Akupunktur

Akupunktur Nedir?

Akupunktur, fonksiyonlarını arttırmak, iyileşme sürecini doğal yöntemle arttırmak için vücudu kuvvetlendirmeye (dengelemeye) yönelik uygulanan geleneksel Çin tedavi metodudur.

Geleneksel Çin Tıbbı içinde uygulanan akupunktur kelime anlamı olarak \”iğne batırmak\” anlamına gelir ve 4000 yılı aşkın uygulanan bir tedavi yöntemi olduğuna inanılır.

akupunktur

Akupunktur her ne kadar Çinlilere ait bir tedavi yöntemi olduğuna inanılsa da akupunktur felsefesi içindeki bazı terimler ve uygulama şekli açısından uzak doğudan göçmüş olan biz Türklere ait bir tedavi yöntemi olduğunu iddia etmek yanlış olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Acu(iğne)+puncture(batırmak)

akupunktur iğnesi

Bu tedavinin temeli vücutta var olduğuna inanılmış (tıbben henüz kanıtlanmamış) Qi (çi) enerjisinin akışının düzenlenmesidir. Qi\’nin tıkanıklığından kaynaklandığı düşünülen hastalıkların tedavisi vücutta kan, lenf, sinir kanallarından farklı olarak mevcut olan Qi kanallarının uyarılarak Qi akışının sağlanması/düzenlenmesi anlayışına dayanır ve aslında modern tıpta çözümlenmesi zor ya da imkansız görünen bir çok rahatsızlığın bu sayede tedavi edildiği tecrübe edilmiştir.

Bu kanallardaki tıkanıklık ise aslında tedaviye ismini verdiği şekille aku(iğne)-punktur(batır) olarak vücuda iğneler batırılarak giderilir. Bu iğnelerin batırıldığı yerler vücut üzerinde belirlenmiş \”kusursuz noktalar\”dır ve bu noktalar hasta muayenesi esnasında hastanın rahatsızlığına göre hassasiyet gösterir.

İğneleme işlemi tek başına yapıldığı gibi hastalığın durumu ve tedavi yöntemine göre:

iğneleme + ısı uygulama (moksibusyon)
iğneleme + elektrik stimulusu (elektro akupunktur)
lazer uygulama
sıvı uygulama şekliyle yapılır.

Akupunktur Uygulama Yöntemleri hakkında bu yazıma göz atabilirsiniz.

İğneleme sayesinde uyarılan kanalda tıkanıklık giderilir ve kanal akışı sağlanır. Böylece enerji akışı sayesinde işlevini yitirmiş organ yeniden çalışır duruma gelerek hastalık ortadan kalkmış olur.

Moksibusyon, batırılan iğnelerin ısıtılmak suretiyle tıkanıklığı giderme tedavisidir.

İğnelemenin oluşturduğu uyarının arttırılabilmesi için iğne tek başına oynatılmak suretiyle uyarı artışı sağlanır veya iğneleme sonrası iğneler üzerine belirli frekanslarda elektrik stimulusu gönderilerek uyarı arttırılabilir.

biyoenerji

Vücuda batırılmış iğne üzerine özel hazırlanmış bitki tütsüsü yakılarak da uyarı arttırılabilir. Uyarının bu ve benzeri şekilde kuvvetlendirilmesi tedavinin etki gücünü arttıracaktır.

Doğu tıbbında hastalıkların Qi enerjisinin vücutta tıkanması veya birikmesi sonucu oluştuğuna inanılır. Bu tıkanıklık veya birikim neticesinde akamayan enerji dokuları besleyemez ve eksiklik meydana gelir. Tam tersi de mümkündür: Enerji birikim veya fazlalığı dolayısıyla dokularda yine rahatsızlıklar olacaktır.

Dolayısıyla biz enerjinin dokularda ne fazlalığını ne de eksikliğini isteriz. Asıl olan bu enerjinin tüm vücutta denge halinde bulunmasıdır.

Akupunktur Tedavisi

Vücuda batırılan iğne, tıkalı olan kanalları açar ve enerjinin düzenli şekilde akışını yeniden sağlar. Dokular enerji ile yeniden dolar ve normal fonksiyonlarını görmeye devam ederler.

Küçük ve ince uçlu iğnelerle yapılan bu tedavi insana zarar vermez! Canını yakmaz. Yan etkisi yoktur. Tüm vücuda uygulanabilir. Kozmetikten baş ağrısına, organların fonksiyon bozukluklarından psikolojik hastalıklara kadar hemen hemen her alanda tedavi edicidir. Henüz modern tıbbın çözemediği bir çok hastalığı tedavi ettiği iddia edilmektedir.

Akupunktur Tedavisi hakkında daha detaylı bilgi için bu yazıma göz atın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Konuyla İlgili Sorularınız

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Dr Fatih Hakan ÇAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et

Reklam Engelleyici Algılandı

Siteyi kullanabilmeniz için engelleyiciyi kaldırmalısınız.