Hacamat

Bu Yılın Son Altın Hacamat Günü 21 Aralık Salı

Tamamlayıcı Tıp

Hacamat yaptırmanın medikal yönden belirli bir günü bulunmamakla beraber genelde pazartesi, salı ve perşembe günleri yaptırılması tavsiye edilmektedir. Eğer dini yönden bir beklenti bulunan kişiler genelde bu günleri tercih ederken, yine Peygamber Efendimizin hadisinde rivayetle Hicri ayın 17\’sine denk gelen Salı günleri daha makbul görülmüştür.

hacamat

Ben şahsen, tıbbi açıdan hacamatın bu günlerde yapılıyor olmasının daha etkili olduğu konusunda bir çalışma okumadım. Ancak inanca hürmetle bu günlerde hacamat yaptırmak isteyenlere de anlayışla yaklaşmak gerektiği kanaatindeyim.

Halk tarafından altın hacamat günü olarak tanımlanan günlerde, hacamata diğer günlerden çok daha fazla ilgi uyanmaktadır. Hacamatın faydasının, bu günlerde artacağını düşünenlerin özellikle takip ettiği tarih bu sene 3ncü kez 21 Aralık\’a denk geldi.

İlgili Makaleler

21 Aralık Salı Altın Hacamat Günü

Hicri olarak ayın 17sinin Salı gününe denk geldiği nadir zamanlardan biri 2021 yılında son olarak 21 Aralık\’a denk gelmektedir. Diğer taraftan bugünün 21 Aralık\’a denk gelmesinin önemli olduğunu düşünüyorum.

21 Aralık solstis (gündönümü) tir. Coğrafi olarak Kuzey Yarım Küre için kış solstisi (gün dönümü), Güney Yarım Küre için ise yaz solstisi (gün dönümü)dir. ış Gündönümü’nde (yaklaşık 21 Aralık), güneş ışıkları Oğlak Dönencesi’ne dik gelir. Kuzey yarıkürede günler uzamaya, güney yarıkürede kısalmaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarıkürede kışın, güney yarıkürede yazın başlangıcı sayılır. 21 Aralık günü yılın en kısa günü ve bu gece ise yılın en uzun gecesi yaşanacak. Bilimsel olarak da kış mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilen 21 Aralık tarihinde, yılın en kısa günü ve en uzun gecesi yaşanıyor.

gün dönümü
Dünya’ya Güneş ışınları yıl boyunca sadece ekvator çizgisine dik olarak gelmektedir. Diğer taraflarda eksen eğikliğine bağlı olarak ve Dünya’nın şekli dolayısıyla farklı açılarla gelmektedir. Bu durum sonucunda diğer bölgelerde dört mevsim ortaya çıkar ve bu mevsimlerin başlangıçlarına gündönümü denilir.

Hacamat Ne İşe Yarayacak?

Hacamat, çok eski yıllardan bu yana uygulanmaya devam eden bir tedavi yöntemidir. Modern tıp tarafından da desteklenen hacamat tedavisi, günümüzde uzman kişiler tarafından yapılan ve olumlu sonuçlar alınana bir tedavidir.

Bir çeşit akupunktur yöntemi olan hacamatta, deride küçük kesikler oluşturularak vakumlama yardımıyla kılcal damarlarda biriken toksinlerin vücuttan atılması amaçlanır. Bu tedavi ile vücudun atamadığı ağır metaller, toksinler, kullanılan ilaç ve gıdaların vücutta bıraktığı kötü etkilerden arınmaya yardımcı olur.

Vücudu temizleyerek direnç sağlayan hacamat uygulaması ağrısız, acısız, istirahatsız yapılır. Hasta herhangi bir yatak istirahatı, iş kaybı yaşamaz, gündelik hayatını etkilemez.

15-30 dakika süren hacamat seansı, en çok sırt bölgesine yapılır. İhtiyaç halinde ise vücudun farklı bölgelerine de uygulanabilir.

Dr. Fatih Hakan ÇAM

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Konuyla İlgili Sorularınız

Başa dön tuşu

Dr Fatih Hakan ÇAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et

Reklam Engelleyici Algılandı

Siteyi kullanabilmeniz için engelleyiciyi kaldırmalısınız.