Doula

Doula: Annelik sürecinde güvenli bir yol arkadaşı

Doğum destekçileri, dünyada yaygın olarak kullanılan adıyla “İçsel Doğum Doulaları”, gebelere doğum öncesinde, doğum sürecinde ve doğum sonrasında kesintisiz fiziksel, duygusal ve bilgisel destek veriyorlar.

İlk kez 1980’lerde Kuzey Amerika’da ismi konulan Doulalık (Doğum destekçiliği) tüm dünyada yeni tanınmaya başlayan bir meslek. Doulalık, sezaryen ve epidural, suni sancı, vakum ve forseps kullanımı oranlarında yarattığı düşüş, kadınların doğumla ilgili memnuniyetinde artış gibi sağladığı avantajlar ve gebelerin bilinçlenmesiyle birlikte gelişerek yaygınlaşıyor. Doula genel olarak, hamilelik sürecinde gebe ile tanışıp, doğumla ilgili düşüncelerini ve beklentileri doğrultusunda çalışma programını belirliyor. Anne ve baba adayıyla acıyla baş etmeleri için çalışmalar yapıyor. Hastane rutinleriyle ilgili bilgi veriyor.

Doula temel olarak, annenin doğum hatırasını korumaya çalışıyor. Hayal ettiğinden ne kadar farklı olursa olsun, o durumda annenin elinden gelenin en iyisini yaptığını bilmesi çok önemli. Araştırmalar, doğumlarından memnun kalan annelerin bebekleriyle daha kolay ilişki kurduklarını, daha kolay ve daha uzun emzirdiklerini, 6 ay sonra eşleriyle daha iyi ilişkileri olduğunu gösteriyor.

Kadının anneye dönüşümüne tanıklık ve destek

Medikal bir meslek olmayan doulalık, herhangi medikal müdahale de içermiyor. Annenin sağlığını ve doğumun ilerlemesini takip etmek gibi bir görevi de yok.  Doula olarak doğum sürecinde anneye masaj yapar, fizyolojik pozisyonlar önerir, acıyla başetme yöntemleriyle yardımcı olur, en önemlisi doğum odasının mahremiyetini korur.

Bazı doulalar aynı zamanda masöz, yoga hocası, aromaterapist, akupunkuturist, şifalı bitkiler uzmanı ve benzer mesleklere dahil oldukları için ayrı bir destek de verebiliyorlar.

doula, paçalıoğlu
“Tahmin edilen doğum tarihinden iki hafta önce ve iki hafta sonra nöbet tutuyorum. Aileler gece gündüz doğum başlar başlamaz beni arayabiliyorlar. Genellikle hastanede buluşuyoruz ve doğum gerçekleştikten sonra, ilk emzirme olana kadar yanında kalıyorum.” Doğum destekçisi Julia Steils Paçacıoğlu

Doula Eğitimi

İçsel Doğum Doula Eğitimi bir yılda 100 saatlik bir eğitimden oluşuyor. Türkiye’de şu anda İstanbul, Bursa, Tekirdağ, Ankara, Manisa, Bodrum, Marmaris ve Antalya’da olmak üzere 9 sertifikalı doula ve 17 öğrenci doula bulunuyor. Doula adaylarının herhangi bir medikal eğitim almış olması gerekmiyor.

Bir doula ayda en fazla dört doğum alabilliyor ve çalışma şekli, yeri, eğitim ve tecrübe seviyesine göre aylık 300 TL – 1200 TL arasında bir ücret alıyor. Türkiye’deki doulalar şimdilik bağımsız çalışıyor ve ücretlerini aile tarafından alıyor. Henüz hastaneler tarafından istihdam edilen doulalar bulunmuyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir