilerine veya ciltlerine sivri nesneleri yerleştirerek ağrıları hafifletmeye veya rahatsızlıkları tedavi etmeye çalıştığı düşünülmektedir.

M.Ö. 2. Binyıl

Akupunkturun ilk yazılı belirtileri M.Ö. 2. binyıla aittir. Huangdi Neijing (Sarı İmparator\’un İç İlke ve Dış İlke) adlı eser, geleneksel Çin tıbbının temel konseptlerini içerir ve akupunkturun ilk prensiplerini açıklar.

İlgili Makaleler

M.S. 1. Yüzyıl

İlk yüzyılda, Han Hanedanı döneminde yazılan metinlerde akupunkturun önemi vurgulanmıştır. Bu dönemde, akupunkturun meridyenler ve noktalar aracılığıyla vücuttaki enerji akışını düzenleyerek sağlığı geliştirdiğine inanılıyordu.

M.S. 7. Yüzyıl

Tang Hanedanı döneminde akupunktur, resmi tıbbi tedavilerin bir parçası haline geldi. Bu dönemde akupunktur, İmparatorluk Sarayı\’nda da yaygın olarak kullanılıyordu.

Ortaçağ

Akupunkturun bilgisi ve uygulaması, Çin dışına yayıldı. Ortaçağda, Japonya, Kore ve diğer Asya ülkelerinde akupunkturun kendi yerel tıbbi geleneği içinde geliştiği görüldü.

Günümüz Akupunktur Tarihi

kulak akupunkturu

Modern tıbbın gelişmesiyle birlikte, akupunkturun bilimsel olarak açıklanması ve anlaşılması gerektiği düşünülmeye başlandı. Çin\’de akupunktur ve geleneksel Çin tıbbı, resmi tıp eğitim programlarının bir parçası haline getirildi.

Neticede genel kabul olan Geleneksel Çin Tıbbı içinde uygulanan akupunktur kelime anlamı olarak \”iğne batırmak\” anlamına gelir. 4000 yılı aşkın uygulanan bir tedavi yöntemi olduğuna inanılır.

1957 de Fransa’da Dr. Nogier kulağın ters homunculus şeklinde olduğunu ve kulakta bütün vücut noktalarının bulunduğunu ileri sürerek auriküloterapiyi geliştirmiştir.

1956’da kulakla fetüs arasındaki ilişkiyi açıklarken; 1969’da RAC (Refleks auriculo-cardiac) adını verdiği fenomeni açıklamıştır. 1976’da Nogier, kulak kepçesinde 7 ayrı frekansı; 1980’de Enerji, Fazlar ve Lateralite kavramlarını tanımlamıştır.

Akupunktur Tarihi\’nde Dönüm Noktası

Akupunktur hak ettiği ününe, 1972 yılında dönemin Amerikan başkanı Richard Nixon’ın Çin ziyareti sayesinde kavuşmuştur.

Nixon’ın kafilesinde bulunan New York Times muhabiri James Reston ziyaret sırasında rahatsızlanmış ve kaldırıldığı hastanede akut apandisit olduğu anlaşılmıştır. Bu sebeple Reston hemen ameliyata alınmış ve apendiksi alınmıştır. Ameliyat sonrası rutin doktor vizitlerinde Çinli doktorlar Reston’un fazlaca karın ağrısı olduğunu görmüşlerdi. Akupunktur ile müdahale etmişlerdir. Reston’un akunpuktur tedavisi sonrası ağrıları hızla kayboldu. Basın mensupları vücuda hiçbir ilaç vermeden batırılan birkaç ince iğne ile ameliyat ağrılarının hızla kesilmesine çok şaşırmışlardı. Hemen durumu ülkelerindeki bağlı bulundukları gazetelere iletmişlerdir. Bu konu sadece Çin’de bulunan Amerikan heyeti arasında hayret uyandırmadı. Ertesi gün tüm amerikan gazetelerinde manşetten yayınlanmıştır.

Akupunkturun Amerikan heyetinde bu kadar şaşkınlık yarattığını gören Çinliler, Başkan Nixon ve beraberindekileri akupunktur anestezisi ile yapacakları bir kalp ameliyatını izlemek üzere davet etmişlerdir. Planlanan gün ve saatte kalp ameliyatı hiçbir anestetik madde kullanmadan, sadece akupunktur anestezisi ile gerçekleştirmişlerdir. Anestezinin en zor ameliyatlarından birinin bu şekilde akupunktur yardımı ile yapılmasına Başkan Nixon hayran olmuştur. Olay Amerikan basınında da geniş yer bulmuştur. Başkan ülkesine döner dönmez akupunkturu öğrenmek amacı ile Çin’e doktorlar göndermiş ve Çin’li akupunktur uzmanlarını ülkesine davet etmiştir.

Böylece Amerikan başkanının Çin’i ziyareti sırasında bir gazetecinin apandisit olması ile başlayan hadiseler zinciri, akupunkturun başta Amerika olmak üzere tüm dünyada popülaritesinin artmasına ve geniş kullanım alanları bulmasına yol açmıştır.

Türkiye\’de Akupunktur Tedavisinin Tarihi

Akupunktur Türkiye\’de tıp hekimleri tarafından tamamlayıcı tıp tedavisi olarak 1992 yılından bu yana uygulanmaktadır.

2012 yılında çıkarılan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Yönetmeliği içinde uygulanmasına müsade edilen 12 tedavi yöntemlerinin başında gelen Akupunktur için uygulayıcı olarak sadece hekimler belirlenmiştir.
Sağlık Bakanlığımız tarafından Üniversitlerimizin Tıp Fakülteleri bünyesinde yetkilendirilmiş olan Eğitim Merkezlerince eğitim verilir. Bu merkezlerden eğitim almış olan Tıp Doktorları sertifikalandırılarak \”Akupunktur Tedavisi\” yapmalarına müsaade edilmiştir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Dr Fatih Hakan ÇAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et

Reklam Engelleyici Algılandı

Siteyi kullanabilmeniz için engelleyiciyi kaldırmalısınız.