Akupunktur

Akapunktur Tedavisi

Geleneksel tıbbının bir parçası olan Akapunktur tedavisi bundan yaklaşık 3000 yıl önce Çin’de geliştirilmiştir. Akapunktur, belirli vücut bölgelerine ince iğnelerin batırılmasını içeren geleneksel bir Çin şifa tekniğidir. Akupunktur latince kökenli bir kelimedir ve iğne anlamına gelen “acus” ve batırmak anlamındaki “punctio” kelimelerinin bir araya getirilmesiyle oluşmuştur. Akupunktur tedavisi sırasında, ince iğneler cilt altına yerleştirilir ve bu iğnelerin uyarılmasıyla vücuttaki enerji akışı düzenlenir. Bu enerji akışının düzenlenmesiyle birlikte vücuttaki ağrılar azalır ve hatta tamamen yok olabilir.

Akupunktur Nasıl Tedavi Eder?

Akupunkturun nasıl tedavi ettiği tam olarak bilinmese de, yapılan araştırmalar bu tedavinin aşağıdaki yollarla etki ettiğini göstermektedir:

  • Ağrıyı azaltır: Akupunktur, vücudun ağrıya neden olan kimyasallarını bloke edebilir veya azaltarak ağrıyı hafifletir.
  • İltihabı azaltır: Akupunktur, vücudun iltihaplanma tepkilerini azaltabilir.
  • Stresi azaltır: Akupunktur, stres seviyelerini düşürerek kaygı ve depresyon gibi psikolojik sorunları tedavi edebilir.
  • Vücudun kendi kendini iyileştirme sürecini tetikler: Akupunktur, vücudun kendi kendini iyileştirme sürecini hızlandırarak yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.
  • Sinir sistemi üzerinde etkili olur: Akupunktur, sinir sistemi üzerinde etkili olarak vücuttaki ağrı algısını azaltabilir.
  • Kan dolaşımını artırır: Akupunktur, vücuttaki kan dolaşımını artırarak oksijen ve besinlerin dokulara daha iyi taşınmasını sağlayabilir.

Akapunktur Tedavisi

Akapunktur tedavisi, bir akupunktur uzmanı tarafından yapılır ve iğnelerin yerleştirilmesi genellikle ağrısızdır. Tedavi, birkaç hafta veya aylık bir süreç halinde tekrarlanabilir. Akupunktur tedavisi genellikle 6-8 seans sürer ve her seans yaklaşık 30-40 dakika sürer.

İlgili Makaleler
akupunktur bel

Akupunktur Hakkında Daha Fazla Bilgi

Akapunktur Tedavisi hakkında genel bilgiler, farklı akapunktur teknikleri, akupunkturun uygulama alanları, akapunktur seansları hakkında daha detaylı bilgiler, akapunktur uygulayıcıları hakkında bilgiler, akupunktur üzerine yapılan güncel bilimsel araştırmalar, akupunktur uygulaması esnasında oluşabilecek riskler ve iletişim için beni takipte kalın.

Beni facebook, instagram, twitter, tiktok ve Youtube üzerinden takip edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Konuyla İlgili Sorularınız

Başa dön tuşu

Dr Fatih Hakan ÇAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et

Reklam Engelleyici Algılandı

Siteyi kullanabilmeniz için engelleyiciyi kaldırmalısınız.