Sağlıklı Yaşam

Ağrı

Ağrı, vücudun herhangi bir yerinden kaynaklanan, gerçek ya da olası bir doku hasarı ile birlikte bulunan, insanın geçmişteki deneyimleriyle ilgili, duysal, afektif, hoş olmayan bir duyudur. Ağrı her zaman kişiye özneldir. Bu nedenle kişiden kişiye büyük farklılıklar taşır. İnsanlar hayatları boyunca bir çok uyaranla karşı karşıya kalırlar.

Ağrı, vücutta gerçek ya da potansiyel bir doku hasarına bağlı olarak ortaya çıkan, hoş olmayan duyusal ve duygusal bir deneyimdir. Her bireyin ağrıya olan tepkisi ve algısı farklıdır, çünkü ağrı kişiye özgüdür. Hayatımız boyunca birçok farklı ağrı uyaranıyla karşılaşabiliriz.

baş ağrısı

Ağrı, genellikle iki şekilde sınıflandırılır: akut ve kronik ağrı. Akut ağrı, genellikle bir uyarı sistemi olarak işlev görür. Vücudunuzda bir sorun olduğunu ve tıbbi bakım gerektiğini size bildirir. Örneğin, bir yaralanma, kırık veya yanık gibi durumlar sonucunda ortaya çıkan ağrılar akut ağrı olarak adlandırılır.

Kronik ağrı ise başlı başına bir hastalıktır ve uzun süreli olarak devam eder. Bu tür ağrılar, bel ağrısı, migren, fibromiyalji gibi durumlarla ilişkilidir ve hastaların uzun süreli tedaviye ihtiyaç duymalarına neden olur.

Ağrı tedavisi birçok farklı yöntemle yapılabilir. Bunlar arasında yaşam tarzı değişiklikleri, egzersiz, tamamlayıcı tıp uygulamaları, fizik tedavi, girişimsel prosedürler ve psikolojik tedaviler bulunur.

Akut ve Kronik Ağrı

Ağrı sistemi, kısa süreli ya da akut ve uzun süreli, kronik olarak iki biçimde ele alınabilir.

Akut ağrı genelde bir uyarı sistemi olarak çalışır. Ağrı, size vücudunuzun bir yerinde bir bozukluk olduğunu, tıbbi bir bakım gerektirdiğini ve bu bozuk bölgenin daha fazla tahrik olmaması için o yaranın iyileşmesi gerektiği konusunda sizi uyarır.

Akut ağrı, genellikle bir darbe veyahut hastalıkla birlikte başlar. Örneğin; bir yanık, kırık, böbrek taşı gibi nedenlerle vücut ağrılı uyaranlara karşı açık hale gelir. Bu ağrı uyaranı beyine kadar ulaştığında ağrıyı algılamış olur.

Akut ağrı, bir alarmdır. Yani hastanın hekime başvurmasında rol oynayan önemli bir alarm olarak karşımıza çıkar.

Kronik ağrı, aslında basit bir bulgu değil başlı başına bir hastalıktır. Birçok bel ağrılarında, baş ağrılarında ve diğer uzun süreli ağrılarda hastanın hekime başvurmasına neden olan temel sebep ağrıdır.

Ağrı, akut durumlarda bir alarm olarak karşımıza çıkarken, kronik ağrı ise, tam tersine bir hastalıktır.

Ağrı bir çok metod ile tedavi edilir

Hayat tarzının değiştirilmesi, egzersiz, tamamlayıcı tıp uygulamaları, fizik tedavi, girişimsel yöntemler ve psikolojik tedaviler sıklıkla uygulanan metodlar arasındadır.

Hastalar tedavilerinde aktif rol alır ve hekimin en etkili plan yapmasına yardımcı olur. 

Ben tedavide ilaç kullanmak yerine öncelikle sorunun temeline inerek sorunun kaynağını tespit edip kişiye özel tedavi sunmayı tercih ediyorum. Bu noktada akut ağrıların tedavisinde ilaç yerine akupunktur; kronik ağrıların tedavisinde hayat tarzında değişim başta olmak üzere egzersiz ve fizik tedavinin faydalı olacağını düşünüyorum.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Dr Fatih Hakan ÇAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et

Reklam Engelleyici Algılandı

Siteyi kullanabilmeniz için engelleyiciyi kaldırmalısınız.