erkek göğüs tek taraflı büyümesi

benim 13 yaşında 1.65 boyunda 65-70 kilo civarı bir oğlum var sol göğsü sağ göğsünden büyük gözle görülür derecede büyük napmalıyım bilmiyorum kilolu olduğuna da bağlıyorum ama ikisi de aynı olmalı diye  düşünüyorum napmalıyım?

cevap:

her iki göğüsünde eşit olması gerekir. Erkeklerde meme büyüklüğünün normalden fazla ve belirgin olmasına jinekomasti denir. Erkeklerde meme büyümesi iki taraflı olabildiği gibi  tek taraflı da olabilir.

  • Tek taraflı jinekomastilerde iyi huylu ve kötü huylu tümör olup olmadığının araştırılması gerekir.

Erkeklerde meme büyümesi genellikle iki taraflıdır ve çoğu kez iyi huylu bir değişikliktir. Jinekomasti denebilmesi için memede 2 cm’den fazla bir büyüme olması lazımdır.

Ergenlikteki erkeklerde %35-65 arasında görülen meme büyümelerinin %90’ı normale döner. Genellikle yağ birikiminden ziyade meme bezi büyümesi vardır. Ergenlikten sonraki dönemdeki erkeklerin %35’inde görülen meme büyümeleri genellikle kendiliğinden düzelmez. Meme bezinde büyümeden ziyade yağ kitlesinde artış vardır.

Meme Büyümesi Şikayeti Olan Erkeklerde Yapılması Gerekenler

Erkeklerde meme büyümesi var ise cerrahi tedaviden (Genel Cerrahi) önce mutlaka bunun nedenleri  (Endokrinoloji) araştırılmalıdır. Herhangi bir neden saptanırsa öncelikle o nedenin ortadan kaldırılması sonra meme büyümesi tedavi edilmelidir. Ancak sağlıklı bir yetişkinde uzun süreden beri jinekomasti bulunuyorsa uzun uzadıya bir araştırma yapılması gereksizdir.

Meme bezi büyümesi tek taraflı ise ağrısı yok ise daha dikkatli olunmalı ve mutlaka araştırılmalıdır. Mamografi çekilmeli ve gerekirse biyopsi alınmalıdır.

Eğer meme büyümesi için bir neden bulunamamışsa bu durumda meme büyümesinin tipini ve yağ dokudan mı yoksa meme bezi dokusundan mı kaynaklı tespit etmek için hastaya muayene sonrası ultrason yapılmalıdır.

Erkeklerdeki Meme Büyümelerinin Tedavisinin Planlanması

Erkekte meme büyümesinin tedavisini belirlemek için öncelikle meme büyümesini sınıflamak gerekir. Ergenlik döneminde görülen meme büyümelerinde Meme büyümesinin çapı 4 cm’den küçük ve şikayeti de yoksa hastaya hiçbir tedavi uygulanmayıp sadece takip etmekle yetinilir.

Meme büyümesinin çapı 4 cm veya büyükse; 4 cm’den küçük ama şikayetleri fazla ise ilaç tedavisi uygulanır. Tedavisiz veya ilaç tedavisi ile ergenlik dönemindeki erkeklerde görülen meme büyümesinin % 75’i ilk 2 yıl içinde, % 90-95’i ilk 3 yılda normale döner. Bu nedenle ergenlik döneminde görülen jinekomastide hemen ameliyat yapmak doğru değildir.

Ergenlik döneminde görülen jinekomastinin % 5-10’u ise normale dönmez. Eğer meme büyümesi 6 cm’den büyükse veya ilaç tedavisine rağmen devam ediyorsa Cerrahi tedavi gereklidir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir